Урок. О чем говорят дети
Тема. Про що говорять діти?
Матеріал уроку. Анатолій Костецький "Найкраща іграшка". Сергій Воскрекасенко "Внучка". Підсумок з теми.
Мета. Продовжити формувати вміння читати в особах; додержуватись інтонації згідно з авторськими вказівками; удосконалювати навички свідомого та виразного читання.
Обладнання. Таблиця для розчитування, картки з буквами.
Хід уроку
І. Мовна розминка.
1. Гра "Чарівна буква".
— Додайте до слова одну букву так, щоб повністю змінилося звучання слова.
Рис (рись), лан (лань), їжа (їжак), | бібліотека (бібліотекар), коза (козак), гра (грак, град, грав). |
2.Розчитування.
а) За таблицею.
(Розчитування проводиться за методикою, описаною в попередніх уроках.)
6) Читання деформованих слів.
— Прочитайте слова і виключте "зайве".
убикик (кубики) ялальк (лялька) едемажв (ведмежа) ітсл (стіл) | инкашам (машинка) ожицін (ножиці) італчок (літачок) кич'ям (м'ячик) |
— Які слова "зайві"? (Стіл, ножиці.) Яким словом можна назвати інші слова? (Іграшки.)
— Продовжіть цей ряд слів.
3. Хвилинка-цікавинка.
— Колись у давнину не було таких чудових іграшок, як зараз. Але діти любили і хотіли гратися. І тому іграшки робили самі: з дерева, глини, соломи, тканини. Так, щоб зробити ляльку, брали шматок тканини, начиняли її ганчір'ям і зав'язували вузол. Виходила голівка. Потім цю голівку перев'язували червоними або чорними нитками, щоб утворилось обличчя. До кінців тканини прив'язували клапті, які нагадували спідницю. На голову зав'язували хустку.
— Прочитайте речення, роз'єднавши слова. Вони доповнять мою розповідь.
Скількиіснуютьдіти, стількийіснуютьляльки.
Удавнинувважалось: щокращедитинаграєтьсязлялькою,
Тобільшийдостатокбудеусім’ї.
— Яка іграшка для вас найкраща?
II. Робота над віршем А. Костецького "Найкраща іграшка". 1. Словникова робота.
— На які іграшки схожі колонки слів?
2. Читання вірша учнями мовчки.
— Між ким ведеться розмова? Чому ви так гадаєте?
3. Читання вірша "луною" за вчителем.
— Намагайтеся повторити мою інтонацію.
4. Вибіркове читання. Гра "Склади слова".
— Прочитайте окличні речення.
— Скільки разів у вірші повторюється частка "не"? (3).
— Знайдіть і прочитайте слова, що складаються з трьох букв; двоскладові слова. Яке слово у вірші найдовше? (Електрична.)
— Складіть слова з букв цього слова. (Лак, рак, кат, кит, тин, три, нитка, пікети, танк, так, не, чари.)
5. Розвиток зв'язного мовлення.
— Опишіть свою улюблену іграшку, не називаючи її. А ми постараємось впізнати її.
6. Виразне читання вірша в особах.
7. Поглиблення знань дітей про А. Костецького. Вікторина "Знавці творів А. Костецького".
— Ми вже читали вірші цього поета. Зараз спробуємо пригадати їх назви. Слухайте уривки, в кожному з них ховається назва вірша.
"Батьківщина — це труд і свято,
Батьківщина — це мама й тато,
це твої найщиріші друзі..."
(„Батьківщина”).
"Тільки без мами не можна нізащо,
бо найдорожче стоїть за словами:
в світі усе починається з мами!.."
(„Все починається з мами”).
"Якщо дві руки до лопати додати, а потім додати бажання завзяте, | а потім відняти від них неохоту... " |
(„Проста арифметика”).
— А. Костецький видав ЗО книжок для дітей, удостоєний премії імені Лесі Українки. Зараз живе і працює в Києві.
III. Фізкультхвилинка.
Ю-ю-аю! Ю-ю-аю!
Я працюю і співаю.
Я навшпиньки стаю
І до стелі дістаю.
Вліво-вправо повертаюся,
Низько до землі вклоняюся...
Ую-юю! Ую-юю!
Знову сяду і працюю!
IV. Робота над віршем С. Воскрекасенко "Внучка".
1. Робота над заголовком.
— Прочитайте назву вірша-діалогу. Хто у вірші буде розмовляти? Чому ви так думаєте?
2. Читання вірша вчителем.
— Чи правильно ми передбачили співрозмовників?
3. Мовчазне перечитування вірша учнями.
— Чи погоджуєтесь ви з відповіддю онучки? Чому?
— Що означає слово "білоручка"? Які слова у цьому вірші звучать однаково, але значення мають різне?
4. Виразне читання вірша.
— Читаючи, звертайте увагу, як розставлені розділові знаки.
V.Підсумок теми.
1. Бесіда за запитаннями і завданнями підручника (с. 32).
2. Робота в зошитах (с. 41-42,, завдання 1, 2, 3, 4, 5).