План

1. Способи запам’ятовування промови

2. Невербальні засоби оратора

3. Аналіз публічного виступу.

4. До якого роду ораторського мистецтва належить проповідь? 

1. Способи запам’ятовування промови

Якщо розглянути методи, вживані нами для запам'ятовування текстового матеріалу, можна зробити висновок, що, або ефективність їх невисока («зубріння», лінійне конспектування, багаторазове повторне читання), або ми володіємо ними не досить добре (осмислення тексту з складанням плану, схеми або опорного конспекту; виписки окремих думок з тексту; переказ після прочитання). А якщо до цього ще додати лавиноподібно наростаючий потік потрібної інформації, від якого залежить наше фінансове благополуччя або успішне навчання в школі або вузі, то складаюча ситуація виглядає просто загрозливо. Ні для кого не секрет, що в учбових закладах озброюють всілякими знаннями, але при цьому не навчають тому, як правильно сприймати, запам'ятовувати і пригадувати отриману інформацію. Фактично методи обробки інформації залишилися ті ж, якими користувалися наші діди і прадіди. Сьогодні такий стан речей нікого вже не влаштовує, і тому з'явилася велика кількість різних програм і методик, направлених на збільшення швидкості засвоєння і запам'ятовування всілякої інформації.

Методи запам'ятовування текстової інформації:

1. логічні методи: «Алгоритм абзацу», «Карта тексту» і «Алгоритм тексту»;

2. образні методи: «Картинка», «Подорож» і «Пластилін»;

3. образно-логічний методи: «Павутина», «Малюнок» «Листівка»;

4. метод поетапного осмислення тексту – «Галочка»;

5. методи запам'ятовування правил, визначень, економічних і юридичних статей і т. п.: «Ерудит»» «Опора», «Образ» і «Карта правила»;

6. мнемонічний метод запам'ятовування текстів – «Намиста»;

7. структурні методи: «Відмичка» і «Прогулянка».

Вибір методу запам'ятовування тексту здійснюється по наступних критеріях:

1. цілі відтворення (дослівно, близько до тексту або своїми словами);

2. наявність базових знань по темі, викладеній в тексті;

3. кількості нової – незрозумілої інформації.

4. домінуючий тип вашого мислення і особливості пам'яті;

5. стилю викладу тексту.

Оскільки вибір методу запам'ятовування тексту залежить від великої кількості чинників, то у автора немає можливості докладніше освітити це питання. Проте в кожному розділі будуть дани практичні рекомендації по використанню того або іншого методу.

Напевно, багато хто знає зі свого життєвого досвіду: «Щоб добре запам'ятати текст, його потрібно зрозуміти». Одним з перших вітчизняних психологів роль розуміння в запам'ятовуванні досліджував Н.А. Рибников (1923). Його досліди показали, що осмислене запам'ятовування в 22 рази успішніше механічного. Перевага запам'ятовування, заснованого на розумінні, виявляється на всіх сторонах процесу запам'ятовування: на його повноті, точності і міцності. Як вказує П.І.Зінченко, процеси розуміння, перш ніж стати способами довільного запам'ятовування, мають бути сформовані як спеціальні цілеспрямовані пізнавальні дії. Необхідною умовою перетворення процесів розуміння в логічні прийоми довільного запам'ятовування є їх вдосконалення, доведення до умінь і навиків. Основні прийоми логічної обробки матеріалу – вичленення певних смислових шматків, формування опорних пунктів, тобто складання плану, і співвідношення, тобто скріплення смислових шматків між собою і з раніше відомим. Формування прийомів смислової, логічної обробки матеріалу, що запам'ятовується, є основним засобом не лише підвищення ефективності роботи пам'яті, але і її розвитку» (Т.П.Зінченко, 2002). Тому логічні методи запам'ятовування текстової і мовної інформації не лише підвищують швидкість і якість запам'ятовування, але і розвивають пам'ять. До них відносяться методи «Алгоритм абзацу», «Карта тексту», «Алгоритм тексту».

«Як ви створюєте ваші прекрасні скульптури?»

– запитали Родена.

«Дуже просто: беру глибу мармуру і відсікаю все зайве», – відповів він.

Німецький вчений Герман Еббінгауз вивів наступні закономірності запам`ятовування, встановлені в дослідженнях, де для запам`ятовування використовувалася серія безглуздих слів і складів.

1. Порівняно прості події в житті, що справляють особливо сильне враження на людину, запам`ятовуються, як правило, міцно і надовго.

2. Складніші і менш цікавіші події, навіть якщо вони відбуваються неодноразово, в пам`яті людини надовго не відображаються.

3. При пильній увазі до подій досить буває його однократного переживання, аби надалі точно і в потрібний момент відтворити цю подію.

4. Людина може об`єктивно правильно відтворювати події, але не усвідомлювати цього і, навпаки, помилятися, але бути упевненим, що відтворює їх правильно. Між точністю відтворення подій і упевненістю в цій точності не завжди існує однозначний зв`язок.

5. Якщо збільшити число членів ряду, що запам`ятовується, до кількості, що перевищує максимальний об`єм короткочасної пам`яті, то число правильно сприйнятих членів цього ряду після однократного його пред`явлення зменшиться в порівнянні з тим випадком, коли кількість одиниць в ряду, що запам`ятовується, відповідала об`єму короткочасної пам`яті. Одночасно при збільшенні такого ряду зростає і кількість необхідних для запам`ятовування повторень. Наприклад, якщо після однократного запам`ятовування в середньому чоловік відтворює 6 безглуздих складів, то у разі, коли вихідний ряд складається з 12 таких складів, відтворити 6 з них удається лише після 14-16 повторень. В разі, якщо кількість складів у вихідному ряду дорівнюватиме 26, знадобиться приблизно 30 повторень для здобуття того ж результату.

6. Попереднє повторення матеріалу, який підлягає запам`ятовуванню, економить час на його засвоєння в тому випадку, якщо число таких попередніх повторень не перевищує їх кількості, необхідної для повного заучування матеріалу напам`ять.

7. При запам`ятовуванні довгого ряду краще всього по пам`яті відтворити його початок і кінець («ефект краю»).

8. Для асоціативного зв`язку вражень і їх подальшого відтворення особливо важливо, чи є вони розрізненими або є логічно зв`язаними один з одним частинами єдиного цілого.

9. Повторення підряд заучуваного матеріалу менш продуктивно для його запам`ятовування, чим розподіл таких повторень в певний період часу, наприклад протягом декількох годин або днів.

10. Нове повторення сприяє кращому запам`ятовуванню того, що було вивчене раніше.

11. З посиленням уваги до матеріалу, що запам`ятовується, число повторень може бути зменшене.

12. То, чим людина особливо цікавиться, запам`ятовується без жодних зусиль.

13. Рідкі, дивні, незвичайні враження запам`ятовуються краще, ніж звичні, такі, що часто зустрічаються.

14. Будь-яке нове враження, отримане людиною, не залишається в його пам`яті ізольованим. Запам`ятавшись, воно з часом може дещо видозмінитися.

Останніми роками було створено багато нових систем запам`ятовування (мнемонічних прийомів), а також різних винаходів. Всі ці системи запам`ятовування будуються на асоціаціях - на з`єднанні того, що ви намагаєтеся утримати в пам`яті, з тим, що вам вже відомо. Психологи говорять про необхідність використання абсурдних асоціацій. Вони вважають, що важливо перетворити словесний образ на зоровий, при цьому краще всього запам`ятовуються химерні образи. Особливо підкреслюється ефективність «первинного сприйняття», що означає осмислення першого враження про людину. Наприклад, можна вибрати найбільш характерну рису особи (плескатий ніс, родимку, роздвоєне підборіддя) і потім обіграти її в словесному зображенні прізвища цієї людини. В результаті прізвище міцно стримується в пам`яті.

Багато учені-психологів приходять до висновку, що відсутність інтелектуальних стимул-реакцій руйнує пам`ять більшою мірою, чим вік. Якщо якась подія обрадувала або засмутила вас, дала привід для роздумів, воно запам`ятається надовго. Проглянутий фільм, спектакль, прочитана книга вже самі по собі дають поживу для роздумів. Слід лише змусити себе повторно повернутися до побаченого або прочитаного, прагнучи відновити всі можливі деталі і подробиці. Часте звернення до подій і фактів недавнього минулого, обговорення їх з близькими і знайомими сприятимуть закріпленню їх в пам`яті і полегшать їх відновлення в майбутньому.

Характеристики работы

Контрольная

Количество страниц: 12

Бесплатная работа

Закрыть

Ораторское искусство 1

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.