Рецепция римского права
Зміст
Вступ. 3
Розділ 1. Поняття, форми та види рецепції римського права. 5
1.1. Форми рецепції римського права. 9
1.2. Види і типи рецепції римського права. 10
Розділ 2. Рецепція римського приватного права в Україні 12
2.1. Рецепція положень римського приватного права. 12
2.2. Рецепція положень римського спадкового права в Цивільному кодексі України 22
Розділ 3. Рецепція римського приватного права в державах Європи. 30
Висновок. 35
Список використаної літератури. 37
Вступ
Актуальність теми даного дослідження полягає в тому, що важливість знання римського права для юристів різних країн ніколи не ставилася під сумнів, оскільки римське право стало сполучною ланкою правової думки Стародавнього світу, середньовіччя та Нового часу і лягло основою більшості західноєвропейських правових систем.
Значення римського права полягає також і в тому, що воно є необхідною складовою професійної освіти сучасного юриста, засобом підвищення його загальної освіти. Вивчення римського права дозволяє, з одного боку, сконцентрувати увагу на сутності права, з іншого - виявити в кожному юристі дух творчості, без чого не може бути права та правової науки.
Римське право, на думку вчених, - зразок юридичної техніки. Воно вражає своєю математичною вірністю, буквально числівною відповідністю між словами і думками.:'' Цю особливість римського права описав дореволюційний романіст професор Московського університету Н.І. Крилов, сказавши, що римські юристи виражали ідеї метричною мовою, говорили як би числами.
Хоча поняття «рецепція» має деяку подібність із категоріями «правова ак- культурація», «реставрація», «імплементація», проте відрізняється від них тим, що рецепція права є складовою частиною загального процесу відродження вищих досягнень минулої (цивілізації) культури і неможлива поза контекстом відродження як такого. Саме у наявності та характері взаємозв’язку між цими явищами криється відповідь на всі інші питання.
Рецепція римського приватного права належить до числа проблем, котрі тривалий час привертають пильну увагу дослідників. Протягом останнього десятиріччя предметом дослідження були як загальні питання рецепції — визначення її поняття, встановлення форм та видів рецепції, її методологічного підґрунтя, значення та перспектив, так і конкретні питання рецепції окремих інститутів цивільного (приватного) права.
Значна увага приділялася визначенню поняття та характеристиці рецепції римського права, котра розглядалася як складовий елемент загального процесу відродження, що має принципове значення для її розуміння та характеристики. Адже у такому випадку на неї поширюється теза про повторюваність ренесансів, котрі є прикладом історичного феномена, що постійно повторюється.
Цілком використовувати потенціал римського права складно через відсутність у вітчизняній юридичній науці фундаментальних праць, в яких глибоко та всебічно розроблялися б проблеми генезису римського приватного права, досліджувалося б значення його рецепції в сучасному законодавстві.
Відомо, що роботи з римського права в основному присвячені проблемам регулятивного (матеріального) права, зокрема цивільного і сімейного права. Це праці таких учених, як: Е.О. Харитонов, Підопригора, О.А., Будинкевич, Л.Ю., Цибульська, О.Ю., Достдар, Р.М., Задорожний, Ю.А., Дождьов Д.В., Федущак-Паславська, Г., Кєдрова Н. А., Харитонова О. І. та ін.
Метою цієї роботи є з’ясування поняття рецепції права та визначення результатів рецепції римського приватного права в законодавстві України та європейських держав.
Предметом дослідження є рецепійовані норми римського приватного права в праві України та європейських держав, та їх вплив на законодавство цих держав і загальний розвиток права.