Петр Конашевич-Сагайдачный в украинском истории
ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ПЕТРО КОНАШЕВИЧ-САГАЙДАЧНИЙ: ІСТОРИЧНІ НАРИСИ ЖИТТЯ ТА ДІЯЛЬНОСТІ 5
1.1. Нотатки з приводу деяких питань біографії 5
1.2. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний видатний державний, громадсько-політичний та військово-морський діяч України 8
РОЗДІЛ ІІ. ГЕТЬМАН КОНАШЕВИЧ-САГАЙДАЧНИЙ - ЗНАКОВА ПОСТАТЬ УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ 18
2.1. Похід гетьмана П. Конашевича-Сагайдачного на Москву 1618 року 18
2.1. Битва під Хотином 1621 року 22
2.3. Відновлення православної ієрархії 26
ВИСНОВКИ 31
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРА 34
ДОДАТКИ 36
ВСТУП
Актуальність дослідження. В історії України є чимало імен, які навічно вкарбувалися у народну пам'ять. До таких видатних особистостей належить Петро Конашевич Сагайдачний. Яких би сторін політичного життя України початку XVII ст. ми не торкнулися, всі вони більшою чи меншою мірою пов'язані з діяльністю цієї людини. Серед інших діячів того часу П.Конашевич-Сагайдачний виділявся гострим аналітичним розумом, палким патріотизмом, глибоким розумінням завдань і перспектив боротьби, послідовністю і непохитністю у досягненні поставленої мети, а також дуже розвинутим почуттям власної гідності.
Петро Конашевич-Сагайдачний прославився не лише у ратних справах. Одночасно боровся за релігійні та культурні права українського народу. Першим з гетьманів поширив свою діяльність на Київ, зробивши його знову політичним, культурним і релігійним центром України. З його ім'ям пов'язане народження Київської колегії, що згодом перетворилася на знамениту Києво-Могилянську академію. Адже і сам мав на той час вищу освіту — закінчив Острозьку академію.
Оцінюючи життєвий шлях Сагайдачного, слід зауважити, що ніхто з його сучасників чи істориків нового часу не заперечував полководчого хисту цієї людини. Що ж до його політичного кредо, то воно викликало (і продовжує викликати) суперечки та наукові дискусії. Безумовно, гетьман був обережним і прагматичним політиком. Відкрита військова конфронтація з польським урядом здавалася йому менш прийнятною, ніж шлях переговорів і компромісів. Вони приносили певні успіхи, але були й невдачі.
Разом з тим ми не повинні ігнорувати великого внеску Петра Сагайдачного у розвиток визвольного руху в Україні. За його безпосередньою участю 1620 р. відновила свою діяльність православна церковна ієрархія, що було далекоглядною політичною акцією. Не можна недооцінювати і піклування гетьмана про розвиток Київського та Львівського братств, його матеріальну підтримку школами, прагнення дати освіту десяткам молодих людей. Так, переплітаючись, доповнюючи або суперечачи одна одній, ці риси характеру створювали цілісний і самобутній образ Петра Конашевича-Сагайдачного — відомого політичного діяча першої половини XVII ст., козацького ватажка, просто людини.
Ґрунтовні сучасні наукові розвідки про гетьмана належать перу М. Аркаса, В. Сергійчука, В. Голобуцького, В. Нічик, З. Хижняк, О. Ящук, В. Замлинського, В. Щербака, письменників З. Тулуба, Г. Книша, М. Загірної та ін.
Об’єкт дослідження – історична постать Петра Конашевича-Сагайдачного.
Предмет дослідження – суспільно-політична діяльність Петра Конашевича-Сагайдачного та його роль в історичній долі України.
Мета курсової роботи дослідити військово-політичну діяльність гетьмана П.Сагайдачного та його вклад у розвиток Української держави.
Для досягнення мети потребують розв’язку наступні завдання:
- дослідити віхи біографії Петра Конашевича-Сагайдачного;
- розкрити роль гетьмана Петра Сагайдачного в створенні та вдосконаленні козацького війська;
- дослідити військові походи Петра Сагайдачного;
- визначити внесок Сагайдачного у відновлення православної ієрархії.
Методи дослідження. З метою об'єктивного осмислення теми застосовувались порівняльний та описовий методи пізнання, метод історіографічного аналізу і синтезу, проблемно-хронологічний підхід.
Структура роботи. Курсова робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків.