Приоритетные международные и национальные документные классификации. Их становление, развитие, распространение
Зміст
Список скорочених слів. 3
Вступ. 4
Розділ 1. Розвиток класифікаційних систематичних систем. 7
1.1. Систематичні документні класифікації та класифікації наук. 7
1.2. Розвиток систематичних класифікацій з давнини до середини ХІХ ст. Класифікація книг за рубежем. 14
1.3. Розвиток російських класифікаційних систем. 17
Розділ 2. Історія виникнення УДК, становлення та розвитку в світі 21
2.1. Десяткова класифікація (ДК) Дьюї 21
2.2. Розтяжна класифікація І.Кеттера. 27
2.3.Історія виникнення та розвиток УДК ХІХ-ХХІ ст. 33
2.4. Машинозчитувальний еталон УДК.. 39
2.5. Розвиток УДК в Росії. Співпраця Отле з російським бібліографічним товариством 41
Розділ 3. Історія становлення та розповсюдження УДК в Україні 48
3.1. Інтерес українських фахівців до УДК як міжнародної системи кодування інформації 48
3.2. Історія становлення УДК в Україні 53
3.3. Створення еталону таблиць УДК в Україні 58
Висновки. 61
Перелік використаної літератури. 63
Додатки. 66
Вступ
Актуальність теми дипломної роботи обумовлена значенням знань та інформації про сутність документної класифікації.
Систематизація документів - один з найдавніших і найпоширеніших методів їхньої аналітико-синтетичної обробки, оскільки вона відповідає потребам людей у поділі знань за галузевою ознакою, диференціації наукових знань.
Основною умовою науково-технічного прогресу є інтенсивне використання документів для наукових досліджень, оперативного розповсюдження нових науково-технічних ідей, впровадження досягнень науки у виробництво. Плідне і повне використання документів для наукового дослідження стає можливим при чіткій організації в бібліотеках та інших центрах документації матеріалів і відомостей про них. Основною ланкою таких організацій є наукова класифікація, тому що її призначення - забезпечити швидкий точний пошук.
Розробленість теми. Дипломна робота підготовлена на основі вивчення виявленої літератури, статей наукових конференцій, статей і кейсів на сайтах мережі Інтернет в якій відображено досліджувану тему.
Серед опрацьованих джерел слід виділитироботи Кушнаренко Н.Н. [9-10], Антошкової [2] О.А. Вилегжаніної Т. [5], Мухітдінової Л. [14-15], СуікасянаЕ.Р.
Мета дипломної роботи
Мета даної роботи полягає у вивченні і дослідження історії розвитку класифікаційних систем, основний їхній зміст, достоїнств та недостатків. А також у дослідженні сучасного стану класифікаційних систем як в Росії так і на Україні.
У роботі також буде розглянуто історію відносин винахідників систем класифікації.
Завдання курсової роботи обумовлені її метою:
виявититапроаналізуватилітературузтеми дипломної роботи;
дослідити історію становлення різних класифікаційних систем;
проаналізувати становлення та розвиток УДК як самої передової системи класифікації документів на сучасному етапі;
дослідити стан класифікації документів на Україні.
Об'єктом дослідження для даної дипломної роботи є документознавство, бібліографія, системи організації документів в бібліотеках та центрах, систематизація та каталогізація документів.
Предметом дослідження є розвиток класифікаційних систем, їх перелік, основні характеристики, винахідники цих систем, історія становлення відомих класифікаційних систем, розвиток УДК.
Методи дослідження: обумовлені об'єктом і предметом дипломної роботи. Для дослідження становлення і розвитку основних кваліфікаційних систем як метод застосовано системно - діяльністний підхід як загальнонауковий принцип дослідження. При опрацюванні вихідної інформації були використані загальнонаукові методи аналізу, синтезу, абстрагування та узагальнення.
Теоретична та практична цінність дипломної роботи полягає в тому, що узагальнюється матеріал про історію розвитку кваліфікаційних систем, розкривається суть роботи цих систем, внесок авторів систем в їх становлення.
Розкриваються проблеми, що стоять сьогодні перед науковцями при класифікації документів.
Практична цінність полягає у набутті автором курсової роботи практичних навичок і вмінь з аналізу підходів до класифікації документів, знань по становленню документної класифікації.
Структура роботи обумовлена логікою розгляду теми. Дипломна робота складається з трьох розділів:
1. Розвиток класифікаційних систематичних систем.
2. Історія виникнення УДК, становлення та розвитку в світі.
3. Історія становлення та розповсюдження УДК в Україні.
У першому розділі висвітлено сутність поняття документної класифікації, показані принципи побудови цих класифікацій, види класифікацій, історичний розвиток систем класифікацій документів за рубежем та в Росії.
Другий розділ присвячений історії виникнення десяткових класифікаційних систем, а саме – системи Дьюї, розтяжної системи Кеттера і похідної з них – універсальної десяткової системи (УДК). Більш детально розглянутий машинозчитувальний еталон УДК, етапи розвитку УДК в Росії.
В третьому розділі розглянутий матеріал про перші контакти українських книгознавців з системою УДК, про історії розвитку УДК на Україні і сучасний стан класифікації документів в нашій державі.
Вступ до курсової роботи формує її сприйняття, висновки узагальнюють досягнуті результати дослідження і висвітлюють подальші тенденції розробки теми.
Так як дипломна робота носить характер вивчення історії становлення класифікаційних систем і особисто Універсальної десяткової системи, то сформовану гіпотезу дипломної роботи можна сформувати наступним чином:
1). Збереження, користування документів потребують чіткої систематизації як в окремій державі, так і в цілому світі.
2). Найперспективнішою на даний час є система УДК.
3). На даний час ще не вирішені питання налагодженої співпраці між державами по питанню класифікації документів і не визначені чіткий напрямок роботи для створення загальної кваліфікаційної системи.