План

1. Сліди транспортних засобів.

2. Трасологічне встановлення цілого за його частинами.

3. Підготовка матеріалів для проведення трасологічної експертизи.

4. Об'єкти балістичного дослідження.

5. Ідентифікація зброї за стріляними гільзами.

6. Встановлення обставин та умов пострілу.

7. Словесний портрет.

8. Функціональні ознаки людини.

9. Правила побудови і перевірки версій.

10. Огляд місця події.   

1. Сліди транспортних засобів.

Сліди транспортних засобів - це сліди, які відображають зовнішню будову частин транспортного засобу: сліди відображення (сліди коліс на ґрунті); предмети, що відокремилися від транспортного засобу (частки фарного скла); речовини (плями мастила).

Колісний транспорт залишає сліди статичного походження - сліди кочення, а під час різкого гальмування утворюються сліди динамічного походження - сліди гальмування. Сліди автотранспорту залишаються у вигляді відбитків протектора (рис. 9). Вони можуть бути об’ємними (на снігу, глині, іншому ґрунті) і поверхневими (на асфальті).

За слідами транспортного засобу можна визначити: групову належність (тип, марку, модель); ототожнити транспортний засіб або його частину; встановити деякі обставини розслідуваної події (напрямок руху, довжину шляху гальмування, швидкість гальмування, механізм і характер ушкоджень та ін.). Вивчення слідів дозволяє встановити: колію (відстань між середніми лініями слідів колес, встановлених на одній осі), базу (відстань між передньою та задньою осями), кількість осей та колес, ширину бігової доріжки, довжину кола колес.

Способи фіксації слідів транспортних засобів: 1) опис у протоколі; 2) фотографування; 3) виготовлення схем, замальовок; 4) копіювання; 5) виготовлення зліпків.

У протоколі слідчого огляду необхідно зазначати: місцезнаходження слідів і час їх виявлення; вид і стан ґрунту або покриття дороги, де виявлено сліди; вид слідів (об’ємні, поверхневі); кількість слідів, їх розташування між собою; ширину кожного сліду; глибину об’ємних слідів щодо поверхні дороги; розмір колії; форму малюнка протектора шин, їх розміри, індивідуальні особливості; довжину сліду одного оберту колеса; довжину шляху гальмування; ознаки напрямку руху; ознаки шляху гальмування і ступінь його відображення.


2. Трасологічне встановлення цілого за його частинами.

Експертиза трасологічна - вид криміналістич. дослідження, об'єктами якого є сліди-відображення зовн. будови різних об'єктів. Найпоширенішими об'єктами Е. т. є сліди людини, знарядь злочину, інструментів, вироб. механізмів, трансп. засобів, тварин та ін. Е. т. вирішує ідентифікац., діагностич. та ситуалогічні завдання. У процесі ідентифікац. трасологічних досліджень встановлюють тотожність людей, предметів або тварин на підставі комплексу їх ознак, які відбилися у слідах. Характерною особливістю Е. т. є надання відповідних зразків (експериментальних відбитків об'єктів, які перевіряються).

При ідентифікац. дослідженні людина може бути ідентифікована за слідами рук, ніг, зубів, різних поверхонь шкіряного покриву; взуття - по відбитках його підборів; знаряддя злочину, інструменти - по слідах злому, розрізу, розрубу тощо; вироб. механізми - по слідах на виробах масового в-ва; трансп. засоби - по слідах виступаючих деталей, напр., протекторів шин. Різновидом трасологічних ідентифікац. досліджень є встановлення цілого за його частинами, напр., належності до одного розсіювача уламків скла, вилучених з місця дорожньо-трансп. пригоди, та тих, що залишились у корпусі фари автомобіля.

При діагност, трасологічних дослідженнях вирішуються питання про вид, стан, мех. властивості об'єктів, напр., вид (модель) покришки колеса автомобіля, стан замка (справний його механізм чи ні), придатність конкр. об'єкта для виконання певних операцій (відмикання замка і т. ін.), виявлення знищених ідентифікаційних номерів автомобіля. Ситуалогічні трасологічні дослідження з'ясовують механізм взаємодії об'єктів, що має на меті встановлення напрямків і послідовності їх переміщень, виду та послідовності дій людини на місці злочину, в т. ч. способу виконання дій (напр., способу злому сейфа), стадій і характеру взаємодії трансп. засобу і пішохода та ін. Ці дослідження грунтуються на вивченні слідів і можуть вимагати поперед, проведення ідентифікац. та діагност, трасологічних досліджень. Значне місце в Е. т. посідають дослідження мікрослідів, що дозволяє визначити вид та ідентифікувати об'єкти по слідах розміром у десяті частки міліметра.


3. Підготовка матеріалів для проведення трасологічної експертизи.

Перед трасологічною експертизою можуть ставитись питання про наявність на предметах обстановки місця події слідів взаємодії з іншими предметами, придатність цих слідів для ідентифікації або про наявність у цих слідах ознак, що орієнтують на пошук зазначених об'єктів.

Для вирішення ідентифікаційних завдань експертові необхідно надати: предмети зі слідами, а якщо вилучити їх неможливо, то копії слідів (зліпки, фотознімки); об'єкти, якими, за припущенням слідчого (суду), могли бути залишені ці сліди; дані про час виявлення слідів, умови, у яких були об'єкти зі слідами до їх направлення на експертизу. Якщо експертові надсилається копія сліду на дактилоплівці або інша копія сліду, необхідно надати схему його розміщення на поверхні предмета (місцевості).

Об'єкти дослідження направляються в упаковці, яка забезпечує їх збереження. Речові докази і порівняльні зразки упаковуються окремо.

Поверхня предмета, на якому є сліди, що легко пошкоджуються, наприклад сліди рук, різного роду нашарування тощо, не повинна контактувати з матеріалом упаковки. Порівняльні зразки позначаються індивідуалізаційними позначками і посвідчуються підписом слідчого (судді). Рекомендації, що стосуються підготовки порівняльних зразків за підвидами трасологічної експертизи, викладені у відповідних частинах цього розділу.

Розрізняються такі основні підвиди трасологічної експертизи: експертиза слідів рук людини; експертиза слідів ніг людини, її взуття, шкарпеток, панчіх; експертиза слідів рукавичок, одягу людини, слідів пошкоджень на об'єктах, слідів нашарувань на об'єктах; експертиза слідів ніг (лап) тварини; експертиза знарядь, агрегатів, інструментів, холодної зброї і залишених ними слідів, ідентифікація цілого за частинами, експертиза слідів знаряддя та інструментів; експертиза слідів транспортних засобів; експертиза замикальних та контрольних засобів; експертиза слідів розділу цілого на частини; експертиза рельєфних знаків на металі, пластмасі та інших матеріалах; експертиза холодної зброї; експертиза вузлів та петель.

Не виключається можливість проведення трасологічної експертизи за слідами інших слідоутворювальних об'єктів, зокрема зубів (інших частин тіла людини або тварини), різного роду предметів масового виробництва тощо. З приводу можливостей експертиз і підготовки матеріалів для їх проведення слід отримувати консультації від експерта (спеціаліста).


4. Об'єкти балістичного дослідження.

До об'єктів судово-балістичних досліджень належать:

 • зброя та її складові частини;
 • боєприпаси, стріляні кулі та гільзи, шрот, капсулі, пижі, прокладки;
 • вибухові речовини (порох);
 • сліди дії снаряда вогнепальної зброї на вражених перешкодах;
 • сліди впливу на вражену перешкоду явищ, що супроводжують постріл;
 • сліди продуктів згоряння заряду.
 • Пізнання особливостей і ознак названих об'єктів, виявлення закономірностей утворення слідів зброї є предметом судової балістики.

  Характеристики работы

  Контрольная

  Количество страниц: 13

  Бесплатная работа

  Закрыть

  Криминалистика 12

  Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
  Не заполнены все поля!
  Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

  Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.