Психологический анализ влияния семейных отношений на формирование личности ребенка
ЗМІСТ
ВСТУП.. 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ВПЛИВУ СІМ’Ї НА ФОРМУВАННЯ ОСОБИСТОСТІ ДИТИНИ.. 5
1.1. Сім’я як об’єкт і суб’єкт в соціальній психології та педагогіці 5
1.2. Особливості сім’ї як об’єкта виховання дитини. 12
1.3. Психолого-педагогічна культура сім’ї 18
2. ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ МОРАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО КЛІМАТУ СІМ’Ї НА ВИХОВАННЯ ОСОБИСТОСТІ ДИТИНИ.. 27
2.1. Методи дослідження сімейного укладу та морально-психологічного клімату в сім’ї 27
2.2. Технологія дослідження морально-психологічного клімату сім’ї на розвиток особистості дитини. 35
2.3. Результати дослідження. 39
ВИСНОВКИ.. 42
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ.. 45
ДОДАТКИ
ВСТУП
Сім’я - необхідна складова соціальної структури цивілізованого суспільства, що історично змінюється явище. Вона функціонує як інститут відтворення людини і його виховань, є тим суспільним утворенням, у якому індивід одержує перший досвід організації життєдіяльності в основних її проявах - у продуктивній діяльності і побуті. У родині здобуваються навички спілкування і повсякденного поводження, уроки майбутнього сімейного життя, представлення про життєвих цілях і цінностях, прилучаються до норм і еталонів культури. У цьому і складається призначення родини.
Особливо актуальним це є для підлітків, адже саме в підлітковому віці, коли найінтенсивніше відбувається розвиток самосвідомості, батьківське ставлення набуває вирішального значення для становлення і закріплення образу “Я”. Цей образ і ставлення до себе формується під впливом того образу, що склався у батьків.
Актуальність теми. Важливість розгляду проблеми впливу сім’ї на особистість дитини зумовлена тим, від того, як батьки сприймають і розуміють дитину, її потреби, інтереси, психологічні стани та переживання, а, отже, відповідно і взаємодіють з нею, залежить сприймання і оцінка дитиною, а потім підлітком себе, формування позитивного чи негативного образу “Я”, прийняття чи неприйняття своєї особистості. Батьківські установки щодо дітей впливають на усвідомлення ними мотивів своєї поведінки і діяльності, формування цінностей і ідеалів, вироблення оцінок і самооцінок, за якими діти оцінюють себе і людей, що їх оточують. Усе це позначається на формуванні особистості дітей.
Стреси і психологічні перевантаження - найгостріші проблеми XXІ в. У таких ситуаціях саме родина - джерело психологічної підтримки. Дослідження виявляють непідготовленість зростаючої людини до вимог сучасного життя, невміння створити сприятливі умови для становлення власної особистості і власної родини. Саме цим обумовлена потреба членів суспільства в психологічному та соціально-педагогічному захисті й у фахівцях, здатних вести роботу з сім’ями з різним укладом життя. Професіонали повинні знайти шляху надавати підтримку родині, сприяти підвищенню психолого-педагогічної культури, захистити інтереси дитини, гуманізувати середовище. Вищесказане і зумовлює актуальність обраної теми.
Тому метою даної роботи є дослідження морально-психологічного клімату сім’ї на процес формування особистості.
Завдання, які вирішувалися в даній роботі, наступні:
- Проаналізувати особливості сім’ї як об’єкта і суб’єкта соціальної психології та педагогіці;
- Сформулювати поняття психолого-педагогічна культура сім’ї, як найважливішої складової морально-психологічного клімату, яка забезпечує ефективність виховної функції сім’ї;
- Дослідити вплив морально-психологічного клімату сім’ї на формування особистості дитини.
Об’єктом даної роботи являється процес формування особистості.
Предметом дослідження є сукупність внутрішньосімейних зв’язків, які впливають на формування особистості дитини.
Гіпотеза, яка висувалася в процесі виконання роботи полягає в наступному: морально-психологічний клімат сім’ї, зокрема психолого-педагогічна культура впливає на розвиток особистості дитини.