Профессиональная этика современного учителя как условие бережного отношения к здоровью учащихся
ЗМІСТ
ВСТУП.. 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ВПРОВАДЖЕННЯ У НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ ПРОЦЕС ПРИНЦИПІВ ЗМІЦНЕННЯ ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ.. 5
1.1. Вплив навчального процесу на здоров'я учнів. 5
1.2. Валеологізація навчально-виховного процесу в школі 9
1.3. Бережливе ставлення до здоров'я дітей, як один із загально-педагогічних принципів у роботі вчителя. 14
РОЗДІЛ 2. МЕТОДИКА ФОРМУВАННЯ В УЧНІВ ВМІННЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я, ВИХОВАННЯ НАВИЧОК БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ.. 17
2.1. Валеологічні прийоми та методи роботи в початкових класах. 17
2.2. Розробки уроків „Основи здоров’я” у початкових класах. 26
ВИСНОВКИ.. 33
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.. 35
ДОДАТКИ.. 37
ВСТУП
Актуальність дослідження. Сьогоднішні школярі є потенціалом суспільства України XXI ст. Проблемі здоров'я суспільства сьогодні приділяється величезна увага — проводяться дослідження щодо можливості збереження здоров'я дітей у сучасних умовах, досліджуються критерії визначення рівня здоров’я та механізмів його зміцнення.
У молодшому шкільному віці навчання потребує чимало часу, а навчальна діяльність стає провідною, тобто такою, що визначає хід і результати розвитку дитини. У навчальній діяльності формуються головні новоутворення (довільність, внутрішній план дії, рефлексія), завдяки яким психіка молодшого школяра досягає рівня, необхідного для подальшого навчання. Тому саме валеологічний ефект навчальної діяльності має бути в центрі уваги вчителя.
Необхідно формувати у дитини етичне відношення до свого здоров'я, яке виражається в бажанні і потребі бути здоровим, вести здоровий спосіб життя. Він повинен усвідомити, що здоров'я для людини найважливіша цінність, головна умова досягнення будь-якої життєвої мети і кожен сам несе відповідальність за збереження і зміцнення свого здоров'я. Щоб мотивувати його на здоров’язбережувальну поведінку, необхідно зацікавити, створити позитивні емоції при освоєнні знань, дати відчути задоволення від методів оздоровлення, використовувати позитивні приклади з навколишнього життя, особистий приклад батьків.
Серед провідних сучасних фахівців у галузі валеології можна назвати таких науковців, як М. Аносова, M. Безруких, Ю. Бойчук, В. Вишневський, М. Гончаренко, В. Сонькіна та інші. Незважаючи на те, що окремі аспекти збереження і зміцнення здоров'я дітей знаходяться сьогодні в центрі уваги провідних фахівців з валеології, медицини, педагогіки, психології, реальний її стан свідчить про те, що ця проблема вимагає подальшого дослідження на теоретичному і практичному рівнях. Тому доцільно проводити подальший науковий пошук у визначеному напрямі.
Об'єкт дослідження: професійна майстерність вчителя щодо бережливого ставлення до здоров'я учнів.
Предмет дослідження: здоров'я дитини у навчально-виховному процесі.
Метою курсової роботи є дослідження професійної етики сучасного вчителя, як умова бережливого ставлення до здоров’я учнів.
У відповідності до поставленої мети визначені наступні завдання дослідження:
- визначити вплив навчального процесу на здоров'я учнів;
- дослідити особливості валеологізації навчально-виховного процесу в школі;
- розглянути один із загально-педагогічних принципів у роботі вчителя: бережливе ставлення до здоров'я дітей;
- описати методику формування в учнів вміння збереження здоров’я, виховання навичок безпечної поведінки.
У даній роботі застосовувалися такі методи дослідження: теоретичний аналіз педагогічної, медичної, валеологічної літератури; вивчення документації, та передового педагогічного досвіду.
Структура роботи. Курсова робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків.