Яків Федорович Головацький - поет, письменник, учений, фольклорист, один із засновників групи Руська трійця, греко-католицький священик, професор і декан кафедри української мови і літератури Львівського університету.

Яків Федорович Головацький народився 17 жовтня 1814 (за старим стилем) в селі Чапел (нині Бродівський район Львівської області Україна). Рід Головацький (по-польськи Гловацьких) походив з міста Миколаєва Стрийського повіту. За сімейним переказом, вони були дворянами із шляхти, герба Прус. Дід Якова, Іван, був бургомістром Миколаєва, а батько його, Федір, уніатський священик, закінчив Львівську зразкову нормалку і одружившись на дочці Турянського священика Василя Якимовича Теклі Василівні, оселився в Чепель. Всього у Федора Головацького і Фекли було десятеро дітей, троє з яких померли в дитинстві. У будинку Головацький спілкування велося переважно польською мовою, але з дітьми батьки завжди говорили по-російськи. Федір Головацький недолюблював поляків, добре ставився до Росії, але при цьому залишався австрійським патріотом. Нянькою Якова була російська дівчинка, дочка козачки. У чотири роки мати почала вчити його читання.

У 1820 році Якова віддали в школу у Львові. Але незабаром він тяжко захворів і був змушений повернутися в село, де під час одужання вивчив основи церковнослов'янської мови. У 1832 році він відновив своє навчання в школі, роблячи успіхи в німецькій граматиці. У цей час він жив на Краківській площі, вище костелу св. Яна, де серед сусідів його були чотири брати, сини священика - Децікевічі і селянський син Боіцкій, які любили співати хором молитви та народні пісні. Головацькийзапам'ятовував тексти і записував їх у зошит латиницею (російської скоропису він не знав), це став його перший збірник народних пісень.

У 1825 році Головацький вступив у другу, так звану Домініканську Гімназію. Він звик до читання, запоєм читав книги німецькою, польською, а потім на гроші, які іноді дарував йому дід, почав купувати книги російських письменників - Котляревського, Державіна, Основ'яненка та інших. По-русски читати він вивчився з російської букварем, який йому подарував ще раніше дяк Домбровський. У старших класах Головацький освоїв латину, і міг вільно читати ВалеріяМаксима, Юлія Цезаря, Цицерона і Вергілія. Серед гімназистів було багато молоді з різних країв - поляків, угорців, які розповідали про свої звичаї, рідних місцях, співали пісні. Головацький з кількома русинами, у тому числі зі своїм братом Іваном, братами Сріновічамі, Леонтовичем, Загайскім та іншими склали хор, розучили народні галицько-руські а також російські пісні і виспівували їх на заміських гуляннях і вдома. У роки юності Головацького конфронтації між русинами та поляками не було, вони разом ідеологічно протистояли німцям, причому іноді справа доходила до бійки з якого-небудь політичного питання. Згодом відносини між поляками і русинами почали ускладнюватися. Поляки мріяли про відродженняПольщі, русинами ж бачили своє майбутнє з Росією. Ще більш загострилися відносини під час Польського повстання 1830-31 років. Студенти-поляки збирали гроші, зброю і припаси для повсталих, деякі самі переходили кордон і приєднувалися до повсталих. Русинами ж з радістю сприйняли поразку повстання.

У 1832 році Головацький закінчив гімназію і вступив на філософський факультет Львівського університету. Атмосфера в університеті була вільною, і Головацький читав навіть на лекціях книги з історії та мовознавства, переважно слов'янському і російській. Вивчення російської мови без вчителя було важким заняттям, враховуючи те, що з граматики він зміг знайти тільки одну книгу - німецько-російську граматику гейми. Крім того, він знайшов і переписав вся збірка малоросійських пісень Максимовича і деякі пісні Кірши Даниловича. Його інтерес до російської мови зауважив студент другого колегії університету Маркіян Шашкевич, який мав подібні захоплення і запропонував об'єднатися в гурток. Він познайомив Головацького з ще одним русином - Іваном Вагилевичем. Відтепер вони стали нерозлучними друзями, регулярно зустрічалися, співали, міркували про літературу, історію, політику, і майже завжди говорили по-російськи, від чого їх жартома називали «Руської трійці». Головацький із заощаджених грошей купував книги, переважно росіяни - польсько-російську граматику Гродзіцького, «Ліру» Державіна, «Історію» Бантиш-Каменського, «Малоросійську село» Кулжинського,Пушкіна в польському перекладі та інші. Але окрім російської літератури, студенти зачитувалися і польськими поемамиБогдана Залеського, Мальчевського і Гощинського - поетів «малоросійської школи», звідки черпали ідеї про самобутність малоросійського народу. Тим часом, гурток ширився, і у молодих людей зародилася думка про випуск свого видання. Було вирішено випустити альманах «Зоря» на народній мові. Студенти почали підбирати матеріал, писати статті, і постало питання про правопис. Головацький запропонував правопис Максимовича, а товариші його вимагали вживання фонетичного правопису (вперше застосованого Вуком Караджичем). Зрештою було вирішено друкувати фонетикою, не допускаючи латинських букв і викинувши «и» і твердий знак. Але виданню не судилося збутися - цензурою збірка пропущений не був.

Тим часом до гуртка примкнув мазур Ігнатій Паулі, який виявив бажання навчитися російської мови та цікавився слов'янством. Він ввів русинів в польське суспільство, в середу радикально налаштованих поляків. На польських зборах заводилися мови про те, як прогнати німців і влаштувати свою польську республіку або королівство. Як з'ясувалося потім,Паулі був вербувальником, які мали мету завербувати активістів для підготовлюваного повстання. Головацький спочатку ставився до нього підозріло, тим більше що він виманив у них зошити з народними піснями, а потім переписав їх латиницею і продав книготорговцю і видавцеві К. Яблонського. Головацький вирішив не зв'язуватися з поляками і їх повстанням, а займатися просвітою і підтримкою галицьких русин.

У 1834 році граф Ян Тарновський, до якого дійшли чутки про захоплення студентів церковнослов'янською мовою, звернувся до свого знайомого Василевському, у якого в опікою перебував Маркіян Шашкевич (сирота священика) з проханням про те, щоб той прислав йому когось зі студентів для роботи зі старослов'янськими рукописами і староруської пам'ятниками писемності. Шашкевич порекомендував Василевському Головацького та Вагилевича. Василевськийзабезпечив їх рекомендаційним листом до Тарновського, і навесні 1834 вони вирушили в дорогу, в університеті позначившись хворими. Подорож по Західній Галичині несло для них багато відкриттів в області мови народної, звичаїв селян. Метою їхнього походу було містечко Диків, на рівнині над Віслою. Граф Тарновський радо прийняв їх, і кілька днів і ночей вони провели в його архівах, вивчаючи стародавні рукописи. Вагилевич, який листується з істориком М. Погодіним, повідомив йому про декілька знахідки, а Головацький переписав деякі грамоти, які потім були надруковані Д. Зубрицький в «Актах Западной России».

У той час ще занадто сильно було польське вплив, і мали широке ходіння ідеї про те, що галицькі русини - це частина польського народу. Освічені русини активно виступали проти таких ідей, які розповсюджуються поляками і полонофілом - Вацлавом Залеським, Йосипом Лозінським, Гвальбертом Павликовський та іншими. Свій протест заявив і російський гурток Львівського університету. Стаття Шашкевича проти латинського алфавіту «Азбука і Abecadlo» була надрукована в Перемишлі накладом у три тисячі примірників. Займаючись «народним справою», студенти стали помітно відставати у навчанні. Головацький та Вагилевич, зрозумівши, що їм не здати іспити, залишилися на другий рік. У 1834 роціГоловацький залишив Львівський університет і вступив у Кошицькому академію, де закінчив перший курс, після чого перевівся в Будапештський університет. Там він завів знайомство зі знаменитим панславістом Яном Колларом. А в 1835 році він повернувся до Львова і пішов на другий курс філософського факультету Львівського університету. За цей час він встиг пішки обійти Галицьку і Угорську Русь, написав дорожні нотатки, які видав у «Часопис Чеського музею» під назвою «Cesta pa halick? a uhersk? Rusi» (Подорож по Галицькій і Угорській Русі). У 1837 році в Угорщині була видана «Русалка Дністрова», до якої увійшли всі матеріали невдалого альманаху «Зоря».

Характеристики работы

Реферат

Количество страниц: 7

Бесплатная работа

Закрыть

Яков Федорович Головацкий

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.