Місто Херсонес було засноване древньогрецькими колоністами більше ніж 2500 тисячі років тому на південному заході Криму. Нині його руїни - одна з найвизначніших пам'яток Севастополя.

Це місто-держава мало довге життя - майже дві тисячі років - і його історія є частиною історії Древньої Греції, Древнього Риму та Візантії.

Околиці міста були заселені різноманітними племенами, мирними та ворожими, а в середні віки, коли Херсонес набуває статусу християнської столиці півострова, навколо нього з'являється безліч монастирів та скитів, а також знамениті печерні міста. В кінці XIV століття навала кочівників поклала кінець існуванню міста, а його руїни поховала земля.

Лише в 1827 році на цьому місці розпочалися розкопки, які майже відразу принесли Херсонесу ще одну назву - "Руська Троя". Масштаб досліджень та велика кількість археологічних пам'яток, що потребують збереження, спричинили до створення Національного заповідника "Херсонес Таврійський".

Територія заповідника охоплює розташування стародавнього грецького міста - Херсонеса Таврійського, що виникло тут, на узбережжі Чорного моря, у 5 ст. до н. е.

Місто було огороджене могутніми оборонними стінами і розплановане за схемою, поширеною тоді в грецькому та римському світі. До наших днів збереглося багато давніх споруд. Серед них елліністичний театр, римська цитадель, середньовічні християнські храми, житлові квартали, вулиці, гончарні майстерні, рибозасолованне обладнання, колодязі та ін.

Територія досліджується археологами уже 170 років. За цей час відкрито більше третини міста. Серед археологічних знахідок є унікальні предмети - присяга громадян Херсонеса, декрети, фрески, мозаїки, шиферні ікони християнських храмів, написи-присвяти, численні побутові предмети. Загалом музейні зібрання заповідника нараховують понад 200 тис. експонатів.

Херсонес виник наприкінці VI ст. до н.е. і проіснував до початку XV ст. н.е. Протягом двох тисячоліть, за часів розквіту стародавньої Греції, Риму та Візантії Херсонес був значним центром культури на Кримському півострові. Херсонес відіграв також особливу роль у взаємовідносинах між Візантією та Київською Руссю і був провідним центром розповсюдження християнства на східнослов'янських землях.

Херсонес та його сільськогосподарська округа (хора) насичені пам'ятками, які в унікальному автентичному стані збереглися до сьогодення тільки на цій території та є надбанням світової цивілізації.

Комплекс пам'яток, що входить до складу заповідника "Херсонес Таврійський", має не тільки національне значення, а і міжнародне. До його складу входять:

— 5 археологічних комплексів - городище Херсонеса Таврійського, некрополь Херсонеса в Карантинній, фортеця Чембало, фортеця Каламіта, античні земельні наділи та садиби;

— 11 пам'яток архітектури на території городища та фортеці Каламіта.

Архітектура

Херсонес – симбіоз століть і культур, відображений у камені. Тут на великій території в 45 га між Карантинною (на заході) і Піщаною (на сході) бухтами розкидані пам’ятники різних епох: усередині міських стін, що досягали протяжності 3,5 км при товщині 3,5 – 4 м і висоті 8 – 10 м, вирувало життя грецької, потім римської, а після візантійської колонії, а з зовнішнього боку оборонних стін панувало тиша і спокій в царстві мертвих (некрополі).

Базиліка 1935 року в Херсонесі

Дві лінії оборонних стін, що захищали Херсонес з боку материка, з’єднувалися 8,4-метровим тунелем, який приховував за опускними гратами (катарактою) головні ворота міста.

Внутрішнє планування міста будувалося за гипподамовим принципом: поздовжні вулиці, в кількості шести (шириною 7,5 м), значно ширше поперечних (кількість – 30, ширина – 4,5 м). Житлові квартали, що складаються з 3 – 4 садиб з глухими зовнішніми стінами-парканами, були оснащені водопроводом і самоточною каналізацією.

Визначні пам’ятки

Грецька спадщина

Театр Херсонесу

Центральна площа (VI ст. до н.е.)(агора) – душа міста, де ще дві з половиною тисячі років тому на зборах вирішувалася доля міста, а храми богів, що її оточували, служили жителям захисниками від життєвих негараздів і злих помислів сусідів, де тихі мирні дні змінювалися приготуваннями до війни, а веселі святкування – похоронними церемоніями. Розташована в південно-східній частині Херсонеса по 1-й поздовжньій вулиці, частково зайнята Володимирським собором, вона була зосередженням політичного, економічного та релігійного життя міста.

Свою місію площа виконувала на всьому протязі існування Херсонесу з тією лише відмінністю, що храми античних богів з приходом християнства були замінені на сім християнських базилік (руїни двох з яких біля Володимирського собору видно і понині).

Античний Театр (IV ст. до н.е.)зліва від нинішнього центрального входу в археологічний заповідник, утворений дванадцятьма напівкруглими ярусами кам’яних лав по схилах природної балки, призначався для розваги 1800 – 2000 чоловік (за іншими відомостями 3000 – 3200). Двадцатітрехметровий напівкруглий майданчик для оркестру й танців (орхестра), внизу амфітеатру біля вирубаних у вапняку секторів глядацьких місць, замикає сцена (проскеніум).

Башта біля південних воріт Херсонеса

За часів скіфських війн театр припинив свою роботу, щоб воскреснути вже в якості гладіаторської арени у І столітті, а з приходом християнства і зовсім втратити своє значення, перетворившись спочатку на звалище, пізніше в міський квартал з двома храмами (руїни одного з них і зараз видно) і садибами.

Характеристики работы

Реферат

Количество страниц: 12

Бесплатная работа

Закрыть

Город Херсонес

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.