Игра на уроке чтения как средство пополнения литературных знаний младших школьников
ЗМІСТ
ВСТУП.. 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ЗАСТОСУВАННЯ ДИДАКТИЧНИХ ІГОР НА УРОКАХ ЧИТАННЯ.. 5
1.1 Дидактична гра як один із способів залучення молодших школярів до активної розумової діяльності 5
1.2 Структура дидактичної гри. 8
1.3 Особливості застосування дидактичних ігор на уроках читання. 9
РОЗДІЛ ІІ. УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ДИДАКТИЧНИХ ІГОР НА УРОКАХ ЧИТАННЯ 14
2.1. Ігрова діяльність на основі прочитаного, як засіб поповнення літературних знань 14
2.2. Літературні ігри на уроках читання у молодших класах. 24
РОЗДІЛ 3. МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ УРОКІВ ЧИТАННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ ІГРОВИХ СИТУАЦІЙ.. 30
3.1. Розробка уроку читання з використанням елементів гри. 30
3.2. Поєднання гри та навчання на уроці читання. 36
ВИСНОВКИ.. 41
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.. 43
ДОДАТОК 44
ВСТУП
Актуальність дослідження. Ґрунтовне засвоєння в школі програмового матеріалу з читання є одним із важливих етапів формування особистості. Важливою передумовою успішного навчання є зацікавленість. Відомо, основні шляхи підвищення ефективності навчання і виховання – взаємодія процесів розвитку мислення дитини та формування у неї знань та навичок. Основним методом, на мою думку, є практичний метод. Він дає змогу дітям глибше усвідомити навчальний матеріал. Завдання вчителя початкових класів не лише навчати, а й пробудити у дітей емоційне задоволення, радість від отримання знань і від самого процесу їхнього засвоєння. В реалізації цього завдання особливої уваги заслуговує ігрова діяльність.
Ігрова діяльність — один із ефективних засобів підвищення якості сприймання молодшими школярами художніх творів на уроці читання. У структурі уроку читання ігрова діяльність має форму дидактичної гри, ігрової ситуації, ігрового прийому, ігрової вправи.
Адже саме дидактичні ігри, ігрові заняття і прийоми підвищують ефективність сприймання школярами навчального матеріалу, урізноманітнюють їхню навчальну діяльність, вносять у неї елемент цікавості.
Використання дидактичних ігор на уроках сприяє позитивному ставленню до навчання, потребує від дітей кмітливості, уваги, вчить витримки, виробляє вміння швидко орієнтуватись і знаходити правильні рішення. Колективні ігри згуртовують дітей, сприяють формуванню дружніх стосунків між ними. У цих іграх школярам потрібно узгоджувати свої дії з діями інших учасників, гри, дотримуватись правил, бути справедливим до товаришів.
Проблеми використання ігор на уроках читання, їх педагогічне значення досить досконало були розглянуті плеядою вчених: О.М.Біляєвим, Л.О.Варзацькою, І.Діваковою, Т.К.Донченком, Р.І.Жуковською, Л.С.Ільяницькою, С.О. Караман, М.І. Пентилюком, Т. Чумак, П. Щербанем та іншими.
Предметом курсової роботи є дослідження особливостей використання ігор на уроках читання.
Об’єктом дослідження є гра на уроці читання.
Мета курсової роботи полягає у обґрунтуванні особливостей застосування гри та ігрової діяльності на уроці читання як засобу поповнення літературних знань молодших школярів.
Мета роботи зумовила вирішення таких завдань:
-розглянути дидактичну гру, як один із способів залучення молодших школярів до активної розумової діяльності;
-визначити структуру дидактичної гри;
-дослідити особливості застосування ігрової діяльності, як засобу поповнення літературних знань;
-розробити урок читання з використанням елементів гри.
Структура роботи. Курсова робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків.