Причины школьной дезадаптации и ее коррекция
ЗМІСТ
ВСТУП.. 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРИЧИН ШКІЛЬНОЇ ДЕЗАДАПТАЦІЇ ТА ЇЇ КОРЕКЦІЇ 5
1.1. Шкільна дезадаптація та її корекція як проблема психологічної науки. 5
РОЗДІЛ 2. ШЛЯХИ КОРЕКЦІЇ ШКІЛЬНОЇ ДЕЗАДАПТАЦІЇ 17
2.1. Корекційна робота психолога з учнями молодших класів. 17
2.2. Оцінка результативності впровадження корекційних заходів у подоланні дезадаптованих тенденцій особистості учня. 18
2.3. Методичні рекомендації з подолання причин шкільної дезадаптації 23
ВИСНОВКИ.. 27
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.. 31
ДОДАТКИ.. 33
ВСТУП
Відомо, що емоційно-вольова сфера людини значною мірою впливає на її самопочуття, поведінку, соціальні контакти, життєву енергію.
Бути емоційно зрілим - означає щиро проявляти власні емоції та робити їх доступними для сприйняття іншою людиною; вміти керувати своїм емоційним станом: бути чуйним до інших людей та розуміти їх емоційний стан; вміти конструктивно взаємодіяти. Емоційно зріла людина природна у своїй поведінці і толерантна під час взаємодії з іншими. Всі ці якості допомагають людині жити в гармонії із собою та оточуючим світом, активно володіти своїми внутрішніми адаптаційними ресурсами та успішно використовувати їх у будь-якій кризовій ситуації.
Емоційна зрілість людини визначається як відповідність її емоційних проявів і моделей поведінки усталеним соціальним нормам в конкретному суспільстві та тісно пов'язана із розвитком особистості, зокрема в кризові періоди.
Внутрішні кризи, що зумовлені психофізіологічними особливостями розвитку дитини, та зовнішні соціальні впливи на розвиток її особистості є природними і необхідними для набуття дитиною життєвого досвіду. З іншого боку, вони можуть сприяти посиленню причин виникнення стійких деструктивних форм поведінки у перехідному періоді, зокрема – шкільної дезадаптації.
Важливим компонентом, який супроводжує процес подолання будь-яких криз, є власне емоційна сфера дитини, а саме певні стійкі емоційні явища. (Проби знайти такі стійкі особливості емоційної сфери беруть початок в дослідженнях Б.М.Теплова. В.Д. Небиліцина, які вважали, що саме емоціональність, як динамічна особливість особистості, разом із активністю та моторикою і тим стійким психічним явищем, яке має природну основу. На характер розвитку особистості також багато в чому впливає середовище. В цьому аспекті, емоційна зрілість може виступити як властивість, що відбиває комплекс емоційних процесів, що мають як природну так і соціальну спрямованість на рівні емпатїї, експресії і саморегуляції.
Дослідження свідчать, що недостатній рівень сформованого цих компонентів емоційної зрілості спричиняє дефіцитарність соціальної компетентності у сфері міжособистісного спілкування та підсилює ймовірність застосування особистістю деструктивних форм поведінки у соціальній взаємодії. Достатній рівень розвитку емоційної зрілості молодших дозволяє знижувати ймовірність виникнення деструктивних форм їхньої поведінки в міжособистісній взаємодії і може служити засобом поліпшення адаптації , профілактики девіантної поведінки в старшому підлітковому віці.
Узагальнюючи сказане, можна підкреслити, що кризи, які виникають в психічному розвитку дитини, здійснюють певний вплив на її схильність до деструктивної поведінки. Емоційна зрілість виступає тим інтегральним показником, що характеризує особливості подолання цих криз і є одним з чинників у прогнозуванні виникнення конфліктної поведінки особистості та деструктивних її проявів.
Емоційна незрілість проявляється у такому негативному явищі як шкільна дезадаптація, яка особливо домінує на початковому періоді шкільного навчання.
Мета дослідження полягає у теоретичному обґрунтуванні й визначення методичного забезпечення корекції причин шкільної дезадаптації.
Об’єкт дослідження учні початкової школи із проблемами шкільної дезадаптації.
Предмет дослідження – процес корекції шкільної дезадаптації.
Задачі дослідження.
1. Проаналізувати літературу з проблеми дослідження.
2. Визначити шляхи шкільної дезадаптації.
3. Експериментпльно перевірити форми й методи корекції шкільної дезадаптації.