Урок. Органы, системы органов, их функции. План строения тела животных. Организм как единое целое
Мета: познайомити учнів із поняттями «органи», «системи органів», їх функціями, планом будови тваринного організму; показати, що організм — цілісна система; розвивати знання про основні процеси життєдіяльності живих організмів.
Матеріали та обладнання: таблиці «Клітина», «Різноманітність клітин», «Тканини».
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань учнів
Особливості тваринної клітини, відповідність будови клітин тварин особливостям обміну речовин.
Учні працюють за індивідуальними та груповими завданнями:
II.Визначення проблеми
На всіх рівнях організації живої матерії відбувається обмін речовин:
1) окрема клітина, одноклітинні;
2) багатоклітинний організм.
Які механізми зв'язують ансамблі клітин в єдину цілісну систему, підпорядковану процесам життєдіяльності?
III.Вивчення нового матеріалу
Яким чином забезпечується взаємозв'язок «молекули — органоїди — клітини — тканини — органи — системи органів — цілісний організм»?
Учитель дає поняття про органи й системи органів.
Орган — це частина тіла, що має певну формулу, будову й місцезнаходження та виконує одну або кілька функцій.
Учні роздивляються в таблицях розташування зовнішніх та внутрішніх органів.
Система органів — це органи, що об'єднуються для виконання спільної функції.
Учні разом з учителем заповнюють таблицю.
Система органів | Функції |
1. Опорно-рухова | |
2. Травна | |
3. Дихальна | |
4. Кровоносна | |
5. Видільна | |
6. Нервова | |
7. Ендокринна |
Учитель підводить дітей до розуміння поняття «порожнини тіла», продовжуючи формувати поняття про організм як єдине ціле. На дошці замальовує порівняльну будову в розрізі круглих і кільчастих червів.
Схеми учні переносять у зошити та знайомляться з таблицями курсу зоології.
У зошиті записують функції порожнини тіла:
1) забезпечує сталість внутрішнього середовища — гомеостаз;
2) у тварин без твердого скелета — опора м'язів (гідроскелет);
3) транспортує різні речовини;
4) є посередником взаємодії систем органів;
5) бере участь у процесах регуляції.
Для узагальнення вивченого матеріалу заповнюємо та пояснюємо схему:
Прямий зв'язок: нервова система — нервовий імпульс — через клітини. Зворотний зв'язок: ендокринна система — гормони — через внутрішнє середовище.
IV.Узагальнення
Опрацювати опорний конспект і перенести в зошит. За допомогою запитань учитель перевіряє засвоєння нового матеріалу.
Висновки
Багатоклітинний організм — це самостійна жива система, що діє як єдине ціле завдяки прямій (нервова система — посередники — клітини) регуляції та зворотні й (ендокринна система через рідини — гормони) регуляції.
V. Домашнє завдання
Опрацювати опорний конспект, уміти детально пояснити його схеми; §3.