Розробка уроку з трудового навчання. Технологія вирощування овочевих культур
Урок 29. Технологія вирощування овочевих культур (1 год.)
Мета уроку. Засвоєння знань про біологічну характеристику овочевих культур, вимоги та способи підготовки ґрунту під овочеві культури. Сприяти розвитку інтересу до проведення дослідницької роботи з овочевими культурами.
Об’єкт навчальної праці: висівання насіння огірка.
Обладнання: ванночки, фільтрувальний папір або стерильні клаптики тканини, банки з водою, насіння огірків, робочий зошит.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Орієнтовний план проведення уроку.
І.Організаційна частина ( 2 хв )
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів ( 6 хв )
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності ( 2 хв )
IV.Повідомлення теми, мети, завдань уроку( 1 хв )
V. Вивчення нового матеріалу ( 7 хв )
VI. Практична робота ( 20 хв )
VII. Підсумок уроку ( 7 хв )
Хід уроку
І.Організаційна частина:
–перевірка присутніх;
–призначення чергових.
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (методом бесіди з’ясовують питання):
1.Що таке ґрунт?
2.Які ви знаєте типи ґрунтів?
3.Які ви знаєте ручні та механізовані знаряддя праці?
4.Яка схожість та відмінність між ручними та механізованими знаряддями та видами обробітку ґрунту?
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності.
Сьогодні на практичній частині нашого уроку ми будемо навчатись висівати овочеву культуру. Надалі будемо спостерігати за її ростом та навчатись здійснювати догляд. У всіх вас є присадибна ділянка, на якій ви можете вирощувати різні овочі, застосовуючи знання та уміння, що отримаєте на цьому та наступних уроках.
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
- називати овочеві культури;
- пояснювати біологічні характеристики овочевих культур;
- правильно висівати насіння овочів.
V. Вивчення нового матеріалу за планом:
а) Коротка біологічна характеристика овочевих культур.
б) Підготовка насіння до висівання.
а) Овочівництво – важлива галузь рослинництва. До овочів належать капуста, помідори, огірки, цибуля, часник, столові коренеплоди (морква, буряки, та інші), перець, баклажани тощо.
Усі овочі мають у своєму складі дуже цінні мінеральні речовини. Особливо багато в них фосфору, кальцію, заліза. Наприклад, у моркві й шпинаті багато заліза, в часнику, капусті, помідорах багато фосфору, який входить до складу клітин людського організму.
Часник, листя петрушки, кропу містять особливі речовини, які вбивають хвороботворні мікроорганізми й захищають людину від захворювань. Ці речовини називають фітонцидами.
б) Насіння дво-трирічної давності має кращу схожість. Воно дає рослини з підвищеною врожайністю. Якщо такого насіння немає, то можна користуватись насінням поточного року. Для цього його прогрівають при температурі 50-60 градусів протягом 2...4 годин.
Щоб запобігти грибковим хворобам, наприклад, насіння огірків, обробляють спеціальними речовинами. Наприклад, вміщують насіння в однопроцентний розчин перга манату калію, потім кілька разів промивають в теплій воді, намочують і просушують протягом 12...20 годин. Проросле насіння висівають в ящики з деревною тирсою (шар завтовшки 4...5 см). Тирсу попередньо кип’ятять 30...60 хвилин, потім охолоджують. Насіння висівають у невеликі борозенки завглибшки 1,5 см на відстані 2 см одне від одного. Зверху його покривають тирсою і злегка зволожують теплою водою. Ящики з насінням розміщують під освітлювальними установками.
VI. Практична робота.
Завдання. Закладання насіння огірків для визначення схожості.
6.1. Вступний інструктаж.
Поетапна демонстрація і пояснення послідовності виконуваних операцій:
1.Відібрати 100 насінин огірків.
2.Підготувати ванночку, покласти на дно стерильний клаптик тканини або фільтрований папір, налити у ванночку води так, щоб клаптик або папір тільки промок.
3.Розкласти насінини по одній у ванночці.
4.Записати в зошит порядок виконання роботи й дату закладання насіння на пророщування.
5.Поставити ванночку в теплицю або в кабінеті на освітленому місці, вести спостереження і в разі потреби зволожувати насіння.
6.Усі зміни (поява коренів, сім’ядольних листочків) зазначати в робочому зошиті.
6.2. Самостійна робота учнів.
Завдання. Вивчення плода огірка
Послідовність виконання роботи:
1.Розгялнути зовнішню будову плода огірка й намалювати його в зошиті.
2.Зробити поздовжній і поперечний розрізи плода, розглянути його будову й намалювати в зошиті.
6.3 Поточний інструктаж:
- слідкувати за дотриманням послідовності виконуваних робіт;
- акцентувати увагу учнів на правилах безпечності праці та гігієни під час виконання робіт;
6.4 Заключний інструктаж:
- звернути увагу на кращі роботи учнів;
- вказати на недоліки допущені в роботі, шляхи усунення;
VII. Підсумок уроку.
7.1 Рефлексія (методом обговорення «мікрофон»):
Учитель просить кожного учня повідомити:
1.Що нового він побачив (під час замальовування і вивчення будови) у звичному для нього овочі – в огіркові?
7.2 Заключна частина:
виставлення оцінок за роботу на уроці;