Розробка уроку з трудового навчання. Складання виробів. Остаточна обробка виробів з фанери
Урок 20. Складання виробів. Остаточна обробка виробів з фанери (1 год.)
Мета уроку. Узагальнення і систематизація знань про з’єднання деталей за допомогою цвяхів, клею ПВА; удосконалення набутих умінь готувати та склеювати деталі у виріб. Виховувати акуратність та організованість у практичній роботі.
Об’єкт навчальної праці: кухонна поличка (кухонна дошка)
Обладнання: ескіз виробу,наждачний папір, клей ПВА, кісточки для клею, шматки тканини для зняття клею, струбцини.
Тип уроку. Узагальнення, систематизації та корекції знань.
Орієнтовний план і методи проведення уроку
І. Організаційна частина ( 2 хв)
ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу ( 6 хв)
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності ( 2 хв)
ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку ( 1 хв)
V. Вивчення нового матеріалу ( 6 хв)
VI. Практична робота ( 20 хв)
VІІ. Підсумок уроку ( 8 хв)
Хід уроку
І. Організаційна частина
–перевірка присутності учнів на уроці;
–призначення чергових;
ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу:
1.Що потрібно для з’єднання кількох деталей у готовий виріб?
2.Якою повинна бути поверхня деталі з деревини перед склеюванням?
3. Для чого обробляють з’єднуванні деталі в місцях склеювання?
4.Який клей використовувався під час склеювання деталей виробу? Яку характерну властивість має цей клей? Про які, ще клеї, ви чули чи знаєте з власного досвіду?
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності.
Сьогодні ми завершуємо роботу над складанням та склеюванням деталей у готовий виріб – контурна іграшка на підставці (інший варіант - кухонна поличка). Саме на цьому занятті ви зможете тримати в руках річ, яка виготовлена власними руками (буде корисною для власного користування).
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Учитель записує на дошці тему уроку, повідомляє навчальні завдання:
-закріплення понять про технологію з’єднання деталей цвяхами та на клею;
-вміти характеризувати клеї, що застосовуються при склеюванні деталей з деревини (фанери);
-обробити деталі після склеювання;
V. Вивчення нового матеріалу.
а) Столярні клеї.
а) Виготовляючи наш спроектований виріб ми використовували найбільш поширений у побутових умовах клей ПВА. Проте на виробництві під час виготовлення меблів застосовують також: столярний, казеїновий, смоляний та інші спеціальні клеї.
Столярний клей виготовляють з кісток, копит, рогів, хрящів та обрізків шкіри тварин. Столярний клей має вигляд коричневих плиток. Якість клею можна визначити за його прозорістю: чим прозоріші плитки, тим вища якість.
Казеїновий клей. Основною складовою частиною цього клею є сухий знежирений сир – казеїн. Його виготовляють із знежиреного молока. Крім казеїну, до складу клею входять гас та спеціальні речовини – антисептики, які добавляють для того, щоб клей не псувався.
VІ. Практична робота
Завдання. Обробити з’єднані деталі виробу після склеювання.
6.1 Вступний інструктаж
Звернути увагу дітей на те, що:
обробляти деталі виробу необхідно лише у місцях з’єднання;
з’єднані деталі обробляти відповідно середньозернистою і «нульовою» наждачними шкурками.
6.2 Поточний інструктаж
Слідкувати за тим, щоб учні дотримувались встановлених правил практичної роботи;
6.3 Заключний інструктаж
демонстрація і короткий аналіз кращих робіт;
недоліки допущені в роботі та шляхи їхнього усунення.
VII. Підсумок уроку.
7.1 Рефлексія:
1.Як ви скористаєтесь практично знаннями про різні види клеїв – ПВА, казеїновий, столярний?
2.Який з них, на вашу думку, найбільш зручний для використання?
3. Які труднощі у вас виникали під час виконання практичної роботи?
4.Як надалі ви будете планувати цю роботу з врахуванням вказаних труднощів?
7.2 Заключна частина:
відзначення кращих робіт учнів
прибирання робочих місць
робота з щоденниками.