Разработка урока по трудовому обучению. Благоустройство и озеленение территории
Урок 31. Благоустрій і озеленення території
Мета уроку: Засвоєння знань про роль і місце зелених насаджень у житті людини, умови використання у насадженнях різних порід, породи декоративних і захисних рослин.
Об’єкт навчальної праці: проектування зелених насаджень (альпінарію тощо)
Обладнання: садовий інвентар
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Орієнтовний план проведення уроку
І.Організаційна частина ( 2 хв )
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів ( 3 хв )
ІІІ.Мотивація навчально-трудової діяльності ( 3 хв )
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку ( 2 хв )
V. Вивчення нового матеріалу ( 10 хв )
VI. Практична робота ( 20 хв )
VII. Підсумок уроку ( 5 хв )
Хід уроку
І.Організаційна частина.
–перевірка присутніх;
–призначення чергових.
ІІ Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.
1. Яку роль, на вашу думку, відіграють зелені насадження у житті людини ?
2. Які породи дерев ви знаєте?
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності.
Сьогодні ми з вами будемо вивчати способи та методи озеленення території. Здобуті знання та уміння можна застосувати ( і вдосконалювати) вдома на присадибній ділянці.
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
- пояснювати роль і місце зелених насаджень у житті людини;
- пояснювати поняття «садово-паркове мистецтво»;
- знати умови планування (проектування) зелених насаджень.
V. Вивчення нового матеріалу за планом:
а) Садово-паркова архітектура
а) Садово-паркова архітектура – це мистецтво будівництва та організації парків, садів, альпінаріїв та інших зелених насаджень. В основі садово-паркової архітектури покладено принцип застосування як типових, так і творчих проектів.
Проектування садово-паркової архітектури відбувається у три етапи.
На першому складається план ділянки (на аркуші паперу), на якій наносять всі складові майбутньої композиції парку:
споруди або будівельні елементи;
відзначають дерева та кущі, які планують зберегти;
На другому етапі складають схему (яку потім переносять до основного плану) посадки нових рослин з визначенням строків їхнього зацвітання і кольорів квітів, щоб надалі можна було визначити і перевірити гармонійність кольорів. На схему наносять розташування декоративних елементів (стежки, прямовисні стінки, ліхтарики, вазони для квітів, водойми і т.д.).
Третій етап передбачає підготовку території перед будівництвом:
прибирання території від сміття;
вирубка старих, непотрібних кущів;
чистка, проріджування і оформлення крони рослин, які залишають згідно до складеного плану;
вирівнювання чи створення нового рельєфу.
VI. Практична робота.
Завдання 1. Складання схеми зелених насаджень на території школи із запропонованого переліку рослин, які є на території школи, та які пропонуються: фіалки, ромашки, урсінія, чорнобривці, молодило, туя (кущовидна), рододендрон.
6.1 Самостійна робота учнів (в інтерактивних групах).
1. Скласти список (у зошиті) існуючих насаджень на території школи - дерева, кущові та квіткові рослини.
2. З’ясувати (через спільне обговорення кожною групою), які кольори мають існуючі та запропоновані (учителем) рослини і відповідно скласти схему насаджень.
6.3 Поточний інструктаж:
показати учням як складається схема;
звернути увагу на те, що на схемі посадок вказати назву рослини, строки зацвітання, їх колір (кольоровими олівцями);
нагадати про гармонію (відповідність) кольорів: зелений гармонує до жовтого або білого тощо.
VII. Підсумок уроку.
7.1Рефлексія:
1.Чи змінилося ваше ставлення до зелених насаджень після сьогоднішнього уроку? Чому?
2. Яка робота на уроці виявилася для вас найбільш цікавою?
7.2 Заключна частина:
мотивація оцінок;
виставлення оцінок за роботу на уроці.