Віднімання виду 53 - 8. Творча робота над задачею. Урок
Мета. Формувати навички і вміння дітей обчислювати приклади 53-8 різними способами; розв'язуючи задачі, використовувати різні форми творчої роботи.
Обладнання. Картки для перевірки знань учнів, лічильні палички.
Хід уроку
І. Перевірка знань і вмінь учнів.
1. Перевірити складену учнями задачу за поданим у підручнику виразом (№ 535).
2. Перевірити складені і розв'язані учнями приклади (№ 536).
3. Робота на картках.
Картка № 1
Скласти задачу за поданим виразом. Розв'язок і відповідь записати у зошит.
70 - (32 + 25)
Картка № 2
Скласти задачу за схемою. Розв'язок і відповідь записати у зошит.
Картка № 3
Розв'язати задачу.
II. Розумова розминка.
4 менших гілочки. На кожній меншій гілочці — по 4 яблука. Скільки всього яблук? (Ні одного, на березах яблука не ростуть.)
ІІІ. Віднімання виду 53-8 різними способами.
1. Пояснення нового матеріалу.
Учитель дає учням завдання: викласти 5 пучків паличок по 10 штук і З окремих палички. Записує на дошці приклад: 53 - 8. Пропонує учням пояснити, як можна від 53 паличок відняти 8 паличок. Уточнює відповіді дітей.
Перший спосіб.
Спочатку віднімемо 3 палички. А щоб відняти ще 5, потрібно розв'язати один пучок і забрати 5 паличок. Скільки паличок залишиться? Хід розв'язку звіряють із записом у підручнику (№ 538).
Другий спосіб.
Діти розв'язують один пучок паличок. Відкладають 13 паличок, від них віднімають 8 паличок. Скільки паличок залишилося?
Хід розв'язку звіряють із записом у підручнику.
2. Знаходження різниці чисел будь-яким способом (№ 537).
Фізкультхвилинка
3. Самостійне складання і розв'язування прикладів № 540. (Перший варіант розв'язує 1 і 2 стовпчики, другий — 3 і 4 стовпчики.)
IV. Творча робота над задачею.
1. Творча робота над задачею № 541.
— Що означають у задачі числа 7, 6, 20? Про що дізнаємось, якщо обчислимо значення таких виразів? 7 + 6; 20 - 7; 20 + 7 + 6; (20 + 6) - 7.
(Учитель зосереджує увагу учнів на кожному виразі. Добивається детального пояснення.)
Діти обчислюють значення виразу 20 + 7 + 6 і записують його в зошити.
Після цього учитель пропонує учням замінити число 20 числом 10. Запитує:
— Відповідь збільшиться чи зменшиться? А тепер замініть число 20 таким числом, щоб відповідь збільшилась. (Таким методом можна пропонувати замінити числа 7, 6.)
2. Колективне розв'язування задачі № 542.
Учні самостійно читають задачу. Учитель запитує:
— Чи можна дізнатись скільки кущів аґрусу посадили у саду? (Не можна. Бо спочатку маємо дізнатись, скільки посадили у саду кущів смородини і порічок. Для цього потрібно до 26 + 18 = 44 (к.).)А тепер можемо дати відповідь на запитання задачі? (Так. Для цього треба від 44 - 9 = 35 (к.).)
Розв'язок задачі діти записують у зошити. Учитель запитує:
— Чи зміниться результат, якщо ми скажемо, що аґрусу посадили на 9 кущів більше? Відповідь збільшиться чи зменшиться?
V. Домашнє завдання.
1. Розв'язати приклади № 543.
2. Розв'язати задачу № 544.
VI. Підсумок уроку.
— Поясніть двома способами, як знайти різницю чисел 42 - 7; 37 - 9.
— Чи цікаво було на уроці творчо працювати над задачами? Чому?