Методика ознакомления детей дошкольного возраста с символами Украины
ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З СИМВОЛАМИ УКРАЇНИ 5
1.1. Вплив народознавства на всебічний розвиток дошкільника 5
1.2. Ознайомлення дітей дошкільного віку з державними символами України 10
1.3. Формування у дошкільників понять про українську народну символіку 14
РОЗДІЛ 2. МЕТОДИКА ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ІЗ СИМВОЛАМИ УКРАЇНИ 18
2.1. Система роботи щодо ознайомлення дітей дошкільного віку з символами України 18
2.2. Розробки занять з ознайомлення дошкільників із державними та національними символами України 27
ВИСНОВКИ 37
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 39
ДОДАТКИ 41
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Дитинство – це важливий і неповторний період формування особистості. Саме в цей період дитина формується фізично, психічно, інтелектуально, здобуває необхідні знання, вміння та навички.
В наш час зміст дошкільної освіти спрямований на збереження дитячої субкультури, зорієнтований на цінності та інтереси дитини. У свідомості дитини-дошкільника закладаються фундаментальні світоглядні поняття, моральні цінності, переконання. Першим соціальним осередком дитини є сім’я. Тому так важливо дати системні знання про сім’ю, родину, історію свого роду. Саме осмисленні найвідоміших і найближчих явищ та подій формується національна свідомість дитини й перед нею розкриваються перспективи пізнання світу
Лише правильно організована, вона може сформувати повноцінну, національно-свідому особистість громадянина України. Нам є що захищати, ким пишатися, на кого рівнятися.
Національне виховання є одним із головних пріоритетів, органічною складовою освіти. Його основна мета - виховання свідомого громадянина, патріота, набуття молоддю соціального досвіду, високої культури, міжнаціональних взаємовідносин, формування у молоді потреби та уміння жити в громадському суспільстві, духовності та фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної, трудової, екологічної культури.
Національне виховання спрямовується на залучення громадян до глибинних пластів національної культури і духовності, формування у дітей та молоді національних світоглядних позицій, ідей, поглядів, переконань на основі цінностей вітчизняної світової культури.
Ознайомлення дошкільників з символами України розглядалося у роботах Т.С. Комарова, Т.А. Ротанова, В.І. Логінова, Т.З. Бабаєва, Н.А. Ноткіна, О.Л. Князєва, М.Д. Маханєва, Л.Е. Ніконова, які роблять акцент на залучення дітей до культурної спадщини народу. Дослідники С.А. Козлова і Т.А. Кулікова пропонують одним з рішень проблеми виховання патріотизму дітей-дошкільників пізнання ними Батьківщини.
Об’єкт дослідження – національне виховання дітей дошкільного віку.
Предмет дослідження – педагогічні умови ознайомлення дітей дошкільного віку з символамиУкраїни.
Мета курсової роботи – теоретично дослідити та експериментально перевірити педагогічні умови ознайомлення дітей дошкільного віку з символами України.
Завданнякурсової роботи обумовлені її метою:
- визначити вплив народознавства на всебічний розвиток дошкільника;
- розкрити особливості ознайомлення дітей із державними символами України;
- визначити особливості формування понять про українські народні символи у дошкільників;
- розробити конспекти занять та виховних заходівщодо ознайомлення дошкільників з державними та народними символами України.
При написанні роботи ми використовували такі методи дослідження: теоретичні: аналіз наукової літератури; спостереження; бесіда; вивчення передового педагогічного досвіду; емпіричні: анкетування, бесіди, спостереження.
Структура роботи. Курсова робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків.