Вправи на визначення роду іменників. Спостереження за родовими закінченнями іменників
Тема. Вправи на визначення роду іменників. Спостереження за родовими закінченнями іменників.
Мета: Формувати в учнів уміння визначати рід іменників.Вчити розпізнавати рід іменни ків за родовими закінченнями. Розвивати навички визначення роду іменників за родовими закінченнями, усне й писемне мовлення.Виховувати старанність, охайність, працелюбність.
Обладнання. Малюнки з краєвидами пшеничного поля, пшеничний колосок,таблиця із записаними прислів ями, малюнки ребусів,лист від принца Іменника.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
- Назвіть сьогоднішню дату.(8 лютого) А як можна назвати дату, не вживаючи місяця?Зашифруйте її. (Восьмий день другого місяця року, восьмий день третього місяця зими)
- Який сьогодні день тижня ? (Вівторок) Спробуйте зашифрувати і його.(Другий день тижня,день, що йде після понеділка, передує середі)
- Який у нас урок ? Зашифруйте його назву.(Урок усного й писемного мовлення, словитворення, каліграфії, грамотного письма, гарного настрою тощо)
-Тож урок української мови чекає нас і девізом уроку є:
Мову рідну я вивчаю,
Її люблю, не забуваю,
Рідну мову буду знати.
Берегти і поважати.
-Які іменники заважають вчитись ? (Пасивність,неуважність, невпевненість, сором’язливість )
-А які іменники ви б хотіли запросити на урок ? (Уважність, старанність, пам ять,увага)
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
-Зачитайте окремо іменники чоловічого, жіночого і середнього роду.
Доведіть правильність свого вибору.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
* Робота в парах.
1)Перестав букви, щоб вийшло нове слово.Визнач рід іменників.
Осел –(село),курча – (ручка), марка – (рамка), лісок –(сокіл),кіт – (тік ), кури –(руки), тіло – (літо).
2)Склади ланцюжок із слів так, щоб кожне наступне слово починалося з останньої букви попереднього.
Зразок: ім’я хлопчика – ім’я дівчинки – назва міста – назва тварини – назва рослини. (Артем – Мирослава – Алушта – акула – акація )
3)Що ?, Хто?
До слів,що відповідають на питання що?, добери споріднені слова,які відповідають на питання хто?
Зразок: сад – садівник.
Слова: море, ліки, робота, космос, комбайн, бригада.
Як одним словом можна назвати слова, які ви підібрали ?(Назви професій)
*Індивідуальна робота на місцях (диференційовані картки )
*Робота з усіма дітьми.
1)Гра «Закодовані слова». (словникові)
Учні усно називають «закодоване» слово. Цифра коду – той склад, який учні використовують, щоб утворити нове слово.
2)Заміни букву, щоб вийшло нове слово. Визнач рід іменників.
*З «П»- уперта тварина, з «Р»- на троні людина.(Цап – цар)
*З «Л» - навчаються в мені, з «Д»- не люблять мене всі, бо я втратою стаю,жаль пекучий завдаю. (Школа – шкода )
*З «К» - трава лякається, з «Р» - вона вмивається.(Коса – роса )
ІІІ. Робота над новим матеріалом
-Вправи для очей.
1) Каліграфічна хвилинка
Казкова каліграфічна хв. (Використовую для розвитку мовлення)
- Напишіть букви та з єднання букв.
К Ко ол ло ос со ок
Діти читають початок казки.
Жило-було двоє … - Круть та Верть і … Голосисте Горлечко.
Кілька діток продовжують казку і підбирають прислів я до її змісту.
Хочеш їсти калачі - не сиди на печі
2) Прочитайте ребус
3) Словникова робота
а) Загадка
Маю жовтий вусок,
Запашний колосок.
Буде з мене мука
Й паляниця м яка.(Пшениця )
б) Запис відгадки
- Складіть речення зі словом пшениця.
-Визначте рід слова пшениця.
- Що вам у цьому допомогло ? (Слова – помічники і закінчення )
- Визначте рід іменників з вірша.
4) Робота з текстом.
Вик. впр.55 (на дошці )
- Яка головна думка ?
- Випишіть виділені імен.; визн. рід, позн. закінчення.
(море, поле, конверт, нива, хата )