Як тварини впливають на природу Землі. Різноманітність тварин
Тема: Як тварини впливають на природу Землі? Різноманітність тварин.
Мета: формувати в учнів уявлення про значення тварин у природі та їх цінність для людей, про види та особливі ознаки тварин; розвивати вміння міркувати, порівнювати; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальне опитування
— Де «ховається» насіння у квіткових, аде — у хвойних рослин?
— Які існують основні способи розмноження рослин?
— Де в природі вам доводилося бачити розмноження рослин за допомогою кореневих пагонів?
— Поміркуйте: чи правильно називати бульби картоплі насінням? Де в картоплі міститься насіння?
— Чи є у вас улюблена кімнатна рослина? Як її можна розмножити?
2. Тестування {див. додаток на с 68)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про різноманітність тварин.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с 99-100)
— Пригадайте! Які ознаки мають живі організми?
— Про що нагадав Мудрий Лісовичок?
Робота в парах
— Розгляньте малюнки на с. 99. На які групи розподіляють тварин? Складіть список тварин, яких ви знаєте. Розподіліть їх за групами: комахи, риби, птахи і звірі. Які тварини до них не належать?
— Науку про тварин називають — зоологія. Учені-зоологи розподіляють царство Тварини на велику кількість груп.
Черви. Вам знайомий дощовий черв'як? Напевно, доводилося бачити п'явок. Вони живуть у водоймах. У природі існує багато інших червів.
Молюски. У них м'яке тіло, захищене черепашкою. Вам, напевно, доводилося бачити у ставку або в річці молюска — ставковнка. Його тіло вкрите спірально закрученою черепашкою. До молюсків відносять двостулкових жабурниць, виноградного слимака, восьминогів, кальмарів.
Ракоподібні — це раки, краби, креветки.
Павукоподібні — це павуки, скорпіони, кліщі. У них вісім ніг (по чотири пори).
Комахи — тварини, у яких шість ніг (три пари). До них належать жуки, метелики, бджоли, мухи, бабки та багато інших.
Риби живуть у водоймах. Тіло в них укрите лускою. Рухаються за допомогою плавців. Дихають киснем, розчиненим у воді.
Земноводні — жаби, тритони. Частину життя вони проводять на землі (на суші), а частину життя — у воді. Тому їх так і називають — земноводні.
Плазуни, або рептилії, — тварини, у яких тіло вкрите сухими лусками, а в деяких — ще й панциром. Вони рухаються «плазуючи», тобто тягнуть своє тіло по землі. До плазунів належать ящірки, змії, черепахи, крокодили.
Птахи — тварини, тіло яких укрите пір'ям.
Звірі, або ссавці,— тварини, які вигодовують малят молоком. Тіло в більшості цих тварин укрите волоссям.
— У кожній із згаданих груп є багато видів тварин. Кожен вид тварин, як і рослин, має назву, що складається з двох слів.
— Роздивіться і розкажіть! Як тварини різняться за розмірами і будовою?
— Що підказала Синьокрила Сойка?
— Яке значення тварин у природі?
— Яке значення тварин для життя людей?
Висновки
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Цікаво знати!
Ученим відомо близько півтора мільйона видів тварин. З них понад мільйон — це комахи. Риб відомо приблизно 20 000 видів, земноводних — 3400, плазунів — 6000, птахів — 8600, звірів — 4000.
2. Робота в парах
— Із сусідом по парті пограйте в гру: один називає групу тварин, інший — її представників.
3. Індивідуальна робота
Заповнення таблиці назвами тварин за способом пересуваний
VI. Підсумок уроку
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 100.
— Назвіть групи тварин, про які йшлося в розділі.
— Назвіть по 1-2 представники кожної групи тварин.
— Поясніть, що таке види тварин. Наведіть приклади.
VII. Домашнє завдання
Додаток
Тестування
1. Що належить до хвойних рослин?
а) липа;
б) сосна;
в) кульбаба.
2. Що містить плід рослини?
а) Квітка;
б) насіння; в)стебло.
3. Орган рослини, який знаходиться в ґрунті, це:
а) квітка;
б) лист; в)стебло.
г) корінь.
4. Які рослини розмножуються спорами?
а) Дзвоник;
б) папороть.
5. Доповніть твердження.
Корені рослин дихають.... який міститься в ґрунті. Вони всмоктують з ґрунту... і розчинені в ньому...