Письменное сложение трехзначных чисел в случае когда сумма единиц равняется 10 или сумма десятков равняется 10 десяткам
Тема: Письмове додавання трицифрових чисел у випадку коли сума одиниць дорівнює 10 або сума десятків дорівнює 10 десяткам
Мета: пояснити прийоми додавання у зазначених випадках; вправляти учнів у додаванні та відніманні іменованих чисел; опрацювати задачу з буквеними даними.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи та усних обчислень, предметні малюнки.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Усні обчислення.
1) Обчислити значення виразу 530 – с, якщо с = 80, 500, 40, 300, 250.
2) Пояснити, як письмово відняти числа 876 і 45.
3) Настя прочитала 8 сторінок книги, Аліна — на 16 сторінок більше. У скільки разів менше Настя прочитала сторінок, ніж Аліна?
4) Гра «Хто швидше?».
Учні отримують картку із намальованими на ній колами. Потрібно якомога швидше порахувати кола і назвати їхню кількість.
5) Індивідуальна робота за картками.
Картка 1
Обчислити приклади, записавши їх стовпчиком.
124 + 334 958 134 893 – 411 | 525 + 131 624 311 482 + 217 |
Картка 2
Обчислити приклади, записавши їх стовпчиком.
234 + 445 884 613 350 + 80 | 685 – 123 360 170 370 + 490 |
x + 240 = 600
400 – x = 120
III. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення нового матеріалу вчителем за вправою № 682.
Під час аналізу записів розв’язання даних прикладів дати до них повне пояснення: до 6 од. додамо 4 од., буде 10 од., 10 од. — це 1 дес. У сумі на місці одиниць залишимо 0, а один десяток додамо до десятків і т. ін.
2. Первинне закріплення.
Розв’язування прикладів № 683 (третій і четвертий приклади — з коментуванням, перший і другий — самостійно).
Перевірка — фронтально.
3. Усне складання іменованих чисел (вправа № 684).
4. Фізкультхвилинка.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Фронтальна робота із задачею № 681 за таблицею в підручнику.
2. Складання виразу до задачі № 685, розв’язування виразу з числовими даними, поданими в умові.
3. Аналіз та розв’язування задачі № 686. 264 д.,
V. Підсумок уроку
— Поясніть прийом письмового обчислення прикладів: 472 + 218, 153 + 556.