Формирование экологического воспитания детей дошкольного возраста
Зміст
Вступ. 3
Розділ І. Теоретичні засади дослідження стану екології на сучасному етапі 5
1.1. Стан дослідження проблеми у педагогічній науці і практиці 5
1.2. Сучасні проблеми екологічного виховання дошкільників. 9
Розділ ІІ. Формування екологічних знань у дітей дошкільного віку. 16
2.1. Програмне забезпечення навчально-виховного процесу з питань екологічного виховання в дошкільних навчальних закладах України. 16
2.2. Система роботи з екологічного виховання. 22
2.2.1. Дитяче експериментування. 25
2.2.2. Спостереження за вказівками вихователя. 28
2.2.3. Пошуки і відкриття. 31
2.2.4. Проблемні запитання. 34
2.2.5. Порівняння. 40
2.3. Методичні рекомендації щодо формування екологічної відповідальності дітей дошкільного віку. 43
Висновки. 48
Список використаних джерел. 50
Додатки. 53
Вступ
Природа – могутнє джерело пізнання, яке через спілкування розкриває людині свої таємниці й робить її більш чутливою до навколишнього світу. Людина – частина природи, потяг до всього живого закладений у ній від самого народження, та чи не найяскравіше виявляється в дитячому віці.
Дошкільний вік – найважливіший етап у становленні екологічного світогляду людини, передбачає створення передумов гуманної взаємодії з природним довкіллям.
Головною умовою реалізації завдань екологічного виховання є створення еколого – розвивального предметного середовища, яке сприяє формуванню в дошкільнят екологічної вихованості, яка передбачає набуття уявлень про самоцінність та неповторність компонентів природи, прояв гуманних почуттів до живих істот, оволодіння початковими вміннями відчувати красу та милуватися нею, виважено поводитися в довкіллі, знати правила безпечної поведінки в природі.
Вивченням даної проблеми займалися видатні педагоги минулого: О.Духнович, К.Ушинський, В.Сухомлинський. І в наш час багато науковців та педагогів – практиків присвятили свої дослідження проблемі екологічного виховання, серед них: Лисенко Н.В., Яришева Н.Ф., Глухова Н., Скребець В., Фокіна В., Ніколаєва С., Плохій З., Кондратьєва Н. та ін.
Об’єктом нашого дослідження є: екологічне виховання дошкільників в системі всебічного та гармонійного розвитку особистості дитини.
Предмет дослідження: формування екологічної свідомості та екологічної культури у дітей дошкільного віку шляхом цілеспрямованого впливу сім’ї та дошкільного навчального закладу.
Мета дослідження: вивчити особливості екологічного виховання в ДНЗ і механізми стимулювання цього процесу.
Завдання:
- З’ясувати стан проблеми в педагогічній теорії та освітній практиці.
- Обґрунтувати основні етапи формування екологічних знань у дітей дошкільного віку.
- Вивчити стан досліджуваної проблеми в практиці сучасних ДНЗ України.
- Окреслити шляхи вдосконалення навчально – виховної роботи з формування екологічної свідомості та екологічної культури дошкільнят.
Структура та обсяг роботи: вступ, два розділи, висновки, список використаних джерел, додатки.