План

1. Історія становлення центру вивчення спадщини та музею Острозької академії

2. Експозиції

3. Мистецькі колекції

4. Список літератури

Історія становлення центру вивчення спадщини та музею Острозької академії

Становлення Центру вивчення спадщини Острозької академії відбувалося у нерозривному зв’язку із процесом відродження Острозької академії, новий етап історії якої розпочався 12 квітня 1994 р. після Указу Президента Леоніда Кравчука „Про утворення Острозького колегіуму”. З метою популяризації славетної історії острозького культурно-просвітницького осередку та минулого закладів, у стінах яких розмістився відроджений університет, було вирішено створити Центр вивчення спадщини Острозької академії. Його очолив П. З. Андрухов, однак, розгорнути активну діяльність історику завадила раптова смерть у серпні 1996р. З цього ж року директором Центру і, фактично, творцем музею історії Острозької академії стала Ярослава Віталіївна Бондарчук. Людина непересічних знань, з великим досвідом музейної роботи. Саме завдяки її наполегливій праці, в Острозькій академії було створено музей в складі Центру вивчення спадщини Острозької академії. Перша експозиційна зала була пприсвячена історії Острозької академії XVI-го століття та поступо наповнювалась експонатами з діяльності відродженої академії.

З кожним роком експозиційні приміщення Музею розширювались, збільшувалась кількість експонатів. Феномен відродження та швидкого поступу Острозької академії зацікавив громадськість. В акамдемію все частіше почали приїжджати високопоставлені гості. Відвідувачі музеїв Острога з великим зацікавленням приходили і в музей Острозької академії. Отже, музей одразу ж після створення почав проводити екскурсійну діяльність, продовжуючи і науково-дослідну, і фондову роботу. Таким чином, створенню музею передувала наполеглива робота працівників Центру вивчення спадщини Острозької академії. В 2007 році на ректораті було прийнято рішення виділити зі складу Центру вивчення спадщини Острозької академії Музей в окремий підрозділ університету, що сприяло його розвитку і розширенню. За часу перебування на посаді директора Музею Світлани Дарчик (Муравської) музей ОА набув свого сучасного вигляду, було налагоджено фондову роботу, оновлено експозиції.

Сучасний Музей історії Острозької академії є офіційно зареєстрованим як Музей при Вищому навчальному закладі і входить до мережі діяльності українських музеїв такого типу.

В 2011 році Музею історії Національного університету «Острозька академія» присвоєно звання «Зразковий музей» відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 08.04.2011 р. «Про присвоєння та підтвердження звання «Зразковий музей» при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України».

Це визнання є заслугою всіх поколінь музейників, які працювали від початку відродження Острозької академії. Величезну роль та заслуга в цьому і ректорату ОА, який неабияк зацікавлений у розвитку, збереженню та розширенню музейних колекцій.

Експозиції

Сучасний музей історії Острозької академії є невід’ємною частиною діяльності університету. Експозиція музею побудована за хронологічним принципом і розкриває історію Острозької академії від заснування до сьогодні в нерозривному зв’язку з українською історією та культурою. Враховуючи важливість історії Острога та Острозької академії у розумінні загального розвитку української історії та культури, музей історії Острозької академії покликаний зберегти та популяризувати знання про розвиток Острога XVI – поч. XVII ст., діяльність князів Острозьких та їх роль в українській та європейській історії. Крім того, музей займається збиранням та збереженням української культурної та мистецької спадщини, відродженням історії міста Острога від XVI ст. до наших днів.

Музей складається з 7 окремих експозиційних залів, які знаходяться на території університету:

 •  Експозиція історії Острозької академії
 • Студентсько-викладацький храм преподобного Федора Острозького
 • Експозиція стародруків та рідкісних книг з колекції НаУОА
 • Експозиція історії приміщень сучасної Острозької академії
 • Підземелля монастирського костелу 1775-1832 рр., із похованнями
 • Підземна художня галерея
 • Наукова бібліотека Острозької академії
 • Експозиція історії Острозької академії – знаходиться в головному корпусі університету та ілюструє історію Острозької академії 1576-1636 рр. та відродженої академії (1994) до сучасності.

  Тут експонується чимало оригінальних речей, зокрема, в експозиції представлені монети, кахлі, посуд XVI-XVII ст., знайдені студентами історичної та культурологічної спеціальностей на археологічних розкопках визначної пам’ятки архітектури XVI ст. – Нової (Круглої) башти, які проводились під керівництвом викладача академії та археолога Олександра Бондарчука. Історію Острозької академії ілюструють цікаві експонати та портрети її діячів.

  Великий розділ музейної експозиції присвячений новітній історії Острозької академії. Тут експонуються укази президентів, документи відродження та становлення академії, наукові праці викладачів та студентів, подарунки від численних гостей академії. Докладно висвітлюється діяльність різних підрозділів академії, зокрема, Культурно-мистецького центру, спортивного комплексу, відділу міжнародного співробітництва, особлива увага приділяється висвітленню ролі української діаспори у розвитку культури та освіти в Україні.

  Гордістю музею є 27-й міжнародний приз “За якість”, яким була нагороджена Академія 22 березня 1999 року в Парижі за високу якість навчальних технологій. Окрасою експозиції музею є нумізматична збірка ювілейних українських та зарубіжних монет і медалей.

  Важливою частиною музейного комплексу Острозької академії є діючий православний студентсько-викладацький храм преподобного Федора Острозького. В структурі музею храм являє собою єдиний експозиційний розділ, який містить 23 ікони XVIII-ХІХ ст. Приємно усвідомлювати, що цікава і цінна іконописна колекція університету сформувалась завдяки нашим студентам, які за доброю традицією дарують на випускний ікону для храму.

  В храмі експонується і унікальна ікона «Христос-Пантократор і святий Стефан», на якій два хронологічно відмінних за часом написання зображення, наклалися дивним чином – композиційно це виглядає так, ніби Стефан затуляє уста Христу.

  Трагічна та водночас містична історія ікони не залишає байдужим жодного відвідувача музею.

  Експозиція стародруків та рідкісних книг з колекції НаУОА – розміщена в захресті студентсько-викладацького храму преподобного Федора Острозького XVIII ст. і містить понад 60 стародруків, а також книги XIX – поч. ХХ ст. У ній представлені книги Львівської братської друкарні поч. XVIIст., Почаївської лаври XVIIIст., Супрасльської друкарні XVIIIст., закордонні видання.

  Характеристики работы

  Реферат

  Количество страниц: 12

  Бесплатная работа

  Закрыть

  Музей истории Острожской академии

  Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
  Не заполнены все поля!
  Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

  Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.