Украинский фольклор как средство формирования музыкально-эстетической культуры учащихся младших классов
ЗМІСТ
ВСТУП.. 3
РОЗДІЛ 1. УКРАЇНСЬКИЙ ПІСЕННИЙ ФОЛЬКЛОР ТА ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ НА УРОКАХ МУЗИКИ В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ.. 5
1.1. Роль української народної пісні у музичному вихованні школярів. 5
1.2. Формування музично-естетичного та духовного виховання дітей засобами українського музичного фольклору на уроках музики.. 8
РОЗДІЛ 2. ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ УКРАЇНСЬКОГО ФОЛЬКЛОРУ НА УРОКАХ МУЗИКИ В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ.. 13
2.1. Педагогічне значення українського дитячого фольклору та методика його використання. 13
2.2. Методичні рекомендації щодо ознайомлення дітей з давніми календарними обрядами 18
ВИСНОВКИ.. 30
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.. 32
ДОДАТКИ.. 34
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Суперечливість сучасного музично-виховного процесу, складність виховання молодого покоління у школі спонукають до пошуків нових, ефективних шляхів музичного виховання на основі національної культури України.
Фольклор – це своєрідний «підручник життя», оскільки в ньому сконцентрована і народна мудрість і житейська філософія, і мораль, і засіб виховання найкращих людських якостей. Усна народна творчість тисячоліттями була чи не єдиним засобом узагальнення життєвого досвіду народу, втіленням народної мудрості, народного світогляду, народних ідеалів. У фольклорі знайшли відображення не лише естетичні й етичні ідеали народу, а його історія, філософія, психологія, дидактика – тобто все, чим він жив, що хотів передати наступним поколінням.
Фольклор можна порівняти з музикою. Музика - основа естетично-моральної культури так само і фольклор. Фольклор як і музика несе у собі гуманізацію виховання, реалізація якого створює умови для формування кращих якостей і здібностей дитини, джерел її життєвих; гуманізацію взаємин між вчителем та учнями, постановки виховання в центр навчально-виховного процесу, поваги до особистості, розуміння її запитів, інтересів, гідності.
Відображаючи духовий світ українського народу, його високі моральні та естетичні ідеали, фольклор містить у собі невичерпний виховний потенціал. Естетико-педагогічне значення українського фольклору багатопланове: він сприяє розвиткові мислення, мовлення, уяви, вихованню моральних чеснот, емоційної чуйності й почуття гумору. Систематичне і постійне використання всіх жанрів фольклору сприятиме всебічному вихованню дітей, збагачуватиме їх мову зразками народної мудрості. Використання фольклору на уроках музики виховує такі моральні почуття: любов до народних традицій, обов’язок, честь, гідність, доброзичливість. Український фольклор – ефективний засіб морального виховання.
Все згадане вище обумовлює актуальність та необхідність використання музичного фольклору на уроках музики в початкових класах. Адже музика є складовою частиною народної творчості, тому повноцінне сприймання пісенних жанрів неможливе без їх зв’язку з іншими видами фольклору.
Об’єкт дослідження – уроки музики в початковій школі.
Предмет дослідження – використання українського фольклору на уроках музики в початковій школі.
Мета дослідження – розкрити педагогічне значення дитячого фольклору, а також показати роль українського фольклору у формуванні музично-естетичної культури учнів молодших класів.
Згідно з метою і предметом дослідження було визначено такі завдання:
- розглянути український фольклор як засіб морально-естетичного виховання;
- дослідити використання фольклору на уроках музики в початкових класах;
- проаналізувати методичні рекомендації щодо ознайомлення дітей з давніми календарними обрядами.
Методи дослідження. Для розв’язування поставлених завдань використано такі методи наукового дослідження: теоретичний аналіз наукових літературних джерел, синтез, узагальнення, порівняння, конкретизація, спостереження, бесіда.
Структура роботи. Курсова робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків.