Теоретические основы проблемы формирования грамматической компетенции у детей дошкольного возраста
Зміст
1. Закономірності засвоєння граматичних значень дошкільниками
2. Завдання та зміст роботи з розвитку у дітей дошкільного віку граматичних навичок
3. Методика формування граматичної правильності мовлення
4. Граматико-орфографічна пропедевтика помилок у мовленні дитини дошкільного віку
1. Закономірності засвоєння граматичних значень дошкільниками
Одночасно з оволодінням словниковим складом діти засвоюють граматичну будову мови, вчаться передавати думки рідною мовою. Мова стає засобом спілкування тоді, коли вона граматично організована, коли слова в реченні узгоджені у відмінках і родових закінченнях, коли структура речення правильна.
Вивчення граматики рідної мови починається в школі, але вже в дошкільному віці важливо виховати звичку говорити правильно. Граматичною будовою мови дитина дошкільного віку оволодіває практично у процесі мовного спілкування, сприймаючи мову дорослих.
К. Д. Ушинський підкреслював, що «граматична правильність мови усної і письмової є не тільки знання, а й звичка, або краще сказати, дуже складна і широка система дрібних навичок правильно висловлювати свої думки усно і на письмі. Для грамотності мало того, щоб людина знала граматичні правила (а їх дуже багато), а необхідно, щоб вона звикла моментально виконувати їх. А звички, і особливо такі дріб'язкові і складні, набуваються успішно і вкорінюються глибоко тільки в ранній молодості» [].
Питанням розвитку граматичної правильності мови дітей дошкільного віку займались психологи, педагоги, лінгвісти: О. М. Гвоздев, І. X. Швачкін, А. М. Леушина, Л. О. Пеньєвська та ін.
Професор О. М. Гвоздев у своїй праці «Формирование у ребенка грамматического строя русского языка» розкрив основні закономірності оволодіння дитини мовою. Він показав, що основною одиницею мови є речення, як знаряддя мислення й спілкування. Оволодіння рідною мовою в основному відбувається у вигляді засвоєння речень. Саме в реченні формуються окремі граматичні категорії в їх зовнішньому морфологічному вираженні. «Розвиток речення у дитини полягає у дедалі більшому ускладненні речень щодо кількості охоплених ним елементів слів і різноманітності відношень цих елементів між собою» [].
Оволодіваючи граматично оформленим реченням, дитина спочатку користується словами-реченнями. Слова-речення складаються з одного слова і «є закінченим цілим, яке висловлює яке-небудь повідомлення, і дорівнює в цьому відношенні реченням у мові дорослих». Слова-речення можуть позначити предмети, дії тварин. Одне і те саме слово-речення може мати різні значення. Так, наприклад, слово каша може означати «дай кашу», «хочу каші», «це каша». Наступний етап у розвитку мови дитини — вживання речень з двох слів. У два роки кількість слів у реченні збільшується: виникають речення з трьох-чотирьох слів. Як зазначає А. Н. Гвоздев, у мові дитини дуже рано (приблизно у два роки) з'являються речення з однорідними членами. Спочатку вони мають характер простого перерахування предметів (каша, суп, кисіль). Пізніше (один рік 11 місяців) дитина вживає однорідні члени речення: підмети, присудки, додатки, обставини.
Перші складні безсполучникові речення з'являються у дитини на другому році життя. З двох-трьох років діти починають вживати складні речення із сполучниками: «Коли дощу не буде, тоді підемо гуляти». Спочатку з'являються складносурядні речення, які складаються з двох простих речень. На третьому році життя, як показує в своєму дослідженні Н. А. Рибніков, з'являються підрядні речення часу і місця. «Потреба дитини в тому, щоб її мову розуміли незалежно від ситуації розмови і щоб вона не тільки визначала в цілому предмети, а й різні ознаки предметів, змушує оволодіти різними синтаксичними структурами речення» [].
Діти засвоюють структуру простих, а потім і складних речень в безпосередньому зв'язку з розвитком суджень: від простіших «іменних» суджень до різних видів більш складних. На п'ятому році життя зміст суджень і умовиводів ускладнюється. Діти цього віку в своїх судженнях не тільки називають предмети, визначають конкретні й абстрактні ознаки, а і дедалі частіше відзначають різноманітні залежності між уявленнями. Діти говорять про події, які вже відбулися або відбудуться. У зв'язку із змінами змісту змінюється і форма висловлення суджень і умовиводів. Діти цього віку користуються простими і складними реченнями. Найчастіше вони вживають прості поширені речення і дуже рідко речення складні. Найчастіше діти користуються підрядними реченнями часу, сполучаючи їх з головним реченням сполучником коли: «Діти гралися, коли ми прийшли». Часто трапляються підрядні додаткові, рідше — підрядні місця, причини, мети, починають з'являтися підрядні означальні. Діти старшого дошкільного віку вже частіше користуються складними реченнями в розмовній і розповідній мові. У мові дітей поступово збільшується кількість складнопідрядних речень з підрядними причини. Вони з’єднуються з головним в основному за допомогою сполучника тому що: «Він не пішов на роботу, тому що був вихідний».
В оволодінні частинами мови спостерігається така послідовність. Спочатку в мові дітей з'являються іменники і дієслова. Досить рано діти починають користуватися і прикметниками. Уже в два роки вісім місяців, в три роки вони вживають займенники. Значно пізніше в мові з'являються числівники, прислівники. Діти починають правильно вживати закінчення іменників і дієслів тільки в старшій групі, а чергування звуків в основах іменників і дієслів — в підготовчій до школи групі. В мові дітей старшої групи досить часто трапляються помилки (вухо — в вухі, рука — на рукі тощо).
Одниною і множиною іменника діти оволодівають до двох років. Проте вони часто помиляються, утворюючи однину в збірних назвах (одна цукора), множину у невідмінюваних словах (кіни, радіви). Іменники, що мають тільки однину, діти вживають у множині (шоколад — шоколади).
Діти до п'яти-шести років в основному оволодівають відмінюванням іменників, але ще роблять помилки, переносячи закінчення іменників однієї відміни на іншу. Так, наприклад, закінчення родового відмінка іменників чоловічого роду поширюють на іменники всіх трьох відмін (курочків, няньків, кораблів), закінчення іменників твердої групи чоловічого роду переносять на іменники середнього та жіночого роду. Із значними труднощами засвоюють діти і граматичні зв'язки іменників з числівниками («У мене немає чотири олівців», «У мене залишилось дві яблука»).
Граматичною будовою рідної мови дитина дошкільного віку оволодіває практично, наслідуючи граматично правильну мову дорослих. Н. І. Красногорський говорив, що досить рано, вже протягом другого року, у дітей починає формуватися граматичний лад мови із змінами слів і правильним сполученням слів у речення. Правильність граматичного ладу мови у дітей залежить від правильності мовної побудови людей, що оточують їх. Трирічний малюк правильно ставить відмінки і дієслівні форми, тому що він засвоює їх у готовому вигляді в мовних сполученнях, які він сприймає від людей, з якими спілкується. Дитина не тільки оволодіває готовими сполученнями, а й починає розуміти значення словозміни і сама навчається свідомо змінювати слова. Це підтверджується дитячим словотворенням. Дитина, засвоюючи основу слова, за аналогією утворює слова (гусак — гусиха, кішка — кошата, дикі тварини— зоопаркіни тварини). Оволодівши словом, вона використовує його у правильних граматичних сполученнях.
Оволодівання, граматичною будовою відбувається на підставі диференційованого гальмування.
Правильна форма закріплюється, а неправильна — гальмується. Вихователь повинен вчасно звернути увагу на помилку дитини, виправити її і дати вправи для закріплення правильної форми.
Спочатку дитина, оволодіваючи граматичною будовою мови, засвоює все, що найчастіше повторюється і характеризує граматичну будову рідної мови, а потім оволодіває вже й рідше вживаними та винятковими формами. Так, дитина оволодіває іменниками і прагне охопити одниною і множиною всі іменники, пізніше виділяє збірні назви й іменники, що не мають однини.
Помилки в мові дитини дошкільного віку можна пояснити, як зазначає Є. К. Сухенко, такими причинами:тим, що діти ще не засвоїли морфологічну систему рідної мови; впливом неправильної мови дорослих; педагогічною занедбаністю, коли дорослі не звертають уваги на помилки дітей, не виправляють їх, а іноді навіть наслідують дитячу мову.