Лечебный массаж при множественных заболеваниях
ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРИТИЧНІ ОСНОВИ ЛІКУВАЛЬНОГО МАСАЖУ 5
1.1. Короткі відомості з історії масажу 5
1.2. Системи, види, форми і методи, а також прийоми масажу. 6
1.3. Показання та протипоказання до лікувального масажу 10
РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ 12
2.1. Організація дослідження 12
2.2. Методи дослідження 12
РОЗДІЛ 3. РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ І ЇХ ОБГОВОРЕННЯ 14
3.1. Лікувальний вплив масажу на організм людини 14
3.2. Методика проведення лікувального масажу при остеохондрозі хребта та гіпертонічній хворобі. 17
ВИСНОВКИ 28
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 30
ВСТУП
Актуальність теми. Масаж – це механічний вплив на тканини організму, який виконується за допомогою спеціальних прийомів, виконуваних руками або апаратами з лікувально-профілактичною чи гігієнічною метою. Масаж діє фізіологічно і терапевтично, його елементи наявні в багатьох інших фізіотерапевтичних процедурах. Усі види душів, зрошень є своєрідним гідромасажем (особливо душ Шарко, шотландський душ). Під час купання в морі масаж морськими хвилями має неабияке значення. При прийманні газових ванн (вуглекислих, кисневих, азотних і особливо перлинних) здійснюється тактильний і температурний масаж бульбашками газу. Тривалий час застосування масажу не було науково обґрунтованим, тому він не завжди давав бажані результати. У другій половині XIX ст. почали вивчати фізіологічну дію масажу. Багато лікарів пересвідчились на практиці, що масаж дуже добре допомагає при лікуванні багатьох захворювань, тому являється обов'язковою частиною комплексного лікування [6, 10].
Масаж є ефективним і простим методом лікування і профілактики тих чи інших захворювань. Застосування масажу сприяє зменшенню (ліквідації) болю, набряків, спайок, нормалізації полових функцій, прискоренню процесів репаративної регенерації травмованих тканин. Ефективність масажу зростає при ранньому застосуванні його в сполученні з фізіо- і гідротерапією, різними мазями, тейпами, оксигенотерапією, ЛФК, мануальною терапією, вправами на розтягування сполучнотканних утворень та ін. Для кожної групи захворювань характерні свої особливості техніки і методики сеансу масажу. При кожнім захворюванні методика масажу залежить: від етіології патогенезу, клінічної форми, плину і диференціюється в зв'язку в з цими факторами. Масаж – це наполеглива і клопітка робота, спрямована на відновлення порушеної гармонії людського організму, а також творчий процес, який нагадує роботу скульптора і відрізняється від неї лише тим, що масаж переборює біль і страх людини. Це глибинне і невидиме мистецтво вмикає природні механізми, які здійснюють роботу непомітно, поступово і зберігають при цьому свої таємниці.
Масаж – один з найдавніших фізичних методів впливу на організм, він бере свій початок з народної медицини. Його широко використовували у древньому Китаї, Індії, Греції та Римі як лікувальний засіб чи для боротьби з втомою при фізичних вправах. Доведено, що при масажі швидкість споживання кисню підвищується на 30-35% в порівнянні зі спокоєм, на 15-20% посилюється виділення молочної кислоти нирками і шкірою. При масажі, рівно як і при фізичних навантаженнях, підвищується рівень обмінних процесів. Чим вище обмін речовин в тканині, тим більше в ній функціонуючих капілярів. Було доведено, що під впливом масажу число розкритих капілярів в м'язі досягає 1400 на 1 мм2поперечного перерізу, а кровопостачання її збільшується в 9-140 разів (Куничев Л.А. 1985) [6, 23].
Мета роботи – теоретично обґрунтувати основні підходи до призначення лікувального масажу при множинних захворюваннях, на прикладі остеохондрозу хребта і гіпертонічній хворобі.
Об’єкт дослідження: процес фізичної реабілітації, а саме лікувального масажу при множинних захворюваннях.
Предмет дослідження: застосування лікувального масажу при остеохондрозі хребта і гіпертонічній хворобі.
Завдання:
1. Проаналізувати і узагальнити дані науково-методичної і спеціальної літератури при застосуванні лікувального масажу при множинних захворюваннях.
2. Визначити причини виникнення остеохондрозу хребта і гіпертонічної хвороби.
3. Вивчити вплив лікувального масажу при остеохондрозі хребта і гіпертонічній хворобі.
4. Охарактеризувати основні прийоми лікувального масажу при остеохондрозі хребта і гіпертонічній хворобі.