Сущность, задачи и полномочия прокурора в гражданском процессе
ЗМІСТ
ВСТУП.. 3
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТА ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ПРОКУРОРА 5
1.1. Підстави, умови та форми участі прокурора у цивільному процесі 6
1.2. Завдання прокурора у цивільному процесі 8
1.3. Правове становище прокурора при розгляді цивільних справ. 10
РОЗДІЛ 2. УЧАСТЬ ПРОКУРОРА У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ 13
2.1 Представництво прокурором в суді інтересів громадян та держави. 13
2.2 Участь прокурора у провадженні цивільних справ апеляційною інстанцією 15
2.3 Участь прокурора у провадженні цивільних справ касаційною інстанцією.. 18
2.4 Участь прокурора у провадженні цивільних справ у зв’язку з винятковими й нововиявленими обставинами. 22
ВИСНОВКИ.. 28
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.. 29
ВСТУП
Для забезпечення законності та правопорядку, боротьби з правопорушеннями в Україні створена і функціонує система правоохоронних органів, важливою ланкою якої є прокуратура, як орган вищого нагляду за точним і однаковим виконанням законів.
Органам прокуратури належить особливе місце в механізмі гарантій законності. Захищаючи права і свободи громадян, інтереси держави і суспільства органи прокуратури, керуючись у своїй діяльності законами, можуть зобов’язати від імені держави будь-якого керівника підлеглого органу, організації чи установи усунути порушення законності, вжити заходів для попередження таких порушень у майбутньому, вимагати притягнути до відповідальності винних.
Запровадження інституту представництва прокурором інтересів громадянина або держави в суді поставило низку проблем процесуального характеру, особливо щодо юридичної природи цього представництва, оскільки деякі науковці вважають, що становище прокурора в цивільному процесі і представника у справі нічим не відрізняються, інші ж стверджують, що представництво прокурором «чужих» інтересів у суді є одним з його видів у цивільному процесі.
Саме тому питання представництва прокурора як реалізація принципу публічності в цивільному процесі, було й залишається предметом дискусійного обговорення як правників радянської доби, так і сучасних. Проте в Україні спеціальної літератури щодо представництва прокурора в цивільному судочинстві немає. Ця проблема до цього часу не було предметом ні дисертаційних, ні монографічних досліджень, хоча деякі його теоретичні та практичні аспекти розглядалися такими вченими, як К. Гусаров, М. Косюта, М. Мичко, М. Руденко, М. Якимчук та ін. Однак праці цих та інших авторів, що стосуються участі прокурора в цивільному процесі, були виконані в інших умовах - до становлення України як самостійної, незалежної держави з новим соціально-економічним устроєм і правовою системою, до прийняття Конституції України 1996 р. та численних концептуальних змін у законодавстві, яке регламентує цивільний процес.
Актуальність теми полягає у вивченні проблем участі прокурора в цивільному судочинстві, що зумовлено насамперед дискусією про майбутнє прокуратури, її роль у цивільній юрисдикції, форми й методи реалізації прокурором представницьких повноважень, допустимість його участі в цивільному процесі в межах вимог правової держави та процесуального статусу, передбаченого Конституцією України й чинним законодавством.
Мета курсової роботи. На підставі чинного цивільного процесуального законодавства і практики його застосування розглянути актуальні питання здійснення прокурором у суді представництва інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Об’єкт – діяльність прокурора по представництву інтересів громадян і держави в суді.
Предмет – сутність, завдання та повноваження прокурора у цивільному процесі України з врахуванням вимог нового Цивільного процесуального кодексу України.
Завдання курсової роботи:
проаналізувати сутність представництва прокурора як реалізація принципу публічності в цивільному процесі з урахуванням викладених у юридичній літературі поглядів;
визначити умови, підстави, завдання та форми участі прокурора у цивільному процесі;
визначити правове становище прокурора;
з’ясувати правосуб’єктність прокурора в судах першої інстанції, її зміст та обсяг;
визначити закономірності процесуального статусу прокурора при перегляді судових рішень, зокрема, в апеляційному та касаційному провадженнях.
Структура курсової роботи складається зі змісту, вступу, основної частини з двох розділів, що поділяються на параграфи, висновків та списку використаної літератури.