Коллектив как фактор нравственного воспитания подростка
Зміст
Вступ. 3
Розділ 1. Колектив і його роль у формуванні особистості 4
1.1 Сухомлинський В.О. та Макаренко А.С. про вплив дитячого колективу на особистість 4
1.2 Сутність поняття про колектив. Структура і функції колективу. 8
1.3 Шляхи розвитку і згуртування колективу. 12
1.4 Виховний вплив колективу на особистість. 19
1.5 Специфічні особливості виховання особистості в колективі. Реалізація в класному колективі функції блокування агресивних проявів вихованця. 21
Розділ 2. Моральне виховання підлітків. 25
2.1. Історико-теоретичні аспекти проблеми морально-естетичного розвитку особистості підлітків. 25
2.1.Аналіз сучасного стану морально-естетичного виховання підлітків. 31
Висновок. 40
Список використаної літератури. 42
Вступ
Колектив – це соціальна спільність людей, об'єднана на основі суспільно-значущих цілей, спільних ціннісних орієнтацій, спільної діяльності та спілкування. Важливою категорією педагогіки є виховуючий колектив, який складається з двох взаємопов'язаних, відносно самостійних колективів – колективу вихованців (учнів) і колективу вихователів (педагогічний колектив).
В двадцяті роки ХХ століття в вітчизняній теорії виховуючий колектив розуміли як мету виховуючих зусиль педагогів (Є.А. Аркін, П.П. Блонський, Н.І. Іорданський, Н.К. Крупська). Ці ідеї втілились в практиці дитячих закладів С.Т. Шацького, С.М. Рівеса, Н.М. Шульмана і особливо А.С. Макаренка, який сформулював основні принципи і методи управління колективом. Ідеї А.С. Макаренка розвивали Ф.Ф. Брюховецький, Т.Є. Коннікова, В.О. Сухомлинський.
В середині шістдесятих років дитячий колектив був охарактеризований як соціально-педагогічна система (А.Т.Куракін, Х.Лейметц, Л.І.Новікова).
В вісімдесяті роки сформувалась уява про виховуючий колектив як диференційовану єдність різнотипних колективів дітей та дорослих.
В дев'яності роки теорія колективу доповнилась поняттям „виховної системи”.