План

Вступ

Визначення тривалості року

Календарні цикли

Юліанський календар

Дні тижня

Список літератури

Вступ

Сучасний світ зобов'язаний календарем римлянам, які, мучившись з восьмиденним тижнем, вибрали вавілонську систему, що широко використовується на Близькому Сході з III століття до нашої ери. Кількість і порядок днів тижня продиктовані логікою стародавньої астрології.

У квітні 1963 року письменник науково-популярного жанру Олександр Маршак, що завершував книгу про зорю людської цивілізації, наткнувся на статтю про маленьку кістку, поцятковану дивними насічками, знайденої в Ішанго, поселенні кам'яного століття біля витоків Нила в Центральній Африці. Знахідка датувалася 6500 роком до нашої ери (це на 3000 років раніше першого розквіту єгипетської цивілізації і появи ієрогліфічної писемності).

З якоїсь причини незвичайний предмет захопив уяву письменника. Довірившися інтуїції, Маршак занурився в вивчення насічок на кістці, і за дуже короткий час йому вдалося "зламати шифр": він зрозумів, що це календар, а відмітки представляють кількість днів в послідовних місячних фазах від першої появи нового місяця у міру прибуття до повного місяця, а потім у міру убування до наступного молодика.

Не цілком упевнений в своєму відкритті, Маршак продовжував досліджувати десятки схожих зразків з поселень кам'яного століття, особливо з знаменитих печер Західної Європи, прикрашених наскальним живописом. Поступово виявилися деякі закономірності, і, не дивлячись на первинний скептицизм археологів, до його роботи почали відноситися серйозно. Маршак збудував цілком правдоподібну теорію, засновану на предметах побуту сучасних "примітивних" культур - сибірських якутів і жителів острова Нікобар недалеко від побережжя Малайзії, чиї "календарні палички" дуже схожі на доісторичні зразки.

Деякі свідоцтва виявилися вельми переконливими. Відмітини на кістці орла, знайденій в Ле-Плакар (Франція) і датованої XIII-XI тисячоліттями до нашої ери, є спеціально нанесеними насічками, а не випадковими подряпинами. Крихітні карби на кістці відповідали місячній теорії Маршака. Пізніше він знайшов другу орлину кістку з тієї ж печери, яка вважалася втраченою; вражаюча схожість відміток на обох кістках переконала Маршака в правильності його припущень.

Лише небагато археологів згодилися з всіма твердженнями Маршака. Деякі відкриті ним "насічки", особливо ранні зразки, можуть дійсно виявитися випадковими подряпинами, і не всі предмети з спеціально нанесеними помітками неодмінно є календарями. Деякі з них можуть представляти абсолютно інший вид спілкування (на зразок "листів-паличок" у американських індійців). Проте робота Маршака провела непомітний переворот в нашому розумінні доісторичного розуму. Вірогідність того, що місячні календарі існували ще за 30 000 років до нашої ери, вже не вважається обурливою крамолою в високих археологічних кругах.

Маршак, безумовно, має рацію в своїй думці, що найраніші календарі були місячними. Місяць грав важливу роль в житті общин, добувних кошти для існування полюванням і рибним ловом; на деяких тваринах полювали тільки ночами.

На відміну від Сонця, Місяць не просто сходить і заходить, а слідує більш таємним шляхом, що повинне було справляти сильне враження на наших предків, що жили приблизно 500 000 років тому. Розмноження таких важливих продуктів харчування, як риба, черепахи і інших морських тварин, пов'язано з місячними фазами, що управляють приливами і відливами. І навряд чи жінки доісторичної епохи залишили без уваги той факт, що жіночий менструальний цикл - приблизний еквівалент місячного місяця, що складається з 29,5 дні.


Визначення тривалості року

З другого боку, в русі Сонця теж є закономірності, визначаючі зміну пір року. Хоча легше рахувати дні по місячних фазах, ніж по сонячних (вони коротше, і супроводжуючі їх небесні феномени чітко видні), достатньо очевидно, що між повторенням важливих сезонних подій, таких, як весняна повінь або найдовший літній день, проходить період часу, небагато чим перевищуючий 350 днів. Не так вже важко і підрахувати з відносною точністю кількість днів в році.

Визначення тривалості року вимагає терпіння і майстерності, а не складних приладів. Для цього потрібна рівна горизонтальна поверхня, наприклад ділянка землі, камінчики і пряма палиця, увіткнена в землю. Для перевірки її вертикальності можна використовувати схил (мотузок з грузилом).

Підготувавши інвентар, гіпотетичний доісторичний учений міг експериментально визначити тривалість року. Щоденно після сходу сонця кілочок відкидав тінь, кінець якої до полудня поступово переміщався до кілочка, потім тінь рухалася в іншу сторону. Криву (параболу), викреслювану верхнім кінцем кілочка, можна було відзначити на землі.

У міру проходження року ці криві проходили все далі від кілочка з настанням зими (коли Сонце відкидає щонайдовші тіні) і наближалися до кілочка з настанням літа (коли Сонце стоїть майже прямо над головою). Маючи ряд подібних кривих, відзначених на землі камінчиками, терплячий учений доісторичної епохи міг підрахувати, що весь цикл від найкоротшої до щонайдовшої тіні складає 365 днів. Він також міг точно визначити, коли наступає щонайдовший і найкоротший день в році (сонцестояння) і на який день доводяться поворотні крапки між ними (рівнодення).

На дуже ранньому етапі своєї історії людство вже могло мати точні знання як про місячні фази, так і про тривалість року, достатні для створення діючого календаря Проте тут починалися справжні труднощі. Проблема, властива всім календарям, полягає в тому, що наша на перший погляд гармонійна сонячна система насправді надзвичайне запутана.

Один оборот Землі навкруги своєї осі означає один день, але 365 оборотів не рівні часу, який необхідний земній кулі, щоб вчинити один оборот по орбіті навкруги Сонця (тобто один рік). Цей період часу складає 365,242199 дні. Схожим чином, місячний місяць не вимірюється круглою цифрою: він складає 29,53059 дні. І хоча в році приблизно 12 місячних місяців, вони складають лише 354,36706 дні - на 11 днів менше ніж в сонячному році.

Характеристики работы

Реферат

Количество страниц: 15

Бесплатная работа

Закрыть

История современного календаря

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.