План

1. Форма і геометрична фігура. Розкрити методику формування уявлень про форму і геометричну фігуру.

2. Поняття простору та просторової орієнтації. Розкрити методику формування просторових уявлень.

1. Форма і геометрична фігура. Розкрити методику формування уявлень про форму і геометричну фігуру.

Форма (лат. forma) — під формою мається на увазі зовнішній тривимірний контурний вигляд чи конфігурація певної речі — на противагу матерії, змісту чи матеріалу з якого вона складається (порівняйте з виглядом).

Етапи ознайомлення дітей з геометричними фігурами

1 етап (до 3-х років). Організовуємо виконання характерних дій з предметами різної форми, вводимо назву геометричних фігур в пасивний словник дітей. Вихователь дитячого садка з самого початку використовує загальноприйняті терміни. Найчастіше діти раннього віку використовують для назви форми назву предмета, який часто зустрічається. На першому етапі це можливо. Однак не можна нав'язувати дитині слово-замінник, придумане дорослим. Вихователь може повторювати за дитиною його назву, але тут же паралельно вимовляти правильну назву. У 3 роки назва геометричних фігур поступово переводиться в активний словник дітей. Для цього дітям задаються питання: «Що це? Як називається?» Пропонуються вправи на знаходження фігури за зразком, а потім і за назвою.

2 етап (3 - 6 років). Навчаємо дітей усвідомлювати властивості геометричних фігур на основі порівняння фігур між собою. Вводимо назву фігур в активний словник. Спочатку між собою порівнюються сильно контрастні фігури однакової об'ємності, а потім малоконтрастними однакової об'ємності і, нарешті, малоконтрастними різної об'ємності (наприклад, коло і куля).Для дітей 3-4 років показують і порівнюють:

1. Коло і квадрат (котиться - не котиться, немає перешкод, є перешкоди);

2. Трикутник і коло (котиться - не котиться, немає перешкод, є перешкоди);

3. Квадрат і трикутник (розрізняються за кількістю кутів: в однієї фігури 4 кута, в іншої - 3);

4. Куля і куб (котиться - не котиться, немає перешкод - є перешкоди, можна побудувати башточку - не можна побудувати башточку);

У 4-5 років:

1. Прямокутник і квадрат (не всі сторони рівні - всі сторони рівні);

2. Овал і коло (не всі осі дорівнюють - всі осі дорівнюють)

3. Циліндр з кулею і кубом (в одному положенні циліндр має властивості кулі, в іншому положенні куба);

4. Конус і циліндр (у конуса внизу і вгорі різна товщина, у циліндра однакова, з конусів не можна побудувати башточку; циліндр лінійно котиться, а конус - по колу);

У 5-6 років:

1. Ромб і квадрат (у квадрата всі кути рівні, у ромба не всі кути рівні);

2. Трапеція та прямокутник (рівність кутів, протилежних сторін; паралельність протилежних сторін);

3. Піраміда і конус (різні бічні поверхні, основи);

4. Овал і куля (овал котиться в одному напрямку, а куля у різні боки; біля кулі однакова товщина знизу вгору і зліва на право, а у овала - різна товщина);

5. Призма чотирикутна і куб (у куба рівні ребра, у призми не рівні);

6. Трикутна призма і чотирикутна (різна форма основи; із трикутної призми не завжди можна побудувати башточку);

7. Овал і циліндр (овал нестійкий в будь-якому положенні).

8. Порівняння плоских та об'ємних фігур. Коло порівнюємо з кулею, квадрат з кубом, прямокутник з призмою, прямокутник з циліндром, трикутник з конусом, трикутник з пірамідою, трикутник з трикутною призмою.

3 етап (5-6 років).

Завдання:1. Вчити дітей узагальненню фігур за формою.Дітям дається кілька моделей однієї і тієї ж фігури, які відрізняються за різними ознаками (колір, розмір, пропорції частин, розташування в просторі). Пропонується обстежити всі моделі і сказати, що загального (вказуються характерні ознаки). Потім діти повинні назвати фігури одним словом. Даються вправи на угруповання фігур (за різними основами)2. Вчити визначати форму навколишніх предметів.Дітям пропонуються самі різні предмети, ставиться питання: «що спільного у цих предметів?» Діти повинні абстрагуватися від інших властивостей і сприймати форму як властивість предмета.

Вправи:- Визначити форму показаного предмета;- Вихователь називає форму, а діти повинні знайти (назвати) предмет такої ж форми. Ігри: «Геометричне лото»; «Допоможи Олі» (пропонуються карти, поділені на клітини, в центрі зображено постать, діти відбирають картки потрібної форми і заповнюють віконця); «Геометричне доміно»; «Хто правильно назве»; «Хто швидше знайде» (вихователь називає форму, діти шукають предмети такої форми).

Зауваження:Дуже важливо правильно відображати в мові форму предметів. Існують наступні варіанти:1. Для назви форми предмета використовується назва геометричної фігури.- Шафа (тумбочка) має форму чотирикутної призми,- Поверхня стола має форму прямокутника.2. Використовується прикметник, утворений від назви геометричної фігури (прямокутна). Тут обов'язково слід зазначати: об'ємна форма або площинна (шафа прямокутний об'ємний, поверхня столу - прямокутна плоска).Вихователь повинен стежити, щоб діти не використовували назву плоских геометричних фігур для позначення в мові форми об'ємних предметів.

Характеристики работы

Контрольная

Количество страниц: 13

Бесплатная работа

Закрыть

Методика преподавания математики 6

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.