Знакомство с жизнью и творчеством Леси Украинский. Леся Украинка - Как ребенком, бывало
Тема. Ознайомлення з життям і творчістю Лесі Українки. Леся Українка«Як дитиною, бувало...»
Мета. Ознайомити учнів з життям і творчістю Лесі Українки, її поезіями про дитинство, розкрити образ ліричної героїні – сильної духом дівчинки; розвивати поетичну уяву, навички виразного читання поетичних творів; виховувати почуття любові до родини, цілеспрямованість, наполегливість.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Обладнання.Портрет Лесі Українки та членів її родини, виставка літератури, ілюстративний матеріал, вінок, картки, таблиці-вправи, мультимедійна дошка.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
- Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
а урок свій починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Стимулюємо пам'ять.
-Нещодавно ми з вами закінчили розділ «Байки».
-Давайте пригадаємо!
2.Гра «Впізнай байку»
-З якої це байки? Підстав відповідну картку.
Відповіді:
3.Формуємо чисте й правильне мовлення.
Скоромовка
Прийшов Прокіп-кипить окріп,
Пішов Прокіп-кипить окріп;
Як при Прокопі кипить окріп,
Так і без Прокопа кипить окріп.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Повідомлення теми і мети уроку.
-Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нового розділу «Світ дитинства у поезії і прозі». Перше знайомство буде з життям і творчістю Лесі Українки.
-Діти, а чи знаєте ви, що символізує вінок?
(Він є оберегом для кожної молодої дівчини, «знахарем душі», бо в ньому є велика сила, що і біль знімає, і волосся береже.)
-Скільки квіток має бути в українському вінку?
(Дванадцять і кожна з них є своєрідним лікарем і оберегом.)
-Коли, у яких випадках плетуть вінок?
(Вінки на Україні виплітають від ранньої весни до пізньої осені: на свято Івана Купала (7.06), на Спаса (19.08), нареченим на весіллі, у знак любові і шани, на ювілеї і т.д.)
Готуючись до уроку, я приготувала квіти для віночкау знак щирої любові і шани до великої дочки українського народу – Лесі Українки. А щоб сплести цей вінок, требавиконати завдання. За кожне правильно виконане завдання будемо вплітати по три квіточки.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Слово вчителя.
-Серед чудової волинської природи в родині Олени Петрівни та Петра Антоновича Косачів народилася майбутня зірка українського письменства – Леся Українка.Мати, відома письменниця Олена Пчілка, виховувала дітей і вела активну культурно громадську діяльність. Батько, юрист за освітою, був людиною лагідною і правдивою. Мати вважала своїм головним завданням – виховання дітей.
-Леся жодного дня не була у школі, не сиділа за партою. Вона навчалася і виховувалася вдома.Змалечку, вражена тяжкою недугою, туберкульозом кісток, дівчина змушена була подовгу лежати прикутою до ліжка. І саме хвороба, і лікування її завдавали нестерпних мук, але мужня дівчинка терпляче зносила страждання.
-У родині панувала любов до української мови, яка прищеплювалася дітям з раннього дитинства, повага до звичаїв і традицій, до української культури.Ще з дитинства Леся полюбила український одяг, невід'ємним елементом якого є вінок. І це ми можемо побачити на фото.
-Я запрошую вас до «портретної галереї», де зібрані фото Лесі Українки від дитячих років аж до зрілого віку. Вона була горда тим, що є українкою і саме тому так себе і називала – Леся Українка. Тут ви можете побачити Лесю в українському одязі – це вишита сорочка і віночок зі стрічками.
2.Виставка літератури.
3. Випереджувальне завдання.
- Використавши додаткову літературу ви мали підготувати повідомлення про життя і творчість Лесі Українки,
Повідомлення учнів. (заздалегідь підготовлені)
-Молодці! Зараз ви уплітаєте у вінок перші три квіточки.