План 

1. Реалістичний гротеск у романі Ф. Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель» 

2. Гуманістичні ідеї роману Ф. Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель» 

3. Сатира та гумор у романі «Гаргантюа і Пантагрюель». Особливості карнавального сміху 

4. Специфіка літератури відродження в Англії 

5. Шекспірівське питання 

6. Періодизація творчості Шекспіра 

7. Сонети Шекспіра: заглиблення в людську психологію; поетизація людини та краси її почуттів. 

8. Комедії Шекспіра:ідейно-художні особливості 

9. Трагедія Шекспіра «Ромео і Джульєтта»: особливості трагічного конфлікту, час у творі, система образів 

10. «Гамлет» В. Шекспір як філософська трагедія.

1. Реалістичний гротеск у романі Ф. Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель»

Гротеск у романі Рабле виконує важливу естетичну функцію: він допомагає відтворення універсальної картини світу, створюючи для цього високий ступінь образного узагальнення, яку не міг би досягти ще не розвинений натуралістичний реалізм. Форми і характер фантастичною образності Рабле були обумовлені цілим рядом внутрішніх і зовнішніх, об'єктивних і суб'єктивних факторів. Гротеск, форма якого запозичена з народної творчості, являє собою невід'ємну рису образного мислення не тільки Рабле, а й багатьох інших художників Відродження.

Жахливі нерозмірності, нісенітниці, диспропорція зростання, веселі безглуздості, курйози і плутанина, розриви в логічній ланцюга, різкі переходи і несподівані слідства - все це характеризувало форми художнього мислення в епоху розпочатого великого бродіння, ломки вікового укладу, коли життя швидко рвонула вперед, і гротеск старого, на кожному кроці рождающего нове, як образна концепція буття, увійшов у літературу з самої дійсності. Втіленням історичного оптимізму, непохитної віри в людину і його майбутнє, властивих поглядам гуманістів, з'явилася фантастично гіперболізованна сила і міць королів-велетнів - героїв роману Рабле.

Вона ж продиктувала Рабле натхненний апофеоз людини, картини "божественного", космічного могутності людського роду, звернені до дуже віддаленому майбутньому. Образним проявом характерного для ренесансного свідомості стихійного антропологічного матеріалізму з'явилася в епопеї гіперболізація матеріального і тілесного початку, фантастика матеріальної мощі і зростання, буйного розквіту, надлишку та ігри матеріальних, тілесних сил, де під стати образам королів-велетнів і кількість поглинається ними їжі і випитого вина, де знаменита кобила Гаргантюа, відмахуючись своїм хвостом від оводів, знищує цілий ліс.

Стихія гротеску, що наповнює роман, має народно-середньовічний характер. Але ці моменти отримують у Рабле новий сенс і нове призначення. Хаотична форма його оповіді відображає вихід людини Ренесансу на дослідження дійсності, що предстає перед ним в безлічі аспектів, розкривається з самих різних сторін, залежно від випадкових обставин. Характерна в цьому відношенні тема III-V книг - консультації Панурга з цілим рядом порадників по тривожних його питання і потім плавання по невідомих морях і островам. Тут позначається типове для Ренесансу відчуття безмежності світу і прихованих у ньому сил і можливостей

Гротесково-комічна струмінь у романі Рабле виконує кілька призначень. З одного боку, вона служить цілям «заманювання» читача, повинна його зацікавити і полегшити йому сприйняття складних і глибоких думок, покладених в основу роману. З іншого боку, вона ж маскує ці думки, пом'якшуючи їх вираз, служить для книги щитом проти нападок цензури. У середні століття облич блазенства робило можливими дуже сміливі висловлювання і професійним блазням дозволялося говорити, блазнюючи, те, що вважалося неприпустимим в устах будь-кого іншого. На це призначення своєю кумедною манери оповіді Рабле вказує сам у передмові, де він порівнює свій роман з античними Ларчиков, прикрашеними всякими «веселими і потішними зображеннями», а всередині таящими «тонкі зілля», і пропонує «після ретельного читання і зрілого роздуми розламати кістка і висмоктати звідти мозкову субстанцію ».

Окремий випадок гротеску Рабле - велетенські розміри Гаргантюа і всього його роду в перших двох книгах (починаючи з третьої Пантагрюель набуває звичайне людське обличчя). Біса цю Рабле перейняв з народної книги, але знову-таки вона отримала у нього нове і притому складне осмислення. Насамперед це гиперболизированное вираз природних, стихійних потягів людської натури, звільнених від гніту середньовічних аскетичних норм, що нагадує той розгул плоті, який дещо пізніше з'явиться на картинах фламандських майстрів. Але в той же час тут проступає задум показати поступове прилучення до культури первісних істот, які не отруєних ніякими забобонами, - цих природних сил в людському образі, якими є велетні Рабле.


2. Гуманістичні ідеї роману Ф. Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель»

У веселому, сатиричному романі «Гаргантюа і Патагрюель» Франсуа Рабле, який став справжньою енциклопедією французького життя і побуту, як для Італії енциклопедією є роман «Божественна комедія» Данте Олів'є, цей твір - синтез народної традиції з блискучою гуманістичною культурою і вченістю. Рабле наділяє свої думки, ідеї про світ, релігії, суспільстві, людини, виховання «у форму шаржу, гротеску і буфонади». Схоластичне виховання письменник повністю відкидає. Cхоластіческое виховання і вчення, засноване на зубріння, не приносить користі для Гаргантюа і тоді батько вирішує залучити до цієї справи вчителя по імені Понократ, який є людиною гуманістичних ідей, і їх він застосовує в педагогіці.

Він навчає свого учня осмислено засвоювати знання, щоб «навчання було не тягарем, а цікавим, розумовим розвагою». Навіть на прогулянках учитель займався навчанням свого учня, пояснював пристрій світу, неба, сходу сонця, показував йому зірки, а під час прийому їжі розповідав про злаках і тварин, яких вживали. Понократ навчив усьому, що сам знав, наприклад, верхова їзда, плавання, фехтування, гра на різних музичних інструментах і т.д. Поступово особистість Гаргантюа зупиниться зовсім інший: доброта, розумність проникає в його свідомість. Тепер його цікавить не тільки він сам, а його піддані; він заохочує книгодрукування, вивчення старовини. Нарешті, людина стає «людяним», що є прогресом у бік епохи Відродження.


3. Сатира та гумор у романі «Гаргантюа і Пантагрюель». Особливості карнавального сміху

Сюжет французької казки, у якій велетень Гаргантюа допомагає королю Артурові уникнути гогів і магогов, Рабле використовував як основу свого сюжету. Він запозичив із народної книжки імена героїв і кілька епізодів, а як і деякі прийоми, наприклад, гротескний перелік різноманітних предметів чи викрадення Гаргантюа дзвонів собору Паризької богоматері. Проте читачів приваблювала як фольклорна основа роману, а переважно у ньому явна сатира на фантастику і авантюрну героїку старих лицарських романів себе й глибокий філософський зміст. Це вигнуте дзеркало, у якому вигадливо відобразилося буйне життєлюбність «старої веселою Франції», пробудженої до нове життя за доби Відродження. Під маскою жартів, анекдотів і жартів ховаються особливе ідейний зміст.

Сам Рабле в передмові до першої книжки «Гаргантюа і Пантагрюеля» порівнює свій твір з скринькою, у якому згори намальовані «смішні та кумедні фігурки», а всередині зберігаються рідкісні ліки, які дають людині чималу користь. «Поклавши навіть, ви там знайдете речі досить кумедні, якщо розуміти їх буквально, речі, цілком відповідні заголовка, але що не заслушивайтесь ви пенья сирен, а краще витлумачте вищому сенсі, всі те, що, як вам могло випадково видатися, автор сказав спроста». З кожної главою посилюються сатиричні алегорії, створені задля уклад католицькій Церкві. Ось острів, де панує ворожий всьому природному Постник, який наводить напам'ять притчу про Физисе і Антифизисе. Антифизис (Противоестество) плодить дітей, що ходять на голову, а як і ченців, христопродавцев, «святош», «невгамовних кальвіністів, женевських обманщиків», біснуватих «путербеев» і «інших страхіть, потворних, потворних і протиприродних. А самого Постника Рабле намалював портрет типового фанатика.

Характеристики работы

Контрольная

Количество страниц: 16

Бесплатная работа

Закрыть

Зарубежная литература 12

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.