У другій половині Vст. до н.е. (422-421 рр.) переселенці-колоністи, вихідці із старогрецького міста Гераклії Понтійської, що розташовувалася на південному побережжі Чорного моря, міцно засіли в південно-західному кутку Кримського півострова, заснувавши тут місто, що одержало назву Херсонес Таврійський. Розвалини його - залишки оборонних стін, житлових споруд, суспільних будівель, підвали, колодязі, цистерни, примикаючи до нього кладовище і численні сільські садиби за межами міста - лежать на території сучасного Севастополя. Тут ось вже близько 200 років ведуться розкопки, які щорічно приносять вражаючі по красі твору скульптури, живопис, архітектурні деталі, написи, монети, знаряддя праці, побутові предмети. Історія міста уточнюється і деталізує. Між іншим, матеріали, одержані останніми роками, дозволили виказати припущення, що і Херсонес заснований значно раніше, ніж прийнято вважати, - вже в кінці VIст. до н.е. Проте таке датування, окрім деякого невеликого археологічного матеріалу, не підтверджується більш нічим - ні літературними, ні епіграфічними, ні нумізматиками даними. Тому орієнтуватимемося на загальновизнане датування. Саме в цей час склалися умови для виникнення міста. В одному античному землеописі сказано: "... слідство даного гераклійцям ... прорікання заселити разом з долосцями Херсонес". Річ у тому, що жителів Делоса за ворожість і непокірність їх старші партнери і союзники афіняни виселили з рідної землі. В цей же час в Гераклії висадився загін афінських військ, спустошив околиці міста. Потерпілі поразку в цьому конфлікті демократичні сили були вимушені покинути місто і шукати собі нове місце для поселення. Збіг за часом цих двох фактів і привело до виникнення Херсонеса. Делосці, проте, дуже скоро повернулися на свій рідний острів і не залишили ніякого сліду в подальшому розвитку херсонескої історії і культури. Що ж до відносин з Гераклією, то вони були різносторонніми, міцними і тривалими. Ще в II ст. н.е., тобто через шість сторіччі після підстави міста, херсонесці пам'ятали, що їх далекі предки приїхали з Гераклії, і називали її жителів "високоповажними батьками". Створенням колонії одночасно досягалися і інші цілі: втягувалися в торговий обмін нові ринки в Північному Причорномор’ї, Херсонес замикають прямий шлях через Чорне море, освоєний якраз в цей час (раніше кораблі йшли тільки уздовж берегів), по цьому шляху гераклійці розраховували одержувати хліб із Скіфії.

Спочатку майбутнє місто було невеликим селищем, що приліпилося до берега бухти, яка в даний час називається Карантинною. Колоністи, припливши до Криму, привезли з собою домашнє начиння, знаряддя праці, зброя, одяг, запаси продовольства, можливо, худоба. Висадившись на березі Карантинної бухти, вони повинні були осісти по сусідству з нею, розставивши поблизу своїх кораблів намету, звівши тимчасові притулки у вигляді куренів, землянок, і приступивши до будівництва капітального житла. Зі всієї території, на яку згодом розповсюдилося місто, ділянка на березі бухти представляється найзручнішою. Бухта, самою природою що призначалася для стоянок кораблів, повинна була на перших порах грати особливо велику роль в житті переселенців, і не тільки як єдиний шлях, що сполучає їх з батьківщиною, але і як джерело запасів продовольства (рибний лов). Місцевість ця захищена піднесеністю від холодних північних і північно-східних вітрів, а це, звичайно, чинник першорядної ваги для людей, що ще не мають постійне житло. І нарешті, є підстави вважати, що тут можна було викопати колодязі і одержати в потрібній кількості прісну воду. В усякому разі, один з колодязів, розташованих на схилі балки, що впадає в бухту, і функціонуючий в IV ст. до н. е., відразу після розкопок давав чисту прісну воду, віддаючи гірко-солоний привкус через двоє-троє діб (в старовині цей колодязь доходив до прісної води, пізніше, у зв'язку із загальним пониженням грунту і підвищенням рівня моря, сюди почала поступати і морська вода).

Площа ділянки, зайнятої раннім селищем, була невелика і навряд чи перевищувала 4 га. Такі незначні розміри не повинні здаватися дивними. Наприклад, Пантікапей - найбільше місто в Північному Причорномор’ї ранню епоху свого існування займало навряд чи велику територію. Площа, зайнята багатьма східнопонтійськими містами в античний час, не перевищувала 4 га, а іноді була і менше: Тірітака - близько 4,5 га, Танаїс -більше 4 га, Ілурат - 2.5 га. Населення раннього селища були нечисленним і навряд чи перевищувало 1-1,5 тисячі чоловік.

Незабаром після підстави міста повинне було початися будівництво оборонних стін. Переселенці опинилися в оточенні таврійських племен, що особливо тісно заселяли південно-західну частину півострова, тобто найближчі околиці новонародженого міста. Про тавра йшла недобра слава як про народ лютий і войовничому. Таври знаходилися на тому рівні розвитку (його не минули і інші народи), коли війна стає неминучим елементом життя суспільства. До того ж таврійські племена, що витісняються скіфами в гори і передгір'я, просто не могли добути тут достатньо прожитку, що, природно, вимушувало їх заповнювати цей недолік грабежем. Загроза нападу подібно дамоклевому мечу завжди висіла над містом, і єдиною гарантією безпеки було будівництво могутніх стін. Ці перші, найраніші стіни поки не знайдені, але їх напрям імовірно можна вказати вже зараз.

У класичний період (остання четверть V - перша четверть IV ст. до н. э.) Херсонес не грають ніякої ролі не тільки в політичному житті Середземномор'я, але і серед північно-причорноморських міст займав другорядне місце. Про заняття жителів в ранній період існують дві точки зору. Одні автори вважають, що головною в економіці міста була торгівля. Інші, посилаючись на несприятливі умови для розвитку торгових операцій відносна відсталість можливих торгових контрагентів - таврів, відсутність зручних сухопутних комунікацій), вважають, що Херсонес "...с самого початку став розвиватися не як торговий центр, а, головним чином, як центр сільськогосподарського виробництва". Як завжди буває в подібних випадках, істина лежала десь посередині. Ймовірно, з самої підстави Херсонес мав велике значення як проміжний пункт в торгівлі Північного Причорномор’я грецькими містами Середземномор'я і південного берега Понта. Тут була зручна стоянка для торгових судів, що прямували прямим шляхом через відкрите море або слідуючих уздовж західного і потім північного берегівЧерного морити. Деякі дослідники бачать в цьому навіть одну з причин, гераклійців, що спонукали, переселитися саме сюди. Слідів сільськогосподарського ремісничого виробництва для раннього часу знайдено дуже мало. З другого боку, логічно припустити, що з самої підстави міста в його безпосередніх околицях були засновані невеликі земельні володіння, в зачатковому вигляді організовані ремесла (особливо будівельна справа - зведення житлових будинків, оборонних стін, деяких найважливіших суспільних споруд), значну роль могли грати рибний лов, охота, інші промисли. Між іншим, вже в 390-380 рр. до н.е. Херсонес чеканить власну монету, а це свідоцтво не тільки розвиненої торгівлі, але також показник високого рівня металообробки, що у свою чергу визначала значною мірою рівень всіх інших ремесел.

У кінці IV - початку III ст. до н.е. Херсонес вступає в смугу політичного і економічного розквіту. З невеликого селища він перетворюється в місто, центр однієї з крупних держав Північного Понта. В результаті неодноразових розширенні міської території він займає майже весь горбистий простір між Карантинною і Пісочною бухтами, площа його досягає майже 30 га. Значно зросло населення, досягнувши, можливо, 10 тис. людина. Саме такий розмір міста вважався в старовині близьким до ідеалу, саме він забезпечував, з одного боку, безпекужителів, дозволяв розвивати всі галузі господарства, а, з другого боку, не перешкоджав ефективності управління, комунікацій, сумісних заходів громадян.

У цей час херсонесці освоюють Гераклійського півострів (південно-західний кут Криму, на захід від лінії, сполучаючи вершини Північної і Балаклавської бухт), перетворюючи його на базу сільськогосподарського виробництва. Освоєння його проходить в два етапи: спочатку - в першій половині IV ст. - розділяється приблизно на сотню ділянок північно-західний край Гераклійського півострова (Маяковий півострів), значно пізніше, через 50-60лет, розмежуванню піддаються всі околиці міста. Джерела не повідомляють нас, як, за рахунок чого відбувається швидке зростання населення міста. Можна припускати, що прибулі колоністи - здебільшого молоді чоловіки - узяли в дружини молодих жінок з місцевого населення, створили сім'ї, чим був забезпечений природний приріст, причому рясне дітородіння могло стимулюватися спеціальним законодавством, подібно тому як це було в інших грецьких державах, наприклад, в Спарті. Не виключений і приїзд нових невеликих партій колоністів. Як би там не було, але територія міста до кінця IV ст. до н.е. виросла, що є похідним від зростання населення. Херсонес був обнесений стінами, армія (ополчення) озброєна і навчена, тактика боротьби з таврами відпрацьована і випробувана в неминуче виникаючих дрібних сутичках. Тепер уже Херсонес дістав можливість почати настання на таврів. В результаті весь Гераклійський півострів знаходився в руках херсонесців, а місцеве населення було частково винищено, по більшій же частині скорено.

Створення Херсонеської держави відбувається якраз тоді, коли скоює свої походи Олександр Македонській і виникають держави еллінізму. Саме в цю епоху в ідеології греків особливо широко укоріняється старе "право списа", відповідно до якого земля, наприклад, захоплена військовою силою, стає власністю найсильнішого. "У всьому світі існує вічний закон, що коли місто узято війною, завойовникам належить і особа і майно знаходяться в ньому", - затверджує грецький письменник Ксенофонт. Цим законом виправдовуються будь-які завоювання, їм обгрунтовують своє право на владу монархи еллінізму; херсонесці, звичайно, керувалися в своїй завойовній діяльності і цим правом.

За давньою традицією всі землі були розділені на рівні наділи, а жителі перетворені на рабів того типа, який характерний для Спарти і інших дорийських держав. Частина таврів, що мешкали уздовж межі Гераклейського півострова, продовжувала жити в своїх селищах і була чимось на зразок лаконських периеків (вільні, але політично безправні жителі). Судячи з свідоцтв Страбона і повідомлень путешесвенников, що відвідали Крим незабаром після приєднання його до Росії, весь гераклійський півострів був захищений стіною або валом з ровом по лінії Інкерман - Балаклава. Така стіна не тільки перешкоджала вторгненню супротивників на півострів, але і утрудняла можливі втечі таврів, перетворених в рабів. Мабуть, у зв'язку з цим спостерігається підвищений інтерес херсонесців до військової справи. В цьому відношенні найцікавіші надгробні пам'ятники і зображення на них. Херсонесці розробили таку систему архітектурного оформлення надгробних пам'ятників і атрибутики на них, яка ніде більше не зустрічається. На пам'ятниках з чоловічими іменами поміщалися три символи: 1)спеціальний скребок, яким користувалися спортсмени, і судина для масла, яким вони ж натирали тіло перед боротьбою; 2) меч з портупеєю; 3) схематичне зображення сукуватої палиці. Перший з символів зображався на пам'ятниках хлопчиків або хлопців, він був предметами, необхідними всякому молодому греку. Греки дуже багато уваги надавали спорту, особливо в тих полісах, які виникли в результаті завоювання (Спарта, Кріт, Фессалія). Недаремно саме в Спарті була розроблена струнка система виховання підростаючого покоління. З раннього дитинства велику частину часу молоді люди проводили в палестрах і гімнасіях, де займалися фізичними вправами, що розвивали силу, спритність, витривалість, тобто якості, необхідні воїну. Тому якщо хлопці наздоганяла смерть, то в подорожі в замогильний світ його повинні були супроводжувати предмети спортивного інвентаря, ті самі, які так часто уживалися їм за життя, складали його гордість і навіть славу. Такі предмети могли поміщати в могилу, вони могли зображатися і на надгробному пам'ятнику. Якщо вмирав чоловік в розквіті років, воїн, захисник вітчизни, йому ставили пам'ятник із зображенням зброї. Виникнення дорейсьих держав пов'язано із завоюванням, а повсякденне існування - з експлуатацією значних груп підлеглого населення. Перед лицем постійної небезпеки виступу пригноблюваних ці поліси жили подібно військовому табору, де все підкорялося строгій військовій дисципліні, над усе цінувалися військові успіхи. Весь лад спартанців, за словами Аристотеля, направлений "тільки на одну частину чесноти, саме на військову доблесть, оскільки вона корисна для придбання панування". В таких державах зброя почитала, існував навіть своєрідний культ зброї. Цілком природно, що зброя і озброєні люди зображалися на надгроб’ях. Нарешті, останній атрибут - посохнув. Він був символом старості і зображався на пам'ятниках людей, померлих в похилому віці.

Таким чином, символи на пам'ятниках ділять всіх померлих на групи по їх відношенню до військової служби: на "допризовний" вік, коли діти і хлопці готуються до військової служби; вік розквіту, коли чоловік входить до складу міського ополчення; і на літніх людей, для яких служба в армії вже непосильна. Така система є віддзеркаленням видатної ролі військової справи в Херсонесі.

Характеристики работы

Реферат

Количество страниц: 14

Бесплатная работа

Закрыть

Херсонес Таврический

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.