Формирование речевой компетентности учащихся на логопедических занятиях методом дидактических игр, упражнений и задач
Зміст
1. Формування мовленнєвої компетентності у дітей на логопедичних заняттях методом дидактичних ігор, вправ та завдань
2. Методична скарбничка
3. Конспекти занять
4. Ігровий феєрверк
5. Література
Неможливо уявити належний рівень життєвої компетентності людини без опанування мовлення. Видатний педагог Костянтин Ушинський зауважував, що рідне слово є основою розумового розвитку й скарбницею всіх знань. Опановуючи мовлення, вивчаючи мову, дитина засвоює систему знань, суспільно прийняті норми поведінки — основу життєвої компетентності, тобто «опановує науку і мистецтво жити поміж інших». -
Мовленнєвий розвиток дітей — складний психологічний процес, що є не лише простим відтворенням дитиною почутого мовлення. Його характеризує міра сформованості знань, умінь та навичок дитини, він виявляється в соціальній та інтелектуальній активності поміж дорослих та однолітків.
Для успішної реалізації завдань формування мовленнєвої компетенції у групі має бути створена спокійна, доброзичлива атмосфера, а також відповідне розвивальне середовище: ігрові зони, що сприяють розвитку мовлення дітей, комплект дидактичних ігор із каталогом, набори розвивальних сюжетних та предметних, картинок, що постійно використовують, як на заняттях, так і поза ними. Доцільно використовувати в роботі з дітьми і Чарівний телевізор, і Чарівну книгу, уявно малювати словами за допомогою Чарівного олівця, проводити у ігри з іграшковим Мікрофоном. Стануть у пригоді CD-програвач (із серією дисків); різні види театрів; посібники для розвитку дрібної моторики; картотека загадок, прислів'їв, небилиць, скоромовок, віршів, фізкультхвилинок, етюдів, пальчикових гімнастик; демонстраційний та індивідуальні фланелеграфи.
Мовленнєва компетенція — це вміння на практиці доречно користуватися мовленням (висловлювати свої думки, бажання, наміри, прохання), використовувати з цією метою як мовці, так і позамовні (міміка, жести, рухи) та інтонаційні засоби. Це полікомпонентне утворення, що містить такі компетенції:
лексичну (наявність певного запасу слів у межах вікового періоду, їх доречне застосування, вживання засобів мовленнєвої виразності: приказки, прислів'я, фразеологізми, епітети, порівняння;
Саме в діяльності розвиваються мовленнєві навички і формуються мовленнєві вміння. Провідною діяльністю дитини є гра, тому формувати мовленнєву компетенцію дитини слід у мовленнєво-ігровій діяльності, заснованій на розвитку дитячого мовлення засобами гри з використанням наочного матеріалу, без нього (словесні ігри), використанням різних ігрових атрибутів.
Відомо, що рівень розвитку мовлення залежить від ступеня сформованості тонких рухів пальців рук, тому на заняттях слід систематично проводити пальчикову гімнастику. Адже дитина, яка має високий рівень розвитку дрібної моторики, уміє логічно міркувати, у неї добре розвинені пам'ять, увага, зв'язне мовлення..
Для розвитку мовленнєвого дихання доцільні такі ігри та вправи: надування гумових іграшок, повітряних кульок; здування «парашутів» із кульбаб, що відцвітають; ігри з паперовими корабликами, квітками, сніжинками. Це дуже подобається дітям, і вони не сприймають такі ігри, як вправи. Доступним і зручним у використанні матеріалом є вата. За допомогою ватяних кульок можна погратися у «Снігопад», здуваючи сніжинки з долоньки, та у «Футбол», заганяючи м'ячик (ватяну кульку) у ворота з кубиків.
За допомогою схематичних сигнальних карток можна навчити дітей говорити в різному темпі та з різною силою голосу.
Щоб навчити дітей правильно й чітко вимовляти звуки, стануть у пригоді такі ігри: «Вимов так, як я, «Назви і відгадай!», «Крамниця», «Комар», «Покатаймося на конику!», «Жуки», «Літаки», «Що сказав Петрушка?», «Виправ Незнайка», «Допоможемо Буратіно», «Чого бракує?», «Луна», «Паровоз», «Підкажи Петрушці звук», а також аудіозаписи голосів тварин і птахів для звуконаслідування, звукові кубики, артикуляційні вправи.
Розвитку фонематичного слуху сприяють ігри: «Тиша», «Телефон», «Зіпсований телефон», «Тиха і голосна музика», «Що як звучить?», «Відгадай звук», «Упізнай, хто це?», «Тук-тук», «Зозуля», «Про що говорить кімната (вулиця, ліс)?», «Хто краще чує?», «Відгадай, хто покликав?».
Значну увагу слід приділяти інтонації, жестам, міміці, адже ці засоби виразності допомагають дітям зрозуміти зміст речення, тексту, правильно побудувати діалог.
Формуванню (емоційної сфери сприятиме робота зі скоромовками, забавлянками. Промовити скоромовку потрібно не тільки швидко, чисто, але й з різними інтонаціями (ніжно, хитро, питально тощо). Цьому допомагають так звані «емоційні кубики» — «Колобок», «Ромашка».
Особливого значення в реалізації завдань розвитку мовлення дитини надають збагаченню лексики (словникового складу мовлення), не тільки кількісно, але й якісно: збільшенню лексичного запасу різними частинами мови, словами, подібними (синонімами) і протилежними (антонімами) за значенням, багатозначними словами. Під час ігор з дітьми доцільно застосовувати такі завдання, що змушують дитину обирати більш точне слово у реченні, словосполученні — «Скажи, який?», «Продовжи ряд слів», «Що робить?». Слід приділяти увагу і смисловим відтінкам слів — вітер, вітерець, вітрище, пропонуючи дітям використати ці слова у реченнях.
Цікавою для дітей є гра «Предмет і дії». Суть гри полягає в тому, що необхідно назвати дії, які можна здійснювати з цим предметом (наприклад, логопед називає дітям добре відомий для них об'єкт — шоколад. Діти придумують, що можна зробити з шоколадом. Ви будете здивовані винахідливістю дитячих відповідей! Шоколад: можна купити, подарувати, посипати ним морозиво, пригостити друга, забруднити сорочку, прикрасити торт тощо).
Розширенню та збагаченню словника дітей сприятимуть такі ігри: «Четвертий зайвий», «Назви одним словом», «Я знаю п'ять назв...», «Скажи навпаки», «Чарівниймікрофон», «Непомились!» (із сигнальними картками).
Найважливішим етапом мовленнєвого розвитку є засвоєння граматичної будови мовлення. Найефективнішим методом формування граматичної правильності мовлення є дидактичні ігри та вправи:
• на утворення присвійних, прикметників («Що кому належить?», «Чий хвіст»);
Особливе місце посідають ігровим завдання на словотворення:
нове слово»),
І, звісно, важливе місце у розвитку граматичних умінь посідають ігри та вправи на вдосконалення синтаксичного боку сторони мовлення. Через ігри, цікаві завдання діти вчаться граматично правильно поєднувати слова у своєму мовленні: «Збери речення» (робота з деформованим текстом), «Я почну, а ти продовжуй...» (речення з протиставленням), «Порівняй», «Добре — погано» (вправляння у побудові складних речень зі сполучником тому що); утворення мовленнєвих конструкцій певного зразка: «Я хочу, щоб...», «Я вважаю, що»...