Методика викладання природознавства 18
План
1. «Прісна та морська вода» (3 клас). Зміст та методика опрацювання.
2. «План місцевості» (4 клас). Зміст та методика опрацювання.
3. «Плоди і насіння» (2 клас). Зміст та методика опрацювання
«Прісна та морська вода» (3 клас). Зміст та методика опрацювання.
Мета:розширитизнанняучнів про воду, про прісну та морську воду; розповісти про способиопріснення води та використанняпрісної і морської води людиною; розвиватимислення; виховуватипізнавальнийінтерес.
Хід уроку
1. Хвилинка спостережень за природою. Повторення вивченого матеріалу.
Актуалізація опорних знань
Вправа «Погода»— Яка зараз пора року? — Який місяць? — Яке число?
— Тепло чи холодно надворі? — Який стан неба? — Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
2. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку
1.Бесіда
— Щоназиваютьрозчином?
— Наведітьприкладирозчинних у водіречовин.
— Доведіть, щокрейда не розчиняється у воді.
— Розкажіть, як властивість води розчинятидеякіречовини люди використовують у житті.
2. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці видізнаєтесябільше про прісну та морську воду.
3. Сприйняття і осмислення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 18–20)
— Чому воду називаютьрозчинником?
— Назвітьрозчини, якіможназустріти в природі.
— Пригадайте смак морської води.
— Чомуморська вода солона?
— Поміркуйте, якої води на Землібільше — прісноїчисолоної.
— Розгляньтемалюнок 11 на с. 18. Чипідтвердилася ваша думка?
— Яка найбільшарічкаУкраїни?
— У якихрічкахУкраїнимістятьсязначні запаси прісної води? ВідшукайтеїхнакартіУкраїни.
— Розгляньтемалюнок 13 на с. 19. Щовизнаєте про озера Ялпуг і Синевир? Де вонизнаходяться?
2. Фізкультхвилинка
4. Закріплення та систематизація набутих знань про обєкти і явища природи.
1. Продовженняроботи за підручником (с. 20–21)
Робота в парі
— Поясніть, як вирозумієтеприслів’я: «Один глечик прісної води дорожчий від усієї солоної річки»
— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих»?
— Морська вода може бути опріснена та використовуватися як питна.
Один із методів опріснення — нагрівання очищеної води до температури кипіння. Коли вода кипить, вона випаровується, а солі, в свою чергу, залишаються в ємності. Існують й інші методи опріснення, зокрема — заморожування, засноване на принципі того, що сіль не потрапляє на лід при заморожуванні.
Дослідницький практикум. Як опріснити воду? (с. 21)
2. Як очистити воду для пиття?
— Уявіть, що ця вода з річки. Чи можна її пити прямо з річки?
— Що ж робити? Як зробити так, щоб воду можна було пити?
— Воду потрібно очистити. Для цього існують спеціальні фільтри.
Фільтр — пристрій для очищення рідини.
Удома у багатьох є фільтри системи «Джерельце». Основна частина фільтру — активоване вугілля, але ним може служити і спеціально очищений пісок.
5. Застосування набутих знань і умінь про обєкти та явища природи на практиці
1. Гра «Виправ помилки»
Учням пропонують твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та виправити.
- Солоною є вода річок. (Прісною).
- Світовий океан об’єднує 5 океанів. (Чотири)
- Прісної води на планеті набагато більше, ніж солоної. (Навпаки)
- Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки. (Навпаки)
- Моря та океани містять прісну воду. (Солону)
6. Підбиття підсумків.
— Прочитайте висновки на с. 20–21.
— Яка вода є на нашій планеті?
— Де знаходиться солона вода?
— Де знаходиться прісна вода?
— Якої води на планеті більше — прісної чи солоної?
7. Повідомлення домашнього завдання
С. 18–21
«План місцевості» (4 клас). Зміст та методика опрацювання.
Мета і завдання уроку: а) формувати елементарні поняття «план», «масштаб», «умовний знак», «план місцевості»; вміння зображати план простих предметів; читати і креслити простий план місцевості, використовуючи умовні знаки і масштаб; б) формувативмінняперекодовуватиінформацію моделей на інформацію про реальніоб’єктиприроди, логічноміркувати, висловлюватисячітко і послідовно, робитивисновки; в) виховуватизосередженість у навчально-пізнавальнійдіяльності, прагнення до самовираження у поєднанні з повагою до іншихучнівпід час спільноїдіяльності в групі або парі.
Хід уроку
І. Хвилинка спостережень за природою. Повторення вивченого. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Осінь/ Сумує жовтень в нашому саду, Поодцвітали мальви сніжно-білі. Хмелі перебродили у меду, Вже не сміються ластівки малі.Не золотіє мак духмяним цвітом.А яблуні - заплакані й сумні...Вони не скоро знов побачать літо.Все листопади вдаль перенесли...Бузкова тиша. Сад тривожно-синій.Смородина ще в залишках золи, А на гілках цвіте холодний ін. (Н. Донець)
-Назвіть ознаки осені.
-Чому сумує жовтень?
-Чому яблуні заплакані й сумні?
-Чому не сміються ластівки?
Хвилинка «Календаря природи».1. Заповнення куточка погоди в зошиті. 2. Опис учнями погоди, опис змін у природі. Жовтіє трава в лузі, листя на деревах (учні називають дерева). Довшають ночі (називають час, коли починає темніти). Сонечко пізніше сходить і раніше заходить. Летять срібні павутинки тощо.
Закінчи речення.
Горизонтом називають...
-Лінія горизонту — це...
-Чи можна дійти до лінії горизонту?
-Відкритою називають місцевість...
Люди яких професій постійно користуються компасом?