Урок. Общая характеристика класса пресмыкающиеся. Разнообразие пресмыкающихся, их значение в природе и жизни человека. охрана пресмыкающихся
Мета. Вивчити особливості будови плазунів, які пов'язані з наземним способом життя, показати риси ускладнення будови у порівнянні з земноводними. Ознайомити з різноманітністю плазунів. Формувати в учнів вміння аналізувати одержані знання, розвивати навички самостійної дослідницької роботи. Здійснювати екологічне виховання учнів.
Основні поняття. Рогові щитки, лусочки, регенерація, автотомія, акомодація.
Обладнання. Вологі препарати, таблиці: «Скелет |;аби і ящірки», «Клас плазуни», картини, листівки, фотографії плазунів.
Тип уроку. Урок-лабораторія.
ХІД УРОКУ
I. Психологічний настрій уроку.
Сьогодні у нас буде не звичайний урок, а урок-лабораторія. Що ж роблять у лабораторіях?
Вчені досліджують різні явища і предмети природи, відкривають нові знання, виконують різні досліди. Давайте спробуємо стати лаборантами і поринемо у загадковий, фантастичний світ знань, досліджень. Спробуємо перетворитися у різних тварин і їхніми очима побачити навколишній світ.
II.Загальна характеристика класів земноводні та плазуни.
До нас у лабораторію поступили на прописку два представники класів, але щоб їх прописати, вони повинні відповісти на запитання анкети. А ви, за їхніми відповідями, пропишете їх до того чи іншого класу: або ,о класу Земноводні, який ми вже вивчили, або ж до нового класу Плазуни, який будемо сьогодні вивчати.
Анкета N 1
1.Покриви тіла: У нас шкіра гола, багата на слизові залози.
2.Чим дихаєте: Ми дихаємо за допомогою легень та через шкіру.
3.Орган зору: Очі захищені трьома повіками, але бачимо лише рухомі предмети.
4.Температура тіла: Ми холоднокровні тварини.
5.Грудна клітка: Грудна клітка у нас відсутня.
6.Відомості про розмноження: Ми роздільностатеві тварини, у нас зовнішнє запліднення, відкладаємо у воді ікринки, захищені слизовими оболонками.
7.Тип розвитку: Прямий. Пуголовок розвивається у воді.
Анкета № 2
1.Покриви тіла: Шкіра суха, практично немає залоз, вкрита роговими лусками, щитками.
2.Чим дихаєте: Дихаємо за допомогою легень.
3.Орган зору: Наші очі захищені трьома повіками і ми добре бачимо предмети на різній відстані.
4.Температура тіла: Ми — холоднокровні тварини.
5.Грудна клітка: З'являється грудна клітка, яка утворюється грудними хребцями, ребрами та грудною кліткою.
6.Відомості про розмноження: Ми — роздільностатеві тварини, маємо внутрішнє запліднення і відкладаємо яйця, вкриті шкірястою оболонкою.
7.Тип розвитку: Прямий розвиток на суходолі.
Прошу, напишіть на листочках клас, до якого ви віднесли першого представника. Чому ви прописали представника до класу Земноводні? За якими ознаками? Отже, другий представник відноситься до нового Класу — класу Плазуни.
ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку.
Сьогодні в нашій лабораторії будемо досліджувати особливості зовнішньої та внутрішньої будови представників класу Плазуни. Але, щоб правильно все дослідити, потрібно буде перетворюватися у різні речовини, органи, і тоді ми зрозуміємо, як живуть плазуни, що вони відчувають, як відносяться до людей, яке значення мають у природі.
IV. Середовище життя плазунів.
1. Вступне слово головного лаборанта. Розповідь про зовнішню будову представників класу з використанням малюнків, фотографій.
Клас Плазуни — це хребетні тварини, які перейшли до наземного способу життя і розмножуються на суходолі. Відомо близько 8000 видів сучасних плазунів, які поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди.
До класу входять три ряди:
Р. Лускаті Р. Черепахи Р. Крокодили
(4 тис. видів) (250 видів) (20 видів)
До ряду Лускаті відносять ящірок, які мають добре розвинуті кінцівки, але є види, в яких ніг зовсім немає. Це веретільниця і жовтопуз — від змій вони відрізняються наявністю середнього вуха та рухливими повіками. Сюди ж відносять геконів, які мають великі очі, бо активні вночі; велетенських варанів, які поширені у тропіках та пустелях; хамелеонів, які пристосувалися до життя на деревах і можуть змінювати своє забарвлення тіла залежно від змін навколишнього середовища. А також безногих лускатих — змій. У них нема барабанної перетинки, а прозорі та нерухомі повіки приросли до поверхні ока. Тільки у них диференційовані зуби. На верхній щелепі є отруйний зуб, у якому є канал, по якому тече отрута. Цю отруту виробляють видозмінені залози. За стану спокою отруйний зуб пригинається до піднебіння, а під час укусу вигинається вперед. Серед отруйних змій найбільша королівська кобра (до 5 метрів). Всіх цих тварин об'єднують в один ряд за наявністю рогових лусок і щитків на поверхні тіла.
До ряду Черепахи відносять близько 250 видів, які живуть на суходолі або у водоймах. Ці плазуни відрізняються від інших наявністю кісткового панцира, який вкритий роговими щитками. Панцир захищає плазунів від ворогів.
Ряд Крокодили — плазуни, які пристосовані до напівводяного способу життя. Налічується близько 20 видів, їх тіло вкрите роговими лусочками та щитками, довгий хвіст слугує для плавання.
Отже, у всіх представників шкіра суха, вкрита роговими лусками, щитками або пластинками, немає залоз. Покриви захищають тварину від втрати вологи, від механічних ушкоджень. Плазуни часто линяють, бо роговий покрив заважає росту, і зроговіла шкіра скидається пластинками або цілком, і тварина росте, поки новий покрив не зроговів.
V. Внутрішня будова плазунів.
1. Порівняння скелету земноводних і плазунів. (Перетворення у вчених-лаборантів). З чого складається скелет земноводних? А плазунів? Що спільне? Чому кінцівки не одинакові? Як пересуваються земноводні? А як плазуни?
2. Кровоносна система. (Перетворення у артеріальну і венозну кров).
Зараз пройдете шлях, по якому тече кров у тілі плазунів. Для цього згадаємо, яка буває кров? Яким газом багата артеріальна кров і яким венозна? Яка кров потрібна всім органам тіла, мозку? Придивіться до кровоносної системи плазунів? Чи відрізняється вона від кровоносної системи земноводних?
Скільки кіл кровообігу? Скільки камер має серце? Які камери? Яка кров тече до легень? Яка кров тече від серця до всіх органів тіла? А якою повертається?
(Учні описують свій шлях і кольоровою крейдою замальовують свій шлях).
Артеріальна кров. Я народжуюся в легенях. Я багата на кисень, тому маю червоний колір, течу по венах у серце і потрапляю у ліве передсердя, звідти у шлунок і по найбільших аортах течу до всіх органів тіла, найперше до мозку, бо його клітинам дуже потрібен кисень. Усім клітинам я віддаю кисень і поживні речовини, а забираю вуглекислий газ і перетворююся на венозну кров. Тут мій шлях закінчується.
Венозна кров. Мій шлях починається тоді, коли заберу вуглекислий газ від клітин усіх органів і по капілярах течу по венах до серця. Впадаю у праве передсердя, звідти у шлуночок, а потім по аорті прямую до легень. У легенях мій шлях закінчується, бо там я віддаю вуглекислий газ і перетворююся на артеріальну.
А чому до серця по вені тече венозна кров, тоді як у земноводних змішана?