Психологическая консультация как самостоятельный метод психологической помощи
План
Вступ. 3
І. З історії розвитку психологічного консультування. 5
1.1 Становлення професіональної практики консультування. 6
1.2 Практика консультування в контексті філософських, морально-духовних практик і вчень. 6
ІІ. Теоретичні аспекти психологічного консультування. 10
2.1 Відмінності між психологічною консультацією і психотерапією.. 10
2.2 Етичні принципи в психологічному консультуванні 11
ІІІ. Мета і завдання психологічного консультування. 16
3.1 Структура процесу психологічного консультування. 16
3.2 Задачі й цілі психологічного консультування. 19
ІV. Загальна характеристика методів проведення психологічної консультації 23
4.1 Групи та види психологічного консультування. 23
4.2 Процедури й техніки психологічного консультування. 24
4.3 Напрями професіональної підготовки психолога-консультанта. 27
Висновки. 30
Використана література. 31
Словник основних понять. 33
Вступ
На даний час психологи, лікарі, педагоги зіштовхуються у своїй практиці з безліччю психологічних проблем, які важко або неможливо охарактеризувати клінічними термінами і не можна вирішувати в рамках традиційної психіатрії. Це проблеми повсякденного життя, пов'язані з труднощами розвитку і пристосування особистості, дисгармонією між-особистісних відносин, соціальними девіаціями (наркоманія, алкоголізм, розпад родини, СНІД і ін.), віковими кризами. Широке коло таких проблем і складає предмет щодо нової професійної галузі — психологічного консультування, що виділилося з клінічної психології і психотерапії.
Спектр проблем доволі широкий: труднощі на роботі (незадоволеність роботою, конфлікти з колегами і керівниками, можливість звільнення), невпорядкованість особистого життя і безладдя у родині, погана успішність у школі, невпевненість у собі і відсутність самоповаги, болісні коливання в прийнятті рішень, труднощі у зав'язуванні і підтримці між-особистісних відносин і та ін. З іншого боку, психологічне консультування, як молода галузь психологічної практики, поки що не має суворо окреслених меж, у його полі зору є найрізноманітніші проблеми.
Деяка невизначеність предмета психологічного консультування відбивається в розмаїтості визначень. Так, ліцензійна комісія Асоціації службовців і менеджерів США, що видає дозвіл на приватну практику, пропонує наступне визначення: "Консультування — це сукупність процедур, спрямованих на допомогу людині у вирішенні проблем і прийнятті рішень щодо професійної кар'єри, шлюбу, родини, удосконалення особистості і між-особистісних відносин". Г. Беркс і Б. Стефайр (1979) запропонували трохи ширше визначення консультування: "Консультування — це професійне відношення кваліфікованого консультанта до клієнта, що звичайно визначається як "особа-особистість", хоча іноді в ньому беруть участь більше двох осіб. Ціль консультування — допомогти клієнтам зрозуміти, що відбувається в їхньому життєвому просторі й осмислено досягти поставленої мети на основі усвідомленого вибору при вирішенні проблем емоційного і між-особистісного характеру".