Урок. Дыхание. Внешнее и внутреннее дыхание. Органы дыхания покровы, жабры, трахеи, легкие. Значение процессов дыхания для высвобождения энергии в клетке
Мета: ознайомити учнів з будовою та функціями органів дихання; показати особливості дихання в різних груп тварин; розвивати в учнів поняття про органи та системи органів; формувати цілісне уявлення про основні життєві процеси в організмах різних рівнів організації.
Матеріали та обладнання: таблиці «Дихальна система», «Амеба звичайна», «Планарія біла», «Дощовий черв'як», «Клас Риби», «Клас Земноводні», «Клас Птахи», «Клас Ссавці».
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Обмін речовин як основний прояв життя.
2. Органи й системи органів.
3. Основні види порожнин тіла та відмінності між ними.
4. План будови тіла. Що зумовило відмінності між ними?
5. Місце дихальної системи в обміні речовин на різних рівнях організації. Визначення проблеми
Обмін речовин передбачає процеси надходження, переробки та виділення речовин. Які системи органів будуть забезпечувати ці процеси? p На дошці учням написати фрагменти опорного конспекту.
II. Вивчення нового матеріалу
Дихання— це сукупність процесів, що забезпечують надходження в організм кисню, використання його, перетворення поживних речовин, а також виділення організмом вуглекислого газу та деяких інших продуктів розпаду, які є кінцевими в обміні речовин.
1) Дати поняття про аеробні та анаеробні організми. Показати, що існують організми, які добувають енергію для життєдіяльності без використання кисню (термін «анаероби» був уведений Л. Пастером, який у 1861 р. відкрив бактерії маслянокислого бродіння). Анаероби поширені переважно серед прокаріот. Серед еукаріот до анаеробіозу здатні лише вторинно пристосовані форми — дріжджі, деякі найпростіші, кишкові паразити — стьожкові, аскариди).
2) В який спосіб забезпечується обмін газів між зовнішнім середовищем та організмами на різних рівнях організації?
Робота з таблицями
Підцарство Одноклітинні, або Найпростіші
Тип Кишковопорожнинні О2 -> клітина—» СО2 (дифузія через поверхню клітин тіла)
Як з ускладненням рівня організації та збільшенням розмірів тіла поліпшити засвоєння кисню:
В який спосіб здійснюється дихання в багатоклітинних організмах? Зовнішнє дихання:
Зовнішнє середовище
III. Узагальнення
Більшість організмів, що існують на Землі,— аеробні організми. Завдяки кисню вони отримують енергію для життєдіяльності. Отже, кисень — це речовина, необхідна для процесів перетворення речовин та отримання енергії. Жодна система органів не працює відокремлено.
Сьогодні на уроці ми розкрили взаємозв'язок травної, кровоносної (посередника) та дихальної систем у надходженні речовин. Але необхідне виділення кінцевих продуктів через систему виділення. Такою буде проблема наступного уроку.
IV.Висновки
На всіх рівнях організації організм виступає як єдине ціле. Єдність забезпечує скерована робота всіх систем органів.
V.Домашнє завдання
§ 3, с. 13; вивчити конспект.