Экологическое воспитание учащихся в процессе изучения биологии
ЗМІСТ
ВСТУП.. 3
РОЗДІЛ I. ТЕОРІЯ ЕКОЛОГІЧНОГО ВИХОВАННЯ.. 4
1.1. Суть екологічного виховання. 4
1.2. Мета і задачі виховання у школярів екологічної культури. 5
1.3. Методи і форми екологічного виховання. 8
1.4. Норми екологічної поведінки і особливості їх сприйняття школярами. 10
РОЗДІЛ ІІ. ЕКОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ УЧНІВ В ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ БІОЛОГІЇ 17
2.1. Екологічне виховання учнів на уроках біології 17
2.2. Різноманітність форм і видів екологічної діяльності школярів у позакласній роботі з біології 21
ВИСНОВКИ.. 27
ЛІТЕРАТУРА.. 29
ВСТУП
На уроках біології присвячених екологічним проблемам намагається розкрити основні принципи цих проблем і прогнозувати ситуацію, спираючись на відомі літературні дані. Широко використовую висловлювання відомих вчених, письменників, громадських діячів з питань екологічного напрямку.
Філософські погляди, суспільні проблеми та ціннісні орієнтири, відкриття у фізіології, психології та інших науках щодо можливостей та специфіки розумового розвитку людини, технічні досягнення людства та впровадження нових інформаційних технологій насамперед впливають на реформування освітньої системи держави.
Екологічна освіта складається з різних профілів викладання, які безпосередньо стосуються тієї галузі у межах якої проводиться той чи інший урок. Основні підходи до формування змісту екологічної освіти можна розділити на дві групи: аналітичні та синтетичні.
Аналітичні підходи зводяться до того, що з усього загалу екологічної інформації береться та її частина, що має безпосереднє відношення до певної теми.
Синтетичні підходи полягають у намаганні створити одну між предметну навчальну дисципліну під назвою „екологія”, в якій відбивається увесь спектр екологічної інформації.
Серед багатьох засобів екологічного виховання, що сприяють підвищенню рівня екологічної культури школярів є дидактична гра. У результаті спеціального дослідження виявилося, що недостатньо використовуються виховні ресурси ігрової діяльності з метою виховання рис екологічної культури. Крім ігор, що застосовуються в навчально-виховному процесі переважають стандартні екологічні кросворди, вікторини. Вони насамперед впливають на підвищення рівня знань учнів і не торкаються їхніх свідомостей, цінних орієнтацій, мотиваційної сфери та найголовнішого критерію рівня екологічної культури – природоохоронної діяльності.