Развитие детей дошкольного возраста
План
Вступ.. 3
Розділ 1. Теоретичні засади дослідження психології дітей дошкільного віку.. 5
1.1. Дитинство як предмет науки.. 5
1.2. Психоаналітична теорія. 8
1.3. Теорія соціального навчення. 10
1.4. Специфіка психічного розвитку дитини.. 12
1.5. Стратегії дослідження психічного розвитку дитини.. 14
Розділ 2. Психологічні особливості розвитку особистості дитини дошкільного віку 21
2.1. Фізичний розвиток. 21
2.2. Соціальна ситуація розвитку.. 21
2.3. Гра та її значення для психічного розвитку дошкільнят.. 22
2.4. Трудова діяльність та особливості навчання. 24
2.5. Сенсорний та інтелектуальний розвиток. 25
2.6. Психологічні особливості розвитку особистості дошкільника.. 28
Розділ 3. Психологічна готовність дітей до школи.. 31
3.1. Психологічна готовність дітей до школи. Шестирічні діти.. 31
3.2. Психологічні основи діагностики розумового розвитку дошкільнят.. 34
Висновки.. 44
Література.. 46
Вступ
Актуальність теми дослідження. Сьогодні будь-яка освічена людина на питання про те, що таке дитинство, відповість, що дитинство – це період посиленого розвитку, зміни і навчання. Але тільки вчені розуміють, що це період парадоксів і суперечностей, без яких неможливо уявити собі процес розвитку. Про парадокси дитячого розвитку писали В. Штерн, Ж. Піаже, І.А. Соколянский і багато інших. Д.Б. Ельконін говорив, що парадокси в дитячій психології – це загадки розвитку, які вченим ще належить розгадати. Свої лекції в Московському університеті Д.Б. Ельконін незмінно починав з характеристики двох основних парадоксів дитячого розвитку, що містять в собі необхідність історичного підходу до розуміння дитинства. Розглянемо їх.
Людина, з'являючись на світ, наділена лише самими елементарними механізмами для підтримки життя. За фізичною будовою, організацією нервової системи, за типами діяльності і способами її регуляції людина – найдосконаліша істота в природі. Проте за станом у момент народження в еволюційному ряду помітно падіння досконалості – у дитини відсутні які-небудь готові форми поведінки. Як правило, чим вище стоїть жива істота у ряді тварин, тим довше триває її дитинство, тим безпомічніше ця істота при народженні. Такий один з парадоксів природи, який зумовлює історію дитинства.
В ході історії безперервно росло збагачення матеріальної і духовної культури людства. За тисячоліття людський досвід збільшився в багато тисяч раз. Але за цей же час новонароджена дитина практично не змінилася. Спираючись на дані антропологів про анатомо-морфологічну схожість кроманьйонця і сучасного європейця, можна припустити, що новонароджений сучасної людини ні в чому суттєвому не відрізняється від новонародженого, що жив десятки тисяч років тому.
Дитяча психологія – це галузь психології, що вивчає закономірності психічного розвитку дитини. Дослідження дитячої поведінки переслідує дві цілі: 1) зрозуміти саму дитину, те, як вона реагує на різні ситуації, відчуває, думає і сприймає, і 2) зрозуміти, як дитина дорослішає, навчитися передбачати особливості її розвитку і з'ясувати, яким чином події і враження дитинства впливають на подальший розвиток.
Таким чином, зважаючи на важливість означених проблем, а саме дослідження психологічних особливостей розвитку дітей дошкільного віку, можна констатувати, що ця тема є актуальною, оскільки період дитинства є надзвичайно важливим в житті кожної людина, так як саме він, можна сказати, закладає програму подальшого життя.
Об’єктом дослідження курсової роботи є проблеми вікової психології.
Предметом дослідження є психологічні особливості розвитку дітей дошкільного віку.
Метою дослідження курсової роботи є теоретичне обґрунтування психологічних особливостей розвитку дітей дошкільного віку.
Метою роботи зумовлено виконання таких завдань:
– висвітлити теоретичні засади дослідження психології дітей дошкільного віку;
– дослідити психологічні особливості розвитку особистості дитини дошкільного віку;
– охарактеризувати психологічну готовність дітей до школи.