План

1. Невідкладні слідчі дії у справах про ДТП.

2. Початкові слідчі дії у справах про пожежі.

3. Експертизи у розслідуванні справ про розкрадання.

4. Експертизи у справах про пожежі.

5. Криміналістична характеристика організованої злочинності.

1. Невідкладні слідчі дії у справах про ДТП.

Діяльність з розслідування ДТП не може бути цілеспрямованою та ефективнішою, якщо вона не буде спланована та організована. На підставі спочатку отриманих фактичних даних складається план розслідування, у якому із урахуванням висунутих версій відображається послідовна система слідчих дій та оперативно-розшукових заходів, спрямованих на розшук що зник з місця ДТП водія і транспортного засобу.

У плані первісного етапу розслідування потрібно передбачити відповідні слідчі огляди; встановлення особистості винного; виявлення очевидців та інших свідків, їх допити, допити водіїв транспортних засобів, що брали участь в ДТП; їх судово-медичний огляд; призначення і проведення необхідних експертиз.

До числа невідкладних слідчих дій і оперативно-розшукових заходів відносяться: огляд місця події, огляд транспортного засобу на місці ДТП або в місці його виявлення, огляд трупа, огляд документів, вилучених у водія, медичний огляд водія і потерпілого (для визначення стану алкогольного або наркотичного сп'яніння), вилучення та огляд одягу потерпілого, допити очевидців та інших свідків, водія. Призначається судово-медична експертиза трупи, останній пред'являється для упізнання (якщо особу загиблого не відома). При необхідності можуть бути призначені інші експертизи (автотехнічна, судово-хімічна та ін), проведено слідчий експеримент, перевірка показань з виходом на місце, розшук і затримання зникли водія, встановлення транспортного засобу, який брав участь у ДТП, та ін

Огляд місця події майже завжди передує іншим слідчим діям і є одним з основних способів збирання доказів по справах даної категорії. У будь-яку погоду і будь-який час доби виїзд на місце події повинен бути зроблений якнайшвидше, бо ДТП частіше трапляються на дорогах з інтенсивним рухом, нерідко при несприятливих метеорологічних умовах (дощ, сніг, туман, ожеледь тощо), внаслідок чого слідові обстановка швидко змінюється. Потрібно враховувати також, що слідчого несвоєчасним прибуттям на місце події може скористатися винний водій транспорту для знищення слідів події, пошкодження вузлів автомобіля, щоб потім заявити про його раптовому виході з ладу.


2. Початкові слідчі дії у справах про пожежі.

Підставою для порушення кримінальної справи є матеріали, які свідчать про те, що пожежа сталася внаслідок підпалу або порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, а також заяви громадян.

Типові слідчі ситуації на початковому етапі розслідування підпалів і порушень встановлених законодавством вимог пожежної безпеки:

а) є дані про подію злочину та спосіб його вчинення, особа злочинця невідома;

б) є дані про подію злочину, проте спосіб його вчинення і особа злочинця невідомі.

Залежно від ситуації слідчий обирає оптимальні слідчі дії, оперативно-розшукові заходи, а в окремих випадках - тактичні операції, спрямовані на затримання злочинця, виявлення речових доказів, встановлення документів, що належать до забезпечення пожежної безпеки, з’ясування причин та умов, що сприяли виникненню пожежі. Першочергові слідчі дії при розслідуванні пожеж:

а) огляд місця події;

б) призначення пожежно-технічної, судово-медичної, криміналістичної експертиз;

в) обшуки у підозрюваних осіб;

г) освідування;

ґ) допити свідків.

Огляд місця події у справах про пожежі повинен проводитися негайно. Для цього запрошуються фахівці - інженер-електрик, інженер-будівельник (якщо є дані про те, що поширенню пожежі сприяли конструктивні дефекти будівництва), інженер-хімік (якщо є припущення про можливе самозаймання речовини) та інші спеціалісти - відповідно до специфіки об’єкта, що оглядається.

Під час огляду місця події особлива увага приділяється вивченню обстановки і слідів, що дає змогу з’ясувати:

1) вогнище пожежі;

2) обставини, що сприяли поширенню вогню;

3) час виникнення пожежі;

4) її причини;

5) засоби підпалу;

6) винних;

7) стан протипожежних засобів та заходів;

8) характер і розміри заподіяних збитків.

При огляді трупа необхідно зафіксувати позу, визначити ступінь обгоряння, наявність кіптяви у дихальних шляхах, слідів боротьби та ін.

Огляду місця події має передувати опитування очевидців, потерпілих. При опитуванні слідчий з’ясовує: коли, за яких обставин виникла пожежа; хто перший побачив вогонь, дим; якого кольору вони були, як розповсюджувалось полум’я; хто із сторонніх осіб був на місці пожежі; хто і як гасив пожежу, чи не було в процесі горіння вибухів тощо.

При огляді місця події слідчий передусім встановлює вогнище пожежі: за характером і напрямком розповсюдження вогню (показання свідків) або руйнувань, ступенем обгоряння і задимленості предметів. Температурний режим при горінні залежить від характеру, кількості та розташування пальних матеріалів, доступу та напрямку руху повітря, інших умов, інтенсивності горіння тих чи інших матеріалів.

Час виникнення пожежі визначають за характером руйнувань, ступенем обгоряння окремих предметів.

Причини пожежі встановлюють за слідами та речовими доказами, якими є: предмети, облиті пальною рідиною, обвуглені сірники, залишки свічок, бікфордових шнурів, пляшки з-під пальних сумішей, різні пристосування, що сприяють підпалу або швидкому поширенню вогню, а іноді й частини одягу, документи підпалювача.

Важливо вивчити стан опалювальної та освітлювальної систем, виявити ознаки порушення протипожежних правил у процесі експлуатації опалювальних приладів, що могли бути джерелом пожежі.

Якщо внаслідок пожежі є жертви, необхідно встановити:

1) в якому місці виявлено труп;

2) поза трупа в момент виявлення (поза «боксера» свідчить про прижиттєвий характер ушкоджень);

3) ушкодження на трупі (від високої температури, вогнестрільної рани; ушкодження, заподіяні внаслідок обвалу будівлі тощо);

4) стан одягу та знайдених біля трупа предметів;

5) наявність слідів пальної рідини на одязі і поблизу трупа (можливе свідчення самоспалення). Ці дані відображаються в протоколі огляду місця події.

У процесі огляду дуже важлива координація дій слідчого і оперативно-розшукових працівників.

Дані, отримані внаслідок огляду, нерідко є вихідною інформацію для організації оперативно-розшукових заходів, пов’язаних з переслідуванням злочинця по «гарячих слідах», встановленням свідків, організацією системи загороджувальних заходів. При огляді місця події використовуються всі сучасні методи фіксації обстановки - фотозйомка (орієнтуюча, оглядова, вузлова, детальна), відеозйомка (особливо за необхідності фіксації обстановки, яку важко докладно описати в протоколі огляду: протяжність території, значні руйнування тощо). До протоколу огляду слід додати схематичний план місця події.

Характеристики работы

Контрольная

Количество страниц: 13

Бесплатная работа

Закрыть

Криминалистика 17

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.