Урок биологии как основная форма обучения школьников
ЗМІСТ
ВСТУП.. 3
Розділ І. Технологія проблемного навчання на уроках біології 5
1.1. Урок – основна форма організації навчання. 5
1.2. Сучасна технологія проблемного навчання. 7
1.3. Методика проведення проблемних уроків з біології 13
Розділ 2. Експериментальна перевірка ефективності методів активного навчання на уроках біології в 7 класі 19
2.1. Методи активного навчання у викладанні біології 19
2.2. Використання активних форм та методів викладання на уроках біології в 7 класі 25
2.3. Результати експериментально-дослідної роботи. 36
ВИСНОВОК.. 43
ЛІТЕРАТУРА.. 45
Додаток 1. 47
ВСТУП
У даний час абсолютною цінністю особово-орієнтованої освіти є дитина. І, як глобальну мету, розглядають людину культури: особу вільну, гуманну, духовну, творчу. Головне в особі - спрямованість в майбутнє, до вільної реалізації своїх потенцій, особливо творчих, до зміцнення віри в себе і можливість досягнення ідеального «я».
У новій соціокультурній ситуації гуманістична парадигма є основною ідеєю психолого-педагогічного мислення. Для неї особа - це унікальна ціннісна система, яка є відкритою для самоактуалізації, властивої тільки людині. Визнання творчої свободи людини є головним багатством суспільства.
Основною цінністю гуманістичного особово-орієнтованого устаткування виступає творчість як спосіб розвитку людини в культурі. Творча орієнтація навчання і виховання дозволяє здійснювати особово-орієнтовану освіту як процес розвитку і задоволення потреб людини як суб'єкта життя, культури і історії.
Одним із найголовніших завдань шкільної біологічної освіти було і залишається стимулювання пізнавальної активності учнів і їхнього розумового розвитку. Сьогоднішні дискусії про місце біології в шкільному освітньому просторі та про шляхи, якими має йти вдосконалення шкільної біологічної освіти, не можуть вплинути на головну ідею: біологію слід розглядати не як зібрання фактів і різноманітних відомостей, а як навчальну дисципліну, що всебічно розвиває учня. Вона допомагає опановувати просторові аспекти різноманітних проблем, формувати поняття, розвивати здатність учнів до критичного мислення, навчає бачити різноманіття причинно-наслідкових зв'язків у складних процесах і ситуаціях.
Дослідження зарубіжних психологів і педагогів: Дж. Гілфорда, Е.П. Торранса, Л. Термена, Р. Стернберга, М. Воллаха, а так само вітчизняних: Даниловой В.Л., Гальперина П.Я., Калмьїковой З.И., Богоявленский Д.Б.,
Пономарева Я.А., Пушкина В.Н., Шадрикова В.Д., Тютюнника В.Й., Мідника 3., Алиевой Е.Г., Гнатько Н.М., Дружинина В.Н., Хозратовой Н.В., в області творчого мислення теоретично обгрунтовані, проте методика поліпшенням цієї властивості продовжує розвиватися. Велику увагу надається виявленню механізмів творчої діяльності і природи творчого мислення.
Психологи і педагоги, що працюють над дослідженням спеціального, цілеспрямованого розвитку креативності, виділяють наступні основні умови, що впливають на формування творчого мислення:
- індивідуалізація освіти;
- дослідницьке навчання;
- проблематизація.
Мета цієї роботи: проаналізувати і узагальнити досягнення методики викладання проблемних уроків з біології, висвітлені у літературних джерелах.
Предмет дослідження - використання проблемних ситуацій на уроках біології.
Задачі:
1) проаналізувати психолого-педагогічну літературу по проблемідослідження;
2) розкрити сутність проблемного навчання і його роль в розвиткутворчого мислення молодших школярів;
3) проаналізувати реалізацію проблемного навчання на урокахматематики в початковій школі;