План

1. Поняття натовпу як суб'єкта масових форм поведінки, його характерні особливості, емоційний настрій і розум. Організовані соціальні форми натовпу та їх перехід у стихійні.

2. Загальні механізми стихійної поведінки. Характеристика лідерів стихійних груп. Зараження, навіювання і наслідування як особливий спосіб впливу на маси.

3. Загальна характеристика і типи стихійних груп. Форми соціальних рухів: громадські, політичні, етичні, реформаторські.

4. Концептуальні інтерпретації маси і натовпу. Дослідження дій натовпу

5. Психологічні механізми впливу на агресивний натовп. Умови виникнення масової агресії. Форми поведінки натовпу: паніка, бунт, погром, оргія.

1. Поняття натовпу як суб'єкта масових форм поведінки, його характерні особливості, емоційний настрій і розум. Організовані соціальні форми натовпу та їх перехід у стихійні.

ПОВЕДІНКА НАТОВПУ. У діях натовпу відбувається зіткнення і практична реалізація впливів і ідеологічних, і соціально-психологічних, їх взаємопроникнення у реальну поведінку людей. Одним із видів поведінки натовпу є паніка. Паніка – це емоційний стан, який виникає як наслідок або дефіциту інформації про якусь лякаючу чи незрозумілу ситуацію, або її надлишку, і який проявляється в імпульсивних діях. Забобони – закріплені неправдиві думки, що виникають під впливом страху, пережитого людиною. Багато з них пов’язані з вірою у що-небудь. Ілюзія – різновид хибного знання, що закріпилося у суспільній думці. Основа ілюзії – незнання, яке може дати самі неочікувані і небажані ефекти, коли проявляється у натовпі. Передсуди – хибні знання, що перетворились у переконання. Вони активні, агресивні, відчайдушно протистоять справжньому знанню. Це протистояння настільки сліпе, що натовп не сприймає ніяких аргументів, які суперечать передсудам. У випадках, коли поширені стереотипи суспільної думки перенасичуються емоціями, можливе виникнення масового психозу, під час якого люди здатні здійснювати самі безглузді вчинки, перестають віддавати собі звіт у всіх наслідках своїх дій. 

Натовп — відносно короткочасне, контактне, чисельне скупчення людей, які перебувають у стані підвищеного емоційного збудження і об'єднані безпосередньою просторовою близькістю та загальним об'єктом уваги. з психологічного погляду натовп є неорганізованим (або таким, що втратило організованість) скупченням ' позбавлених спільної усвідомленої мети людей, які перебувають у стані емоційного збудження. Нерідко під час дій натовпу з'являються сили, котрі намагаються організувати його і використати як інструмент для досягнення певної мети. Дії цих сил за своїм змістом не мають майже нічого спільного з явищем натовпу як такого. Натовп має такі соціально-психологічні ознаки та особливості:— висока контактність. Індивіди перебувають на близькій відстані, внаслідок чого вторгаються в персональні просторові зони;— підвищена групова навіюваність, знижена ефективність дії механізмів контрнавіюваності (опору впливу навіювання);— емоційна збудливість, підвищене хвилювання людей та емоційне сприймання дійсності;— пригнічене відчуття відповідальності за власні вчинки і дії;— виникнення відчуття сили та усвідомлення анонімності. За ступенем активності натовп поділяють на пасивний, активний, агресивний. За характером поведінки виокремлюють випадковий, діючий, конвенційний, експресивний різновиди натовпу. Випадковий натовп. Його виникнення пов'язане з інтересом до певної події (наприклад, дорожня аварія). Діючий натовп. Він може бути агресивним, панічним, корисливим, несамовитим. Його дії часто спричинені ненавистю до когось, необхідністю рятуватися від небезпеки, прагненням оволодіти якимись цінностями або станом екстазу (під час релігійних ритуалів, концертів, карнавалів). Конвенційний натовп. Основою його формування поведінки є визнання реальних чи уявних правил і норм. Дії такого натовпу легше прогнозувати, коригувати. Експресивний натовп. У такому натовпі людей об'єднують спільні почуття (радість, протест, горе та ін.). 

Різноманітні поведінкові прояви індивідів у натовпі і натовпу загалом часто бувають надзвичайно небезпечними як для оточення, так і для тих, хто є його частиною. Як стверджує психологи натовп "мислить емоціями". Залежно від зовнішніх факторів, і ситуації що можуть бути як негативні так позитивні емоції. Отже, виходить, що й окремі люди, вони виявилися у натовпі, прийшли з різними настроями, той короткий короткий час вони будуть у одному емоційний стан. Прикладом може бути відчуття на випускному шкільному балу. Психологи помітили, що свідомість дозволяє людині піддаватися таким інстинктам, яким він це не дає волю, коли буває один. У натовпі люди й не схильні приборкувати ці інстинкти, оскільки натовп анонімна і несе у собі відповідальності. Відчуття відповідальності цілком зникає у натовпі разом із розумом.Отже, доводиться визнати, що розум який завжди виходить переможцем у боротьби з почуттями і емоціями за певних умов. Організовані форми юрби юнаків і їх перехід у стихійну Якщо з визначення, що натовп це великий скупчення людей, пов'язаних подібністю емоційного стану й загальним об'єктом уваги, не можна не помітити, що, крім стихійних натовпів у суспільстві є звані організовані натовпу. 

У ньому є структури управління і підпорядкування. Позитивні якості організованою натовпу полягають у колективізм, дружбі, колективному творчості, спільній праці, об'єднанні зусиль людей. При певних умов чи ситуаціях вони можуть перетворитися на стихійну натовп. a) Школа, коледж, ВУЗ Розглянемо таку соціальну форму організованою натовпу як шкільний клас, навчальна група коледжу чиВУЗа. Тут є організація: староста, куратор і викладачі. Є мета: здобуття освіти. Серед учасників колективу мають місце формальні й неформальні лідери. Коли навчальним процесом справедливо управляють викладачі дана соціальна форма стійка. Але варто виникнути ситуації, наприклад, виникнення та тривалого продовження конфлікту з викладачем, звільнення улюбленого викладача, запровадження не прийнятних (несправедливих) учнів вимог, свідомезаваливание іспитах, невиплата стипендій чи його зменшення відразу виникають студентські заворушення, утворюються стихійної натовпу. Аналогічний процес може й під час проведення дискотек, змагань, інших заходів. b) Виробничі колективи Схожий процес переходу організованою натовпу в стихійну відбувається у виробничих колективах. Так низький рівень чи затримка зарплати, скорочення вантажовідправки і звільнення, зняття з посади визнаного керівника, погані умови праці призводять до стихійним страйків, мітингам й важчим наслідків. Чим жорсткіше структура і дисципліна організованою натовпу, то воно наслідки при перетворення їх у стихійну натовп.

Характеристики работы

Контрольная

Количество страниц: 11

Бесплатная работа

Закрыть

Психологическая служба 8

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.