Ювелирные Пересопницы княжества
ЗМІСТ
Вступ 3
Розділ 1. Писемні та археологічні джерела 6
1.1. Писемні повідомлення про Пересопницю ХІІ - ХІІІ ст. 6
1.2. Історія археологічних досліджень Пересопниці 10
Розділ 2. Поселення ремісників ХІІ - ХІІІ ст. на урочищі Пастівник 16
2.1 Дослідження урочища Пастівник 2002-2005 16
2.2. Характеристика ювелірних виробів 17
Висновки 25
Список використаних джерел та літератури 28
Додатки 32
Вступ
Зараз Пересопниця - невелике село на правому березі р. Стубли за
У письмових джерелах Пересопниця згадується, починаючи з 1149 р. Протягом 1149 – 1246 рр. руські літописи 18 разів повідомляють про події, пов’язані з містом: зміну князів на волинських «столах», перебіг міжусобних війн [11, с. 227, 401]. Проте в них практично відсутні будь-які дані щодо топографії міста та його матеріальної культури. Доповнити цю прогалину допомагають матеріали археологічних досліджень. Археологічні джерела – це, насамперед, результати робіт експедицій Інституту суспільних наук АН України та Львівського історичного музею. В роботі використані також результати робіт археологів зі Львова та Санкт-Петербурга. Розкопки в на Пересопниці дали багатий матеріал для вивчення ювелірних виробів.
Дослідження матеріальної культури та прикрас княжої доби на прикладі поселень із розкопок є актуальною проблемою для сучасників, адже вона дає ключ до розуміння історії України та археології в цілому.
Мета дослідження: дослідити особливості ювелірних виробів, процес їх виробництва.
Реалізація поставленої мети передбачає розв’язання наступних дослідницьких завдань:
- систематизувати ювелірні вироби знайдені у Пересопниці;
- проаналізувати роботи науковців та археологів, які характеризують розвиток ювелірного ремесла на території Волині та висвітлюють проблематику типології та датування ювелірних виробів.;
- показати знаряддя праці ювеліра, як специфічні особливості ювелірного ремесла того часу;
Наукова новизна роботи полягає передусім у тому, що зроблено комплексний аналіз особливостей матеріальної культури Волині на прикладі прикрас.
Дослідницький характер роботи проявляється у систематизації та порівняльній характеристиці виявлених та описаних археологічною наукою таких артефактів, як знаряддя праці, прикраси, предмети побуту.
В роботі:
- систематизовано і узагальнено матеріали, знайдені в Пересопниці в 2002-2005 роках;
- розроблено детальну типологію ювелірних виробів, як прикрас та культових речей;
- проаналізовано ювелірні комплекси з розкопок княжих міст Київської Русі;
- проведена характеристика праць дослідників ювелірного ремесла на Волині;
- проаналізовано роботи археологів, які характеризують особливості ювелірного виробництва;
- систематизовано і узагальнено матеріали про основні типи прикрас княжої доби.
Теоретична цінність наукового дослідження полягає в узагальненні, критичній оцінці наявних, і розробці нових наукових положень, на основі комплексного аналізу широкого кола джерел.
Хронологічні рамки дослідницької роботи припадають на X-XIVст., тобто на період Київської Русі.
Джерельна база наукового дослідження: Зіставлення свідчень різних видів джерел дозволяють виділити основні етапи розвитку Пересопниці княжої доби та матеріальної культури тодішнього її населення.У роботі використані матеріали з розкопок біля с. Пересопниця, що послугували об’єктом вивчення. За основу взято публікації Прищепи Б.А. так як робота присвячена матеріалам отриманим в ході 4-ох польових сезонів початку ХХІ ст.. Провідним джерелом для написання роботи послугували звіти Б.А. Прищепи за 2002-2005 роки. Також використано монографії та публікації, в фахових періодичних виданнях, дослідників які займалися і займаються дослідженням ювелірного виробництва у давньоруський період.