Проблема незыблемости европейстких границ после Второй мировой войны - особенности и транформации
Зміст
Вступ. 3
Розділ І. Окупація Німеччини та розподіл території 6
1.1 Європейська консультативна комісія (ЄКК) та встановлення зон окупації 6
1.2 Франція — окупаційна держава. 8
1.3 Територіальні претензії 10
Розділ 2. Мирні договори з союзниками Німеччини та встановлення нових кордонів 12
2.1 Процедура переговорів та розробка мирних договорів з країнами-союзниками Німеччини. 12
2.2 Укладання мирних договорів з країнами сателітами та вирішення територіальних проблем. 14
2.2.1 Договір про мир з Італією.. 14
2.2.2 Мирний договір з Румунією.. 16
2.2.3 Мирний договір із Болгарією.. 18
2.2.4 Мирний договір з Угорщиною.. 19
2.2.5 Мирний договір з Фінляндією.. 21
2.3 Зближення між СРСР і Чехословаччиною.. 21
2.4 Польські кордони. 22
2.5 Дунайська проблема. 24
Висновки. 27
Список використаної літератури. 31
Вступ
Актуальність теми дослідження. Друга Світова війна стала найбільшим і найкривавішим військовим конфліктом в історії людства. Бойові дії проходили на трьох з шести континентів, в них брали участь абсолютно усі тодішні супердержави.
Деякі з держав, що брали участь у війні, вступали в нові союзи (приміром, спершу Франція була противником Німеччини і Італії, потім режим Віші став офіційним союзником нацистів і фашистів, згодом Франція знову перейшла на сторону антигітлерівської коаліції).
Друга Світова війна серйозним чином перекроїла карту світу і в корні змінила систему стосунків між державами і людьми. Після її закінчення у світі залишилися дві супердержави - США і СРСР. Три європейські держави - Великобританія, Франція і Німеччина - які домінували до вересня 1939 року, значною мірою втратили свій статус і вплив.
На світову арену вийшли нові сили. Радянський Союз, який мав найбільшу армію світу, але його економіка була зруйнована в результаті нацистської окупації. США мали тотальну військову перевагу в повітрі і на морі. На території США не велися бойові дії, в результаті країна стала провідною індустріальною державою світу.
З 1945 по 1990 рік більшість найважливіших рішень про долі європейців фактично приймалися у Вашингтоні і Москві - країнах не цілком європейських. Росія завжди сприймалася не як чисто європейська, а як євроазіатська держава. США, більшість населення якого були переселенцями або нащадками переселенців з Європи, відокремлені від європейського континенту океаном і також не вважаються справжніми європейцями. Уперше цю образливу для європейців думку висловив президент Франції Шарль Де Голль.
Розподіл Європи між СРСР і США був закріплений юридично - угодами країн антигітлерівської коаліції на конференції в Ялті. Після закінчення Другої Світової війни частина Європи, що виявилася в зоні окупації військ США, Великобританії і Франції, стала частиною НАТО. Держави Східної Європи, звільнені від нацистів радянським військами, стали соціалістичними і увійшли до організації Варшавського Договору. В результаті, на думку американського історика Гордона Крейга, "ніколи з періоду релігійних воєн 16 століття дві частини Європи не були так серйозно розділені".
У Європі з'явилися постійні військові бази СРСР і США, там було розміщено тактичну ядерну зброю. У разі початку Третьої Світової війни між Заходом і комуністичним блоком Європа стала б місцем, де могли розвернутися основні бойові дії між радянськими і американськими військами. В результаті, саме в Європі пацифістські рухи набрали особливу силу.
В результаті Другої Світової війни серйозно змінилися європейські і світові межі. Вона дала старт процесу краху колоніальних імперій. Тоді ж отримали початок конфлікти, які тривають і досі дестабілізують ситуацію у всьому світі. У серпні 1947 року були створені дві нові держави - республіка Індія і Пакистан, які практично одразу почали бойові дії один з одним.
Після Другої Світової війни на "гарячу точку" перетворився Близький Схід. Колоніальні держави надали незалежність Єгипту, Сирії, Йорданії, Іраку, Лівану. У травні 1948 року було створено державу Ізраїль, якому негайно оголосили війну сусідні арабські країни.
У Азії ситуація склалася також дуже складна. СРСР (Росія) і Японія так і не уклали мирного договору. У 1949 році був створений комуністичний Китай, який не лише перехопив у поверженої Японії вплив в Азії, але і став однією з провідних світових держав.
Метою курсової роботи є комплексний аналіз проблеми непорушності європейських кордонів після Другої світової війни.
Об’єктом дослідження є територія європейських країн.
Предмет дослідження – історичні аспекти формування європейських кордонів після Другої світової війни.