Урок. Тромбоциты. Свертывания крови. 8 класс
Цілі уроку: повторити й закріпити склад крові, будову еритроцитів та їхні функції; познайомити учнів з будовою кров'яних пластинок (тромбоцитів) та особливостями процесу зсідання крові; розкрити життєво важливий зміст формених елементів крові.
Основні поняття: тромбоцити, протромбін, тромбін, фібриноген, фібрин, гемофілія, гепарин, тромб, тромбоз.
Обладнання: настінні таблиці «Кров», «Схема утворення згустку», таблиці для перевірочної роботи, зразки відстояної крові, мікро-препарати мазків крові, мікроскопи, кодоскоп.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу у формі гри-подорожі.
Міжпредметні зв'язки: історія і математика.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Активізація опорних знань учнів
Фронтальне опитування
Кров за всіх часів була оточена ореолом святості. Вона була об'єктом багатьох ритуалів і повір'їв.
У Біблії говориться: «Душею будь-якого тіла є кров його». Дійсно, кожному зрозуміло, що разом із кров'ю людину залишає життя. Тому люди були і впевнені в її магічних властивостях, І виконуючи релігійні таїнства: скріплення священних клятв, жерці змушували своїх дерев'яних ідолів «плакати кров'ю», давні греки приносили кров у жертву своїм богам. Відомий Гіппократ вважав «добру» кров основою міцного здоров'я та добрих рис характеру.
Дійсно, кров — найдивніша тканина нашого організму. Рухливість крові є найважливішою умовою життя організму. Як не можна уявити державу без транспортних ліній зв'язку, так не можна усвідомити існування людини без руху крові судинами. З розвитком науки людський розум усе глибше проникає в таємницю крові.
Ми не вчені, але в нас є можливість вивчити ці таємниці.
Тому ми й вирушимо сьогодні у світ таємниць, загадок і надзвичайних явищ. У цьому нам допоможе біологічний годинник, що починає свій відлік з пункту про склад крові та її функції.
Перший пункт призначення — «Склад крові»
Кожна група вибирає собі завдання; після короткого обговорення один член групи відповідає.
Перше завдання. Заповніть схему «Склад крові».
Друге завдання. Покажіть на схемі формені елементи крові.
Третє завдання. Якщо дати крові відстоятися, то вона розшарується. Укажіть, що являють собою її шари. В якому шарі слід шукати формені елементи крові?
Четверте завдання. Які функції виконує кров?
Із завданням ми впоралися, тому одержуємо дозвіл рухатися далі.
Другий пункт призначення — «Будова еритроцитів, їхні властивості. Функції»
Перше завдання. Чому еритроцити називаються червоними кров'яними клітинами?
Друге завдання. Які особливості має будова еритроцитів?
Третє завдання. Яку функцію виконують еритроцити?
Четверте завдання. Де утворюються еритроцити?
Другий пункт не викликав у вас особливих труднощів, і з гарними резуль- ; татами ми наближаємося до третього пункту призначення.
ІІІ. Повідомлення теми й завдань уроку
Тромбоцити. Зсідання крові
Нам відомо, що тромбоцити — це клітини крові. Але які особливості має їхня будова? Який зв'язок вони мають із процесом зсідання крові?
На ці та інші питання нам потрібно буде дати відповіді сьогодні на уроці.
Робота в зошитах
Відкрийте зошити, запишіть дату й тему уроку — «Будова тромбоцитів. Зсідання крові».
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя про тромбоцити
Тромбоцити, або кров'яні пластинки, являють собою фрагменти клітин, що мають неправильну форму, оточені мембраною і зазвичай позбавлені ядра. (Показ на таблиці)
Вони утворюються з великих клітин кісткового мозку, що називаються мегакаріоцитами.
Робота з підручниками
Відкрийте підручники на с. 90, розглянемо рис. 42. Знайдіть місця утворення тромбоцитів. Діаметр тромбоцитів утроє менший за діаметр еритроцитів. У 1 мл крові міститься близько 250 тис. тромбоцитів. Тривалість життя тромбоцитів — 8-11 діб. Тромбоцити відіграють важливу роль в ініціації зсідання крові.
2.Вивчення будови тромбоцитів на мікропрепаратах
Розглянемо будову кров'яних пластинок на мікропрепаратах.
Мікроскопи перебувають в напівробочому стані. Вам залишається лише роздивитися препарат, за необхідності поправивши дзеркальце.
3.Робота в зошитах
Заповніть таблицю «Формені елементи крові».
Задача. Знаючи, що віл крові в середньому міститься 250 млн тромбоцитів, а в дорослої людини — близько
Чи ви можете собі уявити? Якщо рахувати тромбоцити людини зі швидкістю 100 штук на хвилину, то для того, щоб перерахувати їх усі, знадобиться близько 30 тисяч років.
4. Вивчення процесу зсідання крові
Переходимо до другого питання нашої теми — «Зсідання крові».
1) Розповідь учителя
Кожен ссавець (у тому числі й людина) має складну систему захисних пристосувань, що дозволяє йому відбивати атаки хвороботворних агентів, видаляти з організму чужорідні матеріали.
Існує три основні механізми захисту:
а) зсідання крові;
б) фагоцитоз;
в) імунна відповідь на інфекцію.
Сьогодні ми розглянемо перший механізм — зсідання крові.
Уразі ушкодження тканини з неї витікає кров, що незабаром зсідається, утворюючи кров'яний згусток. Останній перешкоджає подальшій утраті крові й проникненню в організм хвороботворних мікробів. Очевидно, що цей процес має велике значення для виживання людини. Не менш важливо й те, що в неушкоджених судинах кров не зсідається. Надзвичайна складність багатостадійного процесу зсідання служить одночасно для того, щоб цей процес не відбувався Тоді, коли в ньому немає потреби. Для його здійснення потрібні щонайменше 12 різних факторів, які діють узгоджено. Ми розглянемо тільки найважливіші з цих факторів.
Клітини | Місце утворення | Кількість в 1 мл крові | Функція | Будова (малюнок) |
Тромбоцити |
2) Розповідь і показ по таблиці
Кров, що витікає з рани назовні, стикається з повітрям і змішується з речовинами, які виділяються з ушкоджених клітин і зруйнованих тромбоцитів.
Тромбопластин, що вивільняється з ушкоджених тканин разом з факторами зсідання VIIі X(ферменти плазми) та ионами Са2+, каталізує перетворення неактивного білка плазми протромбіну на тромбін. Тромбін — це фермент, що розщеплює велику молекулу розчинного білка плазми фібриногену на більш дрібні одиниці — мономери, які потім полімеризуються та утворюють сітку, що складається з довгих переплутаних ниток фібрину — нерозчинного білка.
У сітці, утвореній волокнами фібрину, затримуються формені елементи крові.
(Проекція на кодоскопірисунка «Еритроцит, захоплений нитками фібрину»)
У результаті утворюється кров'яний згусток, що перешкоджає подальшій утраті крові та створює механічний бар'єр для проникнення патогенних агентів.
За такої складності процесу загалом відсутність або низька концентрація кожного з незамінних факторів зсідання крові могли б спричинити надмірно сильну кровотечу. Такий „стан відомий за назвою гемофілія. Це спадкова хвороба. Історичним прикладом успадкування гемофілії є родовід, англійської королеви Вікторії. Більшість її нащадків загинули в результаті нещасних випадків.
У неушкоджених кровоносних судинах кров не зсідається, оскільки внутрішня поверхня судин дуже гладка й не спричиняє руйнування тромбоцитів чи клітин крові. До того ж, у крові містяться активні речовини, що перешкоджають зсіданню. Однією з таких речовин є гепарин. Він міститься в плазмі в незначній кількості, виділяється гладкими клітинами, що знаходяться в сполучній тканині й печінці й використовується також у медичній практиці.
Якщо згусток утворюється всередині кровоносної судини, він називається тромбом, і його утворення веде до гострого порушення кровообігу — тромбозу. Особливо небезпечний тромбоз вінцевої артерії серця, що може призвести до раптової смерті.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Гра «Брейн-ринг»
Час у нас обмежений. Мандрівка наша наближається до завершення. Однак перед вами ще одна нерозкрита таємниця крові. Ви повинні одержати допуск для її розкриття. Зараз ми пограємо в гру «Брейн-ринг».
Усі знають умови цієї гри. Усі команди одночасно одержують питання. Команда, яка швидше підготує відповідь, піднімає прапорець відповідного кольору. Після цього одному члену цієї команди надається право відповісти.
1.Що відбувається з тромбоцитами в разі ушкодження судини?
2.Які речовини виділяються під час їх руйнування?
3.Які речовини повинна містити плазма крові, щоб розчинний білок фібриноген перетворився на нерозчинний фібрин?
4.Як утворюється кров'яний згусток, що закриває рану,— струп?
5.Яку речовину слід додати в кров, щоб вона не зсідалася?
Команда ... виявилася найшвидшою, найактивнішою та найуважнішою. Молодці, діти! Допуск отримано. Завісу цієї таємниці ви відкриєте наступного уроку.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Згадайте:
1) 3 якими клітинами крові ми познайомилися сьогодні на уроці?
2) Яку функцію вони виконують?
VII.Оцінювання результатів роботи
VШ. Домашнє завдання